SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Najväčší nacistický hoax: Reportáž o slovenských Židoch na východe napísal nacistický agent

Správa patrí k najväčším nacistickým lžiam.

Podcast OdkrývaniePodcast Odkrývanie (Zdroj: HejTy!)

Vypočujte si podcast

Koncept reportáže, ktorá opisuje idylický život deportovaných v novom domove, korigovali vysokí nacistické pohlavári Eichmann a Himmler a napísal ju dovtedy málo známy korešpondent z Bratislavy, Fritz Fiala.

Písal sa 7.november 1942 a v novinách Gardista, Slovák, Slovenská politika aj v nemeckom Grenzbote vyšla rovnaká reportáž. Hovorila o živote Židov na východe. No a farbisto opisovala, ako sa žije ľuďom deportovaným zo Slovenska v novom svete. Jej riadky aj po rokoch znejú priam šialene.

Skryť Vypnúť reklamu

"V uliciach mesta sa ľudia len tak hemžia... Vidím domy z betónu a tehál, všetko čisté, obrovské spálne, vykladané umyvárne, cesty lemované mladými stromčekmi... Všetci Židia vyhlasujú, že sa s nimi zaobchodí spravodlivo a v každom ohľade ľudsky."

V reportáži, o ktorej je reč, sa hovorí aj o vykladaných kúpeľnách, obrovských spáľnach či rúžoch a púdroch z Paríža, ktoré majú Židia vo svojom novom domove. Cituje aj deportovaných, ktorí za sebou volajú veľkolepo ostatných - poďte k nám. Iba to ľutujú, že tam nie sú ešte všetci, písal ich autor. Bol to novinár Fritz Fiala, ktorý pôsobil v Bratislave.

Fiala však nebol obyčajný novinár, ale nacistický agent, ktorý zároveň pracoval pre viaceré nacistické spravodajské služby aj kontrašpionáž.

Skryť Vypnúť reklamu

No a cieľ jeho reportáže bol jasný - dementovať tieň podozrenia a správy, ktoré sa čoraz častejšie začali objavovať - že na východe slovenských Židov priemyselne a cieľavedome vraždia.

Reportáž vyšla v čase, keď Slovensko vyviezlo 57-tisíc svojich niekdajších obyvateľov a nemeckej strane platilo za to 500 ríšskych mariek z majetku deportovaných. Historici dnes bez preháňania hovoria o tejto reportáži ako jednom z najväčších a najhanebnejších nacistických hoaxov.

K jej obsahu povedali pre uverejnením svoje dokonca najvyšší nacistickí pohlavári - jej koncept čítal samotný architekt holokaustu Adolf Eichmann a dokonca šéf SS Heinrich Himmler.

Falošná reportáž o tom, ako to vyzerá na východe, kam boli Židia deportovaní, si už žila vlastným životom a pre nacistov zohrala dôležitú úlohu aj neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

Eichmannovi napríklad ďalšie dva roky slúžila na to, aby do Osvienčimu či iných nacistických táborov nepustil Medzinárodnú komisiu Červeného kríža - a práve na túto reportáž o idylickom živote Židov sa odvolával.

Kto bol teda Fritz Fiala, ktorý stál za touto propagandistickou reportážou a jedným z najväčších nacistických hoaxov? Akú úlohu pri nej zohral a akú úlohu zohral ako nacistický agent? Prečo mu nakoniec pred spravodlivým trestom zachránila kožu Štátna bezpečnosť? A ako je možné, že dožil svoj život ako ctihodný občan?

Špeciálny podcast Odkrývanie, v ktorom cez konkrétne ľudské príbehy odhaľujeme temné, ale aj biele miesta našej nedávnej minulosti, vám spolu so SME prináša Dokumentačné stredisko holokaustu.

Moderátorka Soňa Gyarfašová pôsobí v RTVS a mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy vo štvrtok.

Skryť Vypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Slovenské podcasty - aktualizovaný rebríček >>

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Herec Daniel Brühl.

Nechce si predstaviť, aké je to byť Johnnym Deppom.


22. nov
Peter Schutz.

Prečo by mala byť vakcína nebezpečnejšia ženám v druhom stave než „v prvom“?


3. dec
Ilustračné foto.

Merajte si saturáciu kyslíka.


23 h
Jazda dvoch cyklistov vedľa seba bude povolená v skupinách od šiestich cyklistov

Parkovanie na chodníkoch chce štát ukončiť.


18 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu