SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Je Credit Suisse iba chyba v systéme alebo sa zopakuje rok 2008?

Tri americké banky nasledoval aj švajčiarsky gigant. Čo to znamená?

Logo podcastu IndexLogo podcastu Index (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Symbol švajčiarskej spoľahlivosti má problémy. Je tu druhá finančná kríza?"
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME

Na finančné trhy sa vrátila nervozita. Dôvodom je krach troch menších amerických bánk – Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate Capital.

Len pár dní na to problémy ohlásila aj jedna zo systémových európskych bánk, Credit Suisse. Banka doplatila na chyby manažmentu, nákladné súdne spory, kompenzácie a nevydarené investície. Cez víkend ju za pomoci švajčiarskej vlády odkúpil jej najväčší rival UBS.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo toto všetko znamená? Zopakuje sa finančná kríza z roku 2008 alebo je bankový sektor už v súčasnosti natoľko odolný, že udalosti posledných týždňov nič nezmenia a prípadný hon na banky je celkom zbytočný?

SkryťVypnúť reklamu

Aj o tomto sa Eva Frantová v novej časti Indexu rozpráva s redaktorom magazínu Index a denníka SME Jozefom Tvardzíkom.

Prehľad správ

Ministerstvo pôdohospodárstva dosiahlo dohodu s obchodnými reťazcami o zastropovaní cien potravín. Ide o iniciatívu ôsmich obchodných reťazcov – Billa, CBA, Coop Jednota, Kaufland, Labaš, Lidl, Terno a Tesco. Ukazuje sa však, že dohoda s reťazcami je veľmi vágna. Nie všetci obchodníci sa do jej plnenia pustili s rovnakou vervou, pričom „garantované“ ceny sa nepozdávajú výrobcom potravín a sú tiež často výrazne vyššie ako cenovky v akciových letákoch.
Viac o tejto téme sa dočítate v texte Jozefa Tvardzíka.

Do bratislavskej rafinérie Slovnaft smeruje prvýkrát ľahká ropa z azerbajdžanského ropného poľa. Po dovoze na terminál v Omišalji pokračuje dodávka 90-tisíc ton ropy do bratislavskej rafinérie ropovodom Adria. V Bratislave sa ropa z Azerbajdžanu začne spracovávať v apríli. Ďalšia dodávka ropy neruského pôvodu má prispieť k tomu, aby rafinéria dokázala vyprodukovať dostatočné množstvo palív aj po skončení výnimky z embarga, uvaleného na ruskú ropu.

SkryťVypnúť reklamu

Obchodná sieť Pepco je lídrom v segmente textilných diskontov. Na Slovensku má 139 predajní a chce ďalej expandovať. Jej tržby stále rastú, vlani presiahli 126 miliónov eur. Zdá sa, že aj covidová pandémia biznis zasiahla len minimálne. O tom, ako sa im darí prekonať súčasnú krízu, ale aj o tom, prečo bratislavskí zákazníci Pepco podceňujú, sa dočítate v rozhovore Jozefa Tvardzíka s manažérom reťazca pre Slovensko a Česko Milanom Drahošom.

Zamestnanci, ktorí zaručujú bezpečnosť na londýnskom letisku Heathrow, si schválili desaťdňový štrajk za vyššie mzdy. Začne sa 31. marca a ovplyvní aj prevádzku počas veľkonočných sviatkov, kedy zvykne cestovať väčšie množstvo ľudí. Podľa odborového zväzu Unite sa do protestu zapojí 1400 zamestnancov. Protest sa má začať v posledný marcový deň a skončiť na veľkonočnú nedeľu 9. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Súťaž na dodanie technologického vybavenia diaľničného tunela Višňové sa vyhodnocuje. Obálky s ponukami otvorili 2. marca. Oznámil to Vladimír Jacko, predseda predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti. Tender vyhlásili v lete 2022. V rámci súťaže dostala diaľničná spoločnosť vyše 600 otázok. Tunel Višňové má byť s dĺžkou 7,5 kilometra najdlhším tunelom na Slovensku.

Slovensko-americký startup Tachyum, ktorý pracuje na vývoji čipu novej generácie pre dátové centrá či aplikácie umelej inteligencie, mešká. Podľa pôvodných plánov mal byť čip vo výrobe v prvom polroku 2021 a odvtedy sa termín viackrát posúval. Podľa zakladateľa a šéfa Radoslava Daniláka to však nesúvisí s problémami s financovaním projektu, hoci pripúšťa, že investori sú v poslednom čase opatrnejší. Viac o tejto téme sa dočítate v texte Jozefa Ryníka.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Medzi riadkami o verejnej politike.


a 2 ďalší 17 h

Vyšetrovanie policajnej razie v osade v Moldave sa vracia opäť na začiatok.


a 1 ďalší 21 h

Objavenie Ameriky nebolo o stretnutí dvoch kultúr.


a 1 ďalší 28. máj
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 27. máj
SkryťZatvoriť reklamu