SME
Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Vašinová s deformáciou končatín: V banke boli šokovaní, že mám vysokú školu

V projekte Sme si rovní pomáhajú s hľadaním práce motivátori.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Ľudia s telesným hendikepom - Neveria im vzdelanie ani prax"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Ľudí s telesným znevýhodnením spoločnosť odstrkuje do izolácie, no sú medzi nami, študujú vysoké školy, pracujú a majú záľuby ako ktokoľvek iný. Aj napriek tomu si mnohí roky nevedia nájsť prácu, ich hendikep a obmedzenia si pritom často predstavujeme oveľa horšie, ako naozaj sú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Do jednej firmy som poslala motivačný list, ktorý som dala viacerým prečítať, či by ma na základe toho zobrali. Niekoľkí povedali, že keď už ma po tomto neprijmú, tak už nevedia, čo viac treba napísať. Nikto sa mi neozval," vraví Zuzana Šuláková, ktorá má detskú mozgovú obrnu a je na vozíku.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzane Šulákovej napokon pomohla motivátorka Veronika Vašinová, ktorá ju presvedčila, aby to po mnohých neúspešných pokusoch nevzdala. Na veľtrhu práce ju predstavila, spomenula jej vzdelanie aj silné stránky, a hneď sa na ňu pozerali inak. Uspela a dnes pracuje ako personálna koordinátorka.

"Mnohé spoločnosti majú v pamäti, že ľudia na vozíku boli izolovaní, nemajú vysoké školy ani odbornú prax. Presviedčam ich, že je to pravý opak, študujú ekonómiu, právo aj sociálnu prácu, ešte k tomu majú aj prax, a vtedy ostanú v šoku. Stalo sa mi, že pani v banke sa ma pýtala, či mám naozaj vysokú školu.

Evidentne áno, keď to mám na vizitke. Niekedy neviem, či sa mám smiať, či nadávať alebo plakať," hovorí Veronika Vašinová, ktorá pracuje ako motivátorka v národnom projekte Sme si rovní, ktorého hlavným cieľom je sociálna inklúzia ľudí so zdravotným znevýhodnením.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa prieskumov portálu Profesia si cez ich web dokáže nájsť prácu každý štvrtý človek so zdravotným znevýhodnením, a boli by radi, keby ich bolo viac. Anna Podlesná, CSR manažérka Profesie, v podcaste vysvetľuje, prečo je podľa ich prieskumov paragraf 66 Zákonníka práce kontraproduktívny.

Ako môže pomôcť skúšobný deň? Sú všetky budovy, ktoré deklarujú bezbariérovosť, naozaj bezbariérové? Prečo si hendikep kandidáta na prácu predstavujeme horší, ako v skutočnosti je? A na koho sa môžu obrátiť ľudia s telesným znevýhodnením, keď si dlhodobo nevedia nájsť prácu? Dozviete sa v novej epizóde podcastu My sa vám ozveme.

Podcast My sa vám ozveme postupne priblíži desať znevýhodnení, v každej epizóde popisuje reálne skúsenosti aj možné riešenia, keď firmy odhodili predsudky a dopadlo to k spokojnosti všetkých strán. Ak máte odkaz či pripomienku, napíšte nám na mysavamozveme@sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 8 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Uvidíme ruských športovcov na budúcoročnej olympiáde?


a 2 ďalší 8 h

O fascinujúcom príbehu za objavom kvantovej fyziky.


a 1 ďalší 30. mar
Logo podcastu Index

Briti snívali o silnej ekonomike bez obmedzení. Realita je iná.


a 1 ďalší 30. mar
SkryťZatvoriť reklamu