SME
Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Dobré ráno: Irán protestuje už tretí mesiac, režim skúma povinné nosenie hidžábu

Protesty si vyžiadali už stovky mŕtvych.

Logo podcastu Dobré ráno.Logo podcastu Dobré ráno. (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Irán protestuje tretí mesiac, režim skúma povinné nosenie hidžábu (7. 12. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Už takmer tri mesiace Irán žije protestami. Po smrti 22-ročnej Mahsa Amini, ktorá zomrela po zadržaní mravnostnou políciou, sa obyvatelia vzbúrili proti režimu a vyšli do ulíc.

Iránske úrady zadržali už tisíce ľudí vrátane slávnych herečiek či športovcov, stovky ľudí pri protestoch prišlo o život. Najnovšie demonštranti vyhlásili hromadný štrajk, ktorý má na režim vyvinúť ekonomický tlak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na prvý pohľad sa zdá, že v krajine dochádza k významnejšej zmene - mala by zaniknúť mravnostná polícia. Je to naozaj tak a kam až Irán zavedú aktuálne protesty?

SkryťVypnúť reklamu

Jana Maťková sa v podcaste Dobré ráno pýtala redaktorky zahraničnej redakcie denníka SME Niny Sobotovičovej.

Zdroje zvukov: CBS, Twitter/Masih Alinejad, Twitter/IranWire, i24News, RTVS, Paměť národa, BBC

Krátky prehľad správ

Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok v neskorých večerných hodinách herečka Mária Kráľovičová. Na doskách Slovenského národného divadla účinkovala nepretržite 74 rokov. Bola prvou slovenskou herečkou v televíznej inscenácii. Účinkovala v snímkach Cid, Buddenbrookovci, Americká tragédia, Višňový sad či Muž, ktorý sa nevrátil.

Smer dostal pokutu päťtisíc eur za porušovanie protipandemických opatrení za protivládny protest zorganizovaný v októbri 2021. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Daňový bonus sa zvýši na 140 eur mesačne, a to na prechodné obdobie dvoch rokov a na vyživované deti do 18 rokov. Samosprávam sa to bude kompenzovať zo zdrojov z dane z príjmov právnických osôb, schválil parlament.

SkryťVypnúť reklamu

Čoraz viac vtedajších detí z Chachalandu dnes už ako dospelí potvrdzujú, že zakladateľ tábora Roman Paulíny mal vzťah nielen s Katarínou Danovou, ale aj s inými neplnoletými dievčatami. Na pojednávaní o tom vypovedali ďalší svedkovia.

Populistické zmrazenie cien pohonných látok z dielne Viktora Orbána si vyberá svoju daň. Maďari už niekoľko dní tankujú na prídel a utekajú na čerpačky na Slovensko. Benzínové pumpy buď skrachovali, alebo sa pred nimi tvoria dlhé kolóny.

Odporúčanie

Nedávno som pozerala výborný iránsky film Balada o bielej krave. Je to príbeh o žene Mine, ktorá zostane sama s dcérou po tom, ako jej manžela odsúdili na smrť za vraždu. Úrady neskôr zistia, že skutočný vrah je niekto iný a Mina sa snaží domôcť spravodlivosti a úradného ospravedlnenia. Zároveň do jej života vstupuje cudzí muž, čo nie je v islamskom režime jednoduché. Film vám plasticky ukáže každodennú realitu v Iráne a situácie, ktorým musí čeliť slobodná žena. Baladu o bielej krave nájdete na HBO Max.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 2 h

Emócie slúžia na aktivizáciu reakcií.


a 2 ďalší 2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Moderný tank nemôžete len tak hodiť na bojisko.


a 2 ďalší 16 h

Vraj máme liečiť svoje komplexy.


a 3 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu