SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Klik: CES 2023 ukazuje skvelý rok pre laptopy a inteligentnú domácnosť

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 247: CES 2023 ukazuje skvelý rok pre laptopy a inteligentnú domácnosť"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výber z CES 2023

Laptopy

Najzaujímavejším laptopom, a pravdepodobne aj produktom celej výstavy CES, bol notebook Lenovo Yoga Book 9i. Lenovo v princípe okopírovalo a doplnilo dizajn, ktorý Microsoft ukázal ešte v roku 2019 pre zariadenie Surface Neo, ale nikdy nedotiahol do plnohodnotnej produkcie.

Laptop nemá fyzickú klávesnicu, len dve obrazovky spojené pomerne pevným kĺbom.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka skladateľnému obalu a externej klávesnici (oboje je súčasťou balenia) sa ale dá rozostaviť do podoby knihy, veľkej kontinuálnej obrazovky či klasického laptopu.

Recenzenti takmer univerzálne hovorili o tom, že zariadenie je intuitívne užitočné a pravdepodobne otvorí novú kategóriu zariadení. Microsoft ju mohol už dva roky obsluhovať.

Načítavam video...

Zo sesterského newslettra Herný update o herných laptopoch:

Na CES 2023 ukázali veľkí výrobcovia predprodukčné moduly pre väčšinu očakávaných modelov. Zdá sa, že kombinácia grafických kariet rady RTX 4000 od Nividie a rady RX 7000 od AMD bude dobrým základom pre výkonné herné notebooky.

Procesory aj grafiky novej generácie sú postavené na architektúrach, ktoré umožňujú podávať dobrý výkon aj pri nižšej spotrebe.

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to, že firmy môžu postaviť menšie alebo výkonnejšie laptopy bez toho, ktoré majú rozumnú výdrž batérie a zvládateľné nároky na chladenie. Dobrý prehľad má napríklad Digital Trends.

Autá

Načítavam video...
 • Sony a Honda zakladajú novú automobilovú značku Afeela
Načítavam video...

Ostatné

 • Náramok BHeart smart band dokáže môžete pripojiť na klasické hodinky a získate tak smart funkcie.
 • Senzor do toalety Withings U-Scan dokáže priebežne monitorovať zdravotný stav členov domácnosti vďaka analýze moču. Na prvý pohľad zvláštny výrobok, ale môže byť veľmi užitočný pre ľudí, ktorí potrebujú alebo chcú dlhodobo sledovať jeden z ukazovateľov, ktoré senzor dokáže merať.
 • LG Zero Connect je bezdrôtový televízor, ktorého obrazovka je oddelená od zbytku elektroniky. Vďaka tomu je obrazovka televízora mimoriadna tenká a smeruje do nej len prívod energie. Všetky vstupy žijú v krabičke, ktorá potom posiela signál bezdrôtovo priamo do obrazovky.
 • Aqara’s FP2 presence sensor je pokročilý senzor, ktorý dokáže zistiť, či je niekto prítomný v miestnosti. Dokáže rozoznať viacero ľudí a vie určiť mieru ich aktivity. Podobné senzory budú dôležité s tým, ako budú ľudia čoraz viac riešiť automatizáciu domov.

Dobré zhrňujúce video má The Verge aj CNET.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...
Načítavam video...

Mediálne a technologické trendy podľa Inštitútu Reuters pre rok 2023

Každý január, už posledných niekoľko rokov, Inštitút Reuters pre štúdium žurnalistiky pripravuje pravidelnú štúdiu z názvom Journalism, media, and technology trends and predictions.

Vzniká dopytovaním sa lídrov médií po celom svete a pozerá sa aj na technologické trendy v spoločnosti.

Vyberáme zaujímavosti a trendy:

 • Štúdia predpovedá spomalenie rastu predplatného, nielen digitálneho, printový biznis novín v Európe hlásil minulý rok vysoký pokles súvisiaci aj s rastúcou cenou papiera.
 • Dôraz bude čím ďalej tým viac na retenciu, teda udržanie predplatiteľov, a každá spoločnosť s predplatným sa bude snažiť vytvoriť vlastný balíček služieb, v ktorom je niekoľko ďalších služieb (platí aj pre streamovacie služby).
 • Pandémia a ekonomická neistota spôsobila, že mediálni lídri budú dávať menší dôraz na natívnu inzerciu a organizáciu eventov.
 • Väčšina médií rieši trend poklesu záujmu o správy, pretože sú negatívne a ľudia sa im čoraz viac vyhýbajú. Jedným so spôsobov, ako sa proti tomu snažia postaviť je viac pozitívnych správ, vysvetľujúcich textov alebo článkov, ktoré ponúkajú aj riešenia (tzv. solutions journalism).
 • Vidíme ďalší pivot ku krátkym, tentokrát vertikálnym, videám. Veľa lídrov premýšľa ako preraziť na TikToku, Reels alebo YouTube Shorts, avšak investície sa ukazujú ako neudržateľné alebo s malou návratnosťou pre väčšinu.
 • Po akvizícii Twitteru Elonom Muskom viacerí hľadajú alternatívu a najpopulárnejšiou aj medzi ľuďmi z médií sa ukazuje LinkedIn.
 • Najviac investícií pôjde do newslettrov a podcastov, pretože tam vidieť najlepšiu návratnosť.
 • Bude to rok, keď začnú viacerí bežne používať generatívnu umelú inteligenciu, či už na vytváranie obrázkov, pomoc s textom alebo aj sumarizáciou článkov.

Celý report nájdete na tomto odkaze. A tu je obšírnejšie zhrnutie od Dávida.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Prieskumy už ukazujú, čo sa týždne šepkalo.


a 2 ďalší 3 h

Hosťkou Vizity bola Dominika Fričová.


a 1 ďalší 3 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Známa sociálna sieť čelí okrem obsahovej aj bezpečnostnej kritike.


a 2 ďalší 20. mar

Počas stalinizmu monitorovali tisícky udavačov emócie širokej verejnosti.


a 1 ďalší 19. mar
SkryťZatvoriť reklamu