SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Primár Kaščák: Žena by si bezdôvodne nikdy nemala nechať zobrať vaječníky

Kedy treba cysty operovať?

Podcast Gyncast so stálym hosťom Petrom Kaščákom.Podcast Gyncast so stálym hosťom Petrom Kaščákom. (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Vaječníky - ich problémy a ochorenia"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Vaječníky. Prebieha v nich tvorba a dozrievanie vajíčok, veľkosť vaječníka je ovplyvnená vekom, ale i fázou cyklu, tvoria sa v nich hormóny a z pohľadu fungovania ženského tela majú nezastupiteľnú úlohu.

V aktuálnej časti Gyncastu sa dozviete mnoho užitočných informácií o problémoch a ochoreniach, ktoré súvisia práve s vaječníkmi. Cysty, polycystické vaječníky, predčasné ovariálne zlyhanie, ale i zápal vaječníkov, to je okruh tém najnovšieho gynekologicko-pôrodnického podcastu.

Prečo na vaječníku môže vzniknúť cysta a ktoré cysty môžu spôsobiť problémy? Kedy treba cysty operovať? Môže sa z nezhubnej cysty stať zhubný nádor? Spôsobujú cysty bolesť a čo vlastne znamená pojem torzia cysty?

SkryťVypnúť reklamu

Peter Kaščák, primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne, upozorňuje aj na časté a nesprávne zamieňanie pojmov polycystický vaječník a syndróm polycystických vaječníkov (PCOS): "Ultrazvukový nález polycystických vaječníkov je len jedným z ukazovateľov syndrómu polycystických ovárií.

Ak má žena polycystické vaječníky, neznamená to, že automaticky musí trpieť aj syndrómom polycystických ovárií. Je to veľký rozdiel."

Ako súvisí užívanie antikoncepcie mladých žien s polycystickými vaječníkmi? Ako pomôcť ženám s diagnózou PCOS otehotnieť? A sú ženy s PCOS viac ohrozené potratom a rakovinou endometria?

Dá sa predčasné ovariálne zlyhanie diagnostikovať včas? Aké sú príznaky tohto závažného ochorenia? Je táto diagnóza definitívna alebo je možná liečba? A prečo je pri tomto ochorení dôležité užívať hormóny? "Antikoncepcia v tomto prípade funguje ako liek aj pri PCOS a má nenahraditeľnú funkciu pri predčasnom ovariálnom zlyhaní."

SkryťVypnúť reklamu

Vážnym ochorením je aj zápal vaječníkov, ktorý môže mať na ďalší zdravotný stav žien veľmi veľký vplyv. Stanovenie tejto diagnózy podlieha mnohým kritériám. Je pravda, že so zápalom vaječníkov sa počas svojho života stretne každá žena minimálne raz?

Z čoho vzniká zápal vaječníkov a ako sa prejavuje? Ako môže so zápalom vaječníkov súvisieť zápal slepého čreva? Čo môže žene spôsobiť neliečený zápal vaječníkov? A pomôže naň domáca liečba?

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Do vojny posielajú mladých z chudobných regiónov.


30. jún
Líder Tour de France Yves Lampaert.

Žltý dres na Tour prekvapivo získal Yves Lampaert.


1 h

Volvo prinesie pozitíva, pre ktoré sa ho oplatí vítať.


6 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 22 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Zblízka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

Po kríze nás ešte čakajú dopady, ktoré nie každý rozchodí.


16 h
Logo podcastu Index

S ekonómom Vladimírom Balážom aj o finančných trhoch.


30. jún
Logo podcastu Dobré ráno.

Bývalú tajomníčku stále vyšetrujú.


a 2 ďalší 16 h

Zmieri sa Sulík s Matovičom? Zavolali sme veštici.


a 3 ďalší 21 h
SkryťZatvoriť reklamu