SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Klik: Musk úspešne rozkladá Twitter

Komentovaný prehľad technologických správ

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 239: Smart home štandard Matter je oficiálne tu / Facebook mal zlý týždeň / Twitter mal zlý týždeň / Airbnb malo zlý týždeň"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Twitter je v rozklade

Po dvoch týždňoch pod Elonom Muskom je sociálna sieť Twitter vo vnútornom rozklade. Pokračuje odchod dôležitých ľudí, okrem iného aj šéfov tímov zodpovedných za to, že Twitter funguje v súlade so zákonmi a reguláciami.

Musk zvoláva chaotické stretnutia so zamestnancami a obchodnými partnermi, narýchlo vymýšľa nové produkty a chaoticky sa pokúša rozbehnúť svoje nie úplne dobré nápady.

Firma napríklad narýchlo spustila spoplatnené overovanie totožnosti, pri ktorom ale v skutočnosti neoveruje totožnosť kupujúceho. Takmer okamžite vznikli falošné účty politikov či firiem, ktoré začali šíriť nepravdivé informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Falošný George W. Bush sa posťažoval, že mu chýba vraždenie Iračanov, a falošný účet farmaceutickej firmy zas napísal, že začne bezplatne poskytovať inzulín, čo spôsobilo prudký pokles ceny akcií firmy.

Používatelia medzičasom trolujú priamo Muska. Pozeráme sa na najväčšiu produktovú frašku v moderných dejinách a môžeme ju sledovať v priamom prenose.

Meta prepúšťa

Materská firma sociálnej siete Facebook prepustí 11-tisíc zamestnancov. Prepúšťanie ohlásil šéf firmy Mark Zuckerberg.

Priznal, že za prepúšťanie nesie zodpovednosť, keďže počas pandémie zle precenil potenciál a budúci rast firmy.

Podobné korekcie pravdepodobne v nasledujúcich mesiacoch čakajú viacero technologických spoločností.

Čo je Matter

Na začiatku novembra sa oficiálne spustila prevádzka štandardu Matter . Zjednodušene ide o spoločný jazyk, ktorým sa v budúcnosti majú rozprávať všetky inteligentné zariadenia v domácnosti. Matter teda bude prepájať vašu žiarovku s vašim telefónom či hlasovým asistentom.

SkryťVypnúť reklamu

Na to, aby zariadenia fungovali správne, budú nateraz potrebovať centrálny bod v systéme, ktorý slúži ako križovatka, cez ktorú tečie komunikácia zariadení.

Podobné krabičky už dnes používajú smart zariadenia, no rôzni výrobcovia majú rôzne rozbočovače. Pre zariadenia kompatibilné s Matter by mal stačiť jeden rozbočovač bez ohľadu na to, ktorá firma koncové zariadenia vybudovala.

Prvé rozbočovače budú na trhu už koncom roka, kedy Amazon či Google sľubujú aktualizovať svoje zariadenia Nest Wifi Pro a Eero tak, aby slúžili ako Matter centrálne body.

Ak už máte centrálny bod, každé ďalšie zariadenia kompatibilné s Matter by ste mali vedieť ovládať priamo z vášho telefónu či hlasového asistenta. Znamená to, že pre výrobcov koncových zariadení, napríklad žiaroviek, sa výrazne zjednoduší vstup na trh. Bude im stačiť vyrobiť zariadenia kompatibilné so štandardom Matter a nebudú musieť myslieť na nadstavbovú technológiu.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledujúcich pár mesiacov by si ale spotrebitelia mali dávať pozor. Budeme v období divokého západu, kedy sa na trhu objavia prvé generácie od nie zabehnutých výrobcov a aj veľkí hráči sa budú učiť so štandardom pracovať a budú vychytávať nedostatky systému.

Správičky

Profil holandskej spločnosti ASML, ktorá patrí k najmenej známym technologickým gigantom sveta. Svojím jedinečným know-how sa niekedy označuje za najdôležitejšiu globálnu firmu, od ktorej sú závislé technológie. ASML je dodávateľom sofistikovaných zariadení, na ktorých sa vyrábajú najpokročilejšie čipy a nemá v tomto segmente konkurenciu. (SME Index)

Amazon sa stal prvou verejnou spoločnosťou na svete, ktorá stratila jeden bilión dolárov na trhovej hodnote. Trhová kapitalizácia Amazonu sa zmenšila na 879 miliárd dolárov z 1,88 bilióna dolárov, ohodnotenia z leta minulého roka. Microsoft je tesne pozadu so stratou hodnoty 889 miliárd dolárov. (Bloomberg)

SkryťVypnúť reklamu

Streamovacie vojny: Netflix stále pred Disney+ a rapídne rastie YouTube Premium. Disney má však so všetkými svojimi službami (Hulu, Hotstar a ESPN+) dokopy globálne viac predplatiteľov ako Netflix. Streamovacia služba SkyShowtime odštartuje na Slovensku vo februári, čerpať bude z ponuky Sky, NBCUniversal, Universal Pictures, Peacock, Paramount+, Showtime, Paramount Pictures a Nickelodeon.

(Interaktívna verzia grafu)

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 23 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Parlament rozhodoval medzi májovým, júnovým a septembrovým termínom.


a 3 ďalší 23 h
davka

O viere a pochybnostiach Sherlocka Holmesa.


31. jan
Logo podcastu Dobré ráno.

Je vôbec možné pospájať slovenský politický bordel?


a 2 ďalší 31. jan
SkryťZatvoriť reklamu