SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Hlavná klimatická vyjednávačka: Záujem mladých o klímu posunul vyjednávania vpred

S Gabrielou Fischerovou o konferencii v Glasgowe.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Hlavná klimatická vyjednávačka: Nemôžeme sedieť so založenými rukami, dôsledky nekonania poznáme"

Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

„1,5 je reálnych, ale nehovorím, že za súčasných podmienok, jeden a pol je maximálne oteplenie, ktoré chceme dosiahnuť v roku 2100. To, že sme teraz na 2,4 neznamená, že 1,5 je nereálnych. Ale nie je reálnych s týmito záväzkami,“ hovorí Gabriela Fischerová, ktorá viedla tím slovenských vyjednávačov na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe (COP26).

Od tejto konferencie sa globálne veľa čakalo. Konala sa po tom, ako správa Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu jasne povedala, že za otepľovaním je človek.

Skryť Vypnúť reklamu

Z 26-tich COP-ov, ktoré sa doteraz konali, reprezentovala Gabriela Fischerová Slovensko na 19-tich. Myslí si, že ten ostatný, ktorý skončil dva týždne dozadu, bol úspešný. V podcaste vysvetľuje, prečo je o tom presvedčená.

„To, že sa mladí zaujímajú o problematiku zmeny klímy, nám hodne pomohlo, že sa vyjednávanie posúva. To treba povedať. Kým zmena klímy pred 10-timi, 15-timi rokmi nikoho veľmi nezaujímala, tak ani politicky sa tomu nevenovala veľká pozornosť - čo je pochopiteľné, polici riešia tie problémy, ktoré trápia ich voličov,“ povie tiež Fischerová.

Hovorí aj o tom, čo musíme urobiť, aby sa číslo 1,5 stalo reálnym stropom globálneho oteplenia, prečo sa v Glasgowe delegáti nestretali s protestujúcimi mladými ľuďmi a aké príležitosti zmena klímy do budúcnosti ľudstvu prináša.

Skryť Vypnúť reklamu

Hostkou prvého dielu tretej série Klímapodcastu denníka SME, ktorý je o glasgowskej globálnej klimatickej konferencii a o tom, ako klimatickú zmenu zastaviť, je naša hlavná vyjednávačka a riaditeľka sekcie zmeny klímy a ochrany ovzdušia Ministerstva životného prostredia Gabriela Fischerová.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Slovenské podcasty - aktualizovaný rebríček >>

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič (OĽaNO) sleduje tlačovú konferenciu Roberta Fica (Smer)

S výdavkovými limitmi by na pomoc bolo viac peňazí.


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Prečo Microsoft kupuje spoločnosť Activision Blizzard.


a 2 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Prečo Microsoft kupuje spoločnosť Activision Blizzard.


a 2 ďalší 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu