SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Upravujeme štatistiky podcastov, vydali sme výsledky prieskumu a podcast My sa vám ozveme si našiel svoje publikum

Štatistiky počúvanosti podcastov za november.

Podcast Dobré ráno.Podcast Dobré ráno. (Zdroj: SME.sk)

Nový podcast My sa vám ozveme o zamestnávaní ľudí, ktorí majú na slovenskom trhu práce isté znevýhodnenie, má za sebou prvý mesiac a získal niekoľko tisíc poslucháčov a veľa spätnej väzby.

Podcast bude mať desať epizód a jeho snahou je priblížiť skúsenosti znevýhodnených ľudí pri snahe sa zamestnať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úprava štatistiky počúvanosti Dobrého rána. Prečo sú čísla vyššie a čo sa stalo?

Podcast Dobré ráno zaznamenal vo februári významný nárast celkovej počúvanosti pre začiatok vojny na Ukrajine. Okrem zvýšeného záujmu poslucháčov začal pár dní po útoku Ruska vychádzať denne súhrn diania Ukrajinský spravodaj.

SkryťVypnúť reklamu

To znamená, že kanál Dobré ráno produkoval dvojnásobok obsahu, čím sa logicky aj úmerne zvýšila celková počúvanosť.

V marci potom došlo k zmene podcastového hostingu Dobrého rána, teda denník SME zmenil úložisko, kam nahráva audio súbory pre podcast.

Keďže viaceré podcastové aplikácie zmenu prijali ako indikáciu, že všetok obsah je nový, tak niekoľko mesiacov sťahovali alebo snažili sťahovať aj všetky historické diely. To spôsobilo nafúknutie celkových štatistík a nevedeli sme korektne určiť celkový počet prehratí.

Kým sme teda nemali istotu, že hlásime korektné sumárne čísla počúvanosti, od marca sme zverejňovali len aktuálny počet prehratí epizód, ktoré vyšli v danom mesiaci. Do našich štatistík sme uvádzali nižšie číslo, ako vykazoval hosting.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak v každom mesiaci poslucháči počúvajú aj diely z minulých mesiacov alebo archívne diely.

Koncom novembra sme už s istotou vedeli povedať, že celkový počet prehratí dielov v danom mesiaci odráža skutočný stav aj spolu s archívnymi epizódami.

Napriek tomu sa môže zdať nárast počúvanosti výraznejší než ukazuje predošlý trend vývoja. To je spôsobené nárastom obsahu (extra diely Ukrajinského spravodaja v rovnakom podcastovom kanáli) a tiež uvedením natívneho prehrávača podcastov na webe SME.sk pred niekoľkými mesiacmi, ktorý tiež spôsobil výraznejší nárast počúvanosti cez prehliadač, čo vidíme na štatistikách všetkých podcastov.

Za uvádzanie nesprávnych údajov sa ospravedlňujeme.

Nový podcast My sa vám ozveme dáva hlas znevýhodneným

Denník SME v novembri predstavil novú podcastovú minisériu My sa vám ozveme. Moderátorka Ľubica Melcerová sa v nej venuje ľuďom, ktorí sa pre diagnózu či inú národnosť nedokážu jednoducho uplatniť na slovenskom trhu práce.

"Mojím cieľom je ukázať, že je medzi nami mnoho ľudí, ktorí môžu byť plnohodnotnými zamestnancami a super kolegami napriek tomu, že ich od väčšiny niečo odlišuje," vysvetľuje zámer podcastovej minisérie.

SkryťVypnúť reklamu

V desiatich epizódach podcastu My sa vám ozveme sa pozrieme bližšie na skúsenosti ľudí, napríklad s roztrúsenou sklerózou, matiek samoživiteliek, epileptikov alebo ľudí po odvykacej liečbe, s ktorými sa stretávajú pri snahe sa zamestnať.

Prvá a zatiaľ najpočúvanejšia epizóda bola o nevidiacich ľuďoch.

Načítavam... Nevidiaci: Odmietajú ich aj call centrá"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.


Kto sú poslucháči podcastov?

Denník SME už piaty rok pripravil nereprezentatívny prieskum o poslucháčoch a poslucháčkach podcastov a ich preferenciách. Dotazník vyplnilo 3832 ľudí v období od 23. septembra do 1. októbra.

Z výsledkov prieskumu vyplýva, že typický poslucháč má od 25 do 34 rokov, má ukončený druhý stupeň vysokej školy, počúva podcasty denne, prevažne doma cez službu Spotify.

Z výsledkov vyplýva, že ľudia podcasty počúvajú najmä doma (78 %), potom pri chôdzi (46 %), v aute (38 %) a v MHD (33 %). Až 90 % počúva podcasty týždenne alebo častejšie, priemerne 5 podcastov.

SkryťVypnúť reklamu

Nové podcasty objavujú predovšetkým cez odporúčanie v inom podcaste, cez tipy od známych a cez sociálne siete. Vyše štvrtina publika hľadá nové podcasty aj pomocou rebríčkov v podcastových aplikáciách.

Pozrite si podcastové štatistiky denníka SME

Všetky podcasty SME mali v novembri dokopy 3 688 074 vypočutí, historicky to bolo k 30. novembru už 100 034 127 prehratí (tento údaj už odzrkadľuje úpravu štatistík spomínanú vyššie v článku).

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Prieskumy už ukazujú, čo sa týždne šepkalo.


a 2 ďalší 2 h

Hosťkou Vizity bola Dominika Fričová.


a 1 ďalší 2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Známa sociálna sieť čelí okrem obsahovej aj bezpečnostnej kritike.


a 2 ďalší 20. mar

Počas stalinizmu monitorovali tisícky udavačov emócie širokej verejnosti.


a 1 ďalší 19. mar
SkryťZatvoriť reklamu