SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Tatiana Knošková z EY: Rodinným firmám pomáhame vyriešiť, kto ich prevezme

Vypočujte si štyridsiaty diel podcastu Prečo práve oni? o podnikaní.

„Akonáhle už je podnikanie rozbehnuté a ide to dobre, tak treba myslieť na to, že sa môže čokoľvek stať. Aj mladému človeku sa môže niečo stať, môže na tri mesiace z nejakého dôvodu úplne vypadnúť a vtedy vlastne zistí, že sa to môže všetko zabrzdiť, môže to zamrznúť. Takže je dôležité, aby mal vybraných ľudí, ktorí v takej situácii môžu na jeho pozícii fungovať. Je dôležité, aby mali premyslené tie kroky dopredu,“ hovorí Tatiana Knošnová z EY a dodáva, že často sa stáva, že dedičia firmy majú vlastné záujmy a nezaujíma ich veľmi odvetvie, v ktorom firma podniká.

Tatiana Knošková dvanásť rokov viedla vlastnú právnu kanceláriu a ako členka dozornej rady Slovenskej sporiteľne má cenné skúsenosti z fungovania finančnej inštitúcie, kde posudzovala významné bankové právne a finančné otázky. Momentálne je líderkou právneho oddelenia EY na Slovensku a poskytuje aj poradenstvo pri rodinnom podnikaní.

V tom prípade by podľa nej mohli byť riešením takzvané trusty alebo zverenecké fondy: „Cez trusty sa dá celý majetok rodiny nejakej nezávislej firme, nezávislým ľuďom, ktorí ho spravujú podľa vôle toho, kto ho tam vložil. A tá vôľa môže byť napísaná na ďalších 300 rokov dopredu.“

Podľa Tatiany Knoškovej by štát mal vytvárať vhodné prostredie na rodinné podnikanie nie len kvôli úspechu podnikateľov, ale aj kvôli vlastnému úspechu:

„Rodinné podniky sú veľmi dôležitou súčasťou podnikania na Slovensku a kdekoľvek inde. Práve cez rodinné holdingy oni majú možnosť budovať niečo viac. Vidíme prípady, že tí podnikatelia chcú, aby ich deti navštevovali dobré školy, pekné parky, hrávali tenis, plávali v dobrých bazénoch a tým pádom investujú aj do toho okolia a prostredia.“

Prečo je dôležité myslieť pri podnikaní na budúcnosť sa dozviete v podcaste Prečo práve oni?, v ktorom predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast moderuje Adela Vinczeová.

Podcast je dostupný aj v službe Apple podcasty a Google podcasty.

Podcast Prečo práve oni? a tento článok vám prináša spoločnosť EY.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS Richard Sulík

Baránik opisuje Haščáka ako významného priemyselníka, s ktorým minister musí komunikovať.


a 1 ďalší 3 h
Peter Tkačenko

Laicky to vyzerá na zneužívanie právomocí z osobitného motívu pomsty.


4 h
Meštiansky dom pri Šancovej ulici nebol vždy pre oči lákavým. Za rekonštrukciou stoja obyvatelia, ktorí si zaplatili všetko z vlastného.

Keď nejde o pamiatku, nikto vám nič nedá.


24. sep
Z vlakov do autobusov, začala sa ročná výluka.

Inak to mali vymyslieť, vravia cestujúci.


1 h

Neprehliadnite tiež

Režisér Tomáš O. Pilař o premiére Nabucca v SND.


Natália Dadíková 7 h

Ako sú rozdané predvolebné karty.


a 2 ďalší 15 h

Neangažovali sa v nej len Slováci.


a 1 ďalší 24. sep
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 23. sep
SkryťZatvoriť reklamu