SME
Nedeľa, 22. máj, 2022 | Meniny má Júlia, Juliána

Výskum v Česku: Klíme chýbajú známe a rešpektované hlasy

O tom, ako československý tím skúmal postoje ľudí ku klíme.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Výskum v Česku: Strach nie je cesta, ako na ochranu klímy"
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

"Vidíme, že spoločnosť v každodennom živote nie je spokojná. Je dôležité povedať, že sme sa na tú otázku pýtali pred tým, než sme sa akokoľvek zmienili o zmene klímy. Takže táto otázka nie je vôbec nijako kontaminovaná témou zmeny klímy. Životný štýl je spojený so stresom, frustráciou, únavou, vyčerpaním. Ukazuje sa, že toto je dokonca väčšia téma, ako by sa mohlo zdať," hovorí environmentálny psychológ Jan Krajhanzl.

SkryťVypnúť reklamu

Považujú Česi a Češky zmenu klímy za dôležitú? Veria vedcom? Z čoho majú obavy? Ako sa pozerajú do budúcnosti? Vidia aj nejaké prínosy, ktoré môže adaptácia na zmenu klímy Česku priniesť? Ako sú ochotní meniť svoje správanie? Ako na nich hovoriť, aby o zmene klímy počúvali?

"Nie sme v pozícii, aby sme politikom mohli vystavovať vysvedčenie, ale koniec koncov, vystavili im ho respondenti a respondentky z nášho výskumu. My sme sa ich priamo pýtali na konkrétne inštitúcie, či sa majú zaoberať ochranou klímy viac alebo menej. A všade: vláda, médiá, školy, vedci, všade česká verejnosť s vysokým percentom odpovedala, že sa majú ochranou klímy zaoberať viac," dodáva Krajhanzl.

"Výsledky ukazujú, že tu chýbajú známe, dôveryhodné a rešpektované osobnosti, ktoré by s českými divákmi, poslucháčmi a čitateľmi hovorili o ochrane klímy spôsobom, ktorý je im blízky," hovorí sociológ Tomáš Chabada.

SkryťVypnúť reklamu

Krajhanzl a Chabada pracujú na Masarykovej univerzite v Brne a obaja sú členmi českosloveského tímu vedcov a vedkýň, ktorý v Českej republike realizoval veľký prieskum verejnej mienky o zmene klímy. V ôsmej epizóde tretej série Klímapodcastu odpovedajú na otázky Kataríny Kozinkovej. Okrem iných aj na tú, prečo by výsledky českého prieskumu mohli zaujímať aj Slovákov a Slovenky.

Tím Jana Krajhanzla a Tomáša Chabadu teraz pracuje na zrkadlovom prieskume, ktorý realizujú na Slovensku. Hotový by mohol byť pred koncom leta.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 21. máj

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 20. máj
Podcast Zblízka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

O hlúpych rozhodnutiach a obyčajných ľuďoch.


20. máj
Logo podcastu Dobré ráno.

Bizarný škandál ukazuje, ako funguje slovenský papalášizmus.


a 2 ďalší 20. máj
SkryťZatvoriť reklamu