SME
Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

Klik: Mýlili sme sa, roboty to nakoniec vyhrajú

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 256: Mýlili sme sa, roboty to nakoniec vyhrajú"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Užitočné odkazy


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomínané odkazy

Načítavam video...
Načítavam video...

GPT-4

Firma OpenAI uviedla na trh novú generáciu konverzačnej umelej inteligencie s názvom GPT-4.

Model, ktorý sa na trh dostal necelé tri roky po poslednej plnohodnotnej verzii ukazuje, že schopnosti podobných systémov budú v najbližších rokoch narastať zarážajúcim tempom.

Najnovšia verzia je oveľa robustnejšia, robí menej chýb, dokáže vnímať oveľa dlhší kontext konverzácie a vie pracovať aj s obrázkami.

SkryťVypnúť reklamu

Vývojári v deme predviedli, že ak jej ukázali súbor komplikovaných daňových pravidiel, vedela ich správne interpretovať a vypočítať výšku daňového priznania.

Rovnako dokázala interpretovať dokumentáciu k programovaciemu jazyku a na základe nej upraviť navrhovaný počítačový kód.

GPT-4 tiež dokáže bez ďalšieho kontextu správne opísať aj komplikované obrázky, či vypracovať funkčný kód webovej stránky z náčrtku načmáraného voľnou rukou.

Načítavam video...

Nová verzia umelej inteligencie mení pohľad na to, ako veľmi zasiahnu podobné nástroje do bežného života.

Kým ešte pred niekoľkými týždňami bolo možné podobným nástrojom ľahko pripísať úlohu užitočnej zábavy, či konverzačného partnera, súčasná verzia vnímajúca obraz aj dlhý textový vstup ukazuje, že tieto modely v pomerne krátkej dobe naozaj dramaticky zmenia spôsob práce pre mnohých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Microsoft koncom týždňa ukázal, ako plánuje GPT-4 v najbližších mesiacoch zapracovať do nástrojov ako Word, Teams či Excel.

Je zrejmé, že veľké jazykové modely sú od tohto momentu dosť univerzálne a robustné na to, aby sa na nich dali postaviť zmysluplné komerčné produkty.

Ak si premietneme tempo pokroku do nasledujúcich rokov, naozaj sa zdá, že umelá inteligencia bude kľúčovou technológiou tohto desaťročia a prinesie od odvetvia podobnú zmenu, akú vyvolal iPhone.

Google tiež predstavil novinky z oblasti umelej inteligencie

Načítavam video...

Google ukázal chystané vylepšenia do Gmailu, Google Dokumentov a ďalších kancelárskych aplikácií.

Portál The Verge dobre zhrnul základné funkcie, ktoré môžu používatelia očakávať: zhrnutie dlhej e-mailovej konverzácie v Gmaili, vytvorenie celého mailu na základe požiadavky, korektúra v dokumentoch, automatické generovanie prezentácie z dokumentu, automatický zápis zo stretnutia v aplikácii Teams či vyplnenie vzorcov v tabuľkách.

SkryťVypnúť reklamu

Príchod noviniek k širokému publiku zatiaľ spoločnosť neohlásila. Najprv dostanú prístup vybraní testeri v rámci USA a neskôr v roku ostatní platiaci zákazníci balíka Workspace.

Budúcnosť práce podľa Microsoftu sa volá Copilot a ide o AI asistenta v aplikáciách kancelárskeho balíka spoločnosti

Načítavam video...

Google síce predbehol Microsoft v ohlásení AI noviniek a integrácii umelej inteligencie do kancelárskych balíkov, avšak polhodinová ukážka, ktorú pripravili bola oveľa zaujímavejšia a v niektorých ohľadoch aj praktickejšia.

Microsoft namiesto integrácie jednotlivých funkcií vytvoril ako keby asistenta s názvom Copilot, ktorý bude prítomný v každej aplikácii a pomôže s odpoveďami na e-maily, zápisom zo stretnutí alebo dokonca s prípravou analýzy v Exceli na základe niekoľkých vstupných dát.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa menovania funkcií sa môže zdať, že obe spoločnosti predstavili to isté, avšak integrácia, ktorú ukázal Microsoft je minimálne na prvý pohľad hlbšia a intuitívnejšia pre používateľa (nevieš? spýtaj sa asistenta).

Ak výkop AI súperenia spočíval v četbotoch, ďalšia fáza bude prebiehať v kancelárskych balíkoch.

Správičky

Vývojárom sa podarilo zmenšiť a prerobiť uniknutý model od Meta na úrovni GPT-3 tak, aby fungoval aj na počítači, teda mimo cloudu. Hoci aj na Raspberry Pi. (Ars Technica)

Vyhľadávač Microsoft Bing má už 100 miliónov používateľov. (The Verge)

V minulom kvartáli sa Google stal dvojkou po Apple na trhu smart hodiniek. (Canalys)

Meta Platforms prepustí ďalších 10-tisíc pracovníkov, uviedol jej šéf Mark Zuckerberg . Meta pred koncom minulého roka uviedla, že zruší 11-tisíc miest, čo bolo 13 % pracovnej sily. Nové hlásené prepúšťanie bude znamenať dokopy takmer štvrtinový pokles. (Denník N)

SkryťVypnúť reklamu

Na Mesiac sa vrátime v modernom šate, NASA predstavila nové skafandre. V rámci programu Artemis sa má prvýkrát po Mesiaci prejsť aj žena. (SME Tech)

Podľa nového výskumu by sme mohli tisíce miest na celom svete úplne poháňať solárnymi panelmi plávajúcimi na vodných nádržiach. Je to pomerne jednoduchý spôsob, ako lokálne vytvárať obnoviteľnú energiu a zároveň slúžiť na ochranu vody. (The Verge)

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu