SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Klik: Prvý notebook s virtuálnou obrazovkou narazí na realitu

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 265: Klik: Prvý notebook s virtuálnou obrazovkou narazí na realitu"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy


Témy podcastu

  • Vznikol laptop bez obrazovky, ktorú nahrádza okuliarmi rozšírenej reality
  • Umelá inteligencia a trh práce
  • Telly sa a podarilo zlúčiť Orwella a Huxleyho
  • Správičky: Nové Amazon zariadenia, Apple predstavilo zaujímavé funkcie pre zdravotne postihnuté osoby

Spacetop je prvý laptop s obrazovkou v rozšírenej realite

Izraelská startup predstavil laptop, ktorý má namiesto obrazovky okuliare s rozšírenou realitou.

SkryťVypnúť reklamu

Za zariadením s názvom Spacetop stojí izraelský startup Sightful, ktorí založili bývalí zamestnanci spoločnosti Magic Leap, ktorá pred rokmi vyrábala jedny z prvých virtuálnych okuliarov.

Tvorcovia laptopu ponúkajú namiesto obrazovky pripojené okuliare rozšírenej reality (ide o modifikovanú formu produktu spoločnosti Nreal).

Cez okuliare vidieť obrazovku, avšak všetko sa naďalej ovláda fyzickými zariadeniami (nie je to Tom Cruise z Minority Reportu a jeho počítač). Sightful tvrdí, že veľkosť uhlopriečky tejto virtuálnej obrazovky je 100 palcov.

Zariadenie používa vlastný softvér nazvaný Spacetop OS a virtuálna obrazovka je statická, nehýbe sa s hlavou, ak používateľ otočí.

Avšak vníma pohyb hlavy a pohyby smerom bližšie alebo ďalej približujú alebo odďaľujú zobrazenie okien na obrazovke (zoom).

SkryťVypnúť reklamu

Okuliare majú vlastné zabudované reproduktory a ich rozlíšenie je 1080 pixelov na jedno oko. Notebook má procesor Qualcomm Snapdragon 865, ktorý nájdeme v drahších smartfónoch ako Samsung Galaxy S20 FE 5G, OnePlus 8T alebo Motorola Edge Plus.

Podľa prvých recenzií výkon procesora úplne nestačil na základné kancelárske práce a zariadenie mrzlo. Výdrž batérie sľubuje približne 5 hodín, čo je na dnešné pomery pomerne málo.

Ide o prvú generáciu a viacero prvých dojmov recenzentov bolo pozitívnych, čo môže značiť, že nápad nemusí byť márna snaha.

Avšak aktuálne naráža takýto laptop na limity dostupnej technológie, predovšetkým výdrž batérie a dizajn pohodlných a kvalitných okuliarov s rozšírenou realitou.

Ako umelá inteligencia zmení prácu

Prvé seriózne štúdie začínajú naznačovať, ako umelá inteligencia zmení trh práce. Dva experimenty s nasadením veľkých jazykových modelov na pracoviská naznačujú, že umelá inteligencia bude podobne veľkou revolúciou, akú priniesli počítače či smartfóny.

SkryťVypnúť reklamu

Jej prínos ale bude rozdelený inak. Kým počítače tradične ešte viac zlepšovali zlepšovali výkon najkvalifikovanejších a najkvalitnejších pracovníkov, z nasadenia umelej inteligencie najviac ťažia priemerní či podpriemerní pracovníci.

Využívanie umelej inteligencie pomohlo aj najefektívnejším pracovníkom, no prínos pre nich bol oveľa nižší ako pre priemerných.

Inak povedané, umelá inteligencia mení povahu expertízy. Znižuje latku pre to, koho môžeme považovať za experta.

Ekonóm David Autor v podcaste NPR Planet Money vysvetľuje, že táto zmena môže priniesť obnovu ale aj ďalší rozklad strednej triedy.

Správne uchopená, môže pomôcť celej triede pracovníkov vykonávať sofistikovanejšiu prácu s pomocou umelej inteligencie a pod občasným dohľadom ľudí s vysokou expertízou.

SkryťVypnúť reklamu

Ak technológiu uchopíme nesprávne, môže úplne znehodnotiť veľkú časť súčasnej expertízy.

Televízor neskorého kapitalizmu

Startup Telly začne v lete rozdávať pol milióna televízorov. Zákazníci dostanú 55-palcový televízor bezplatne.

Zariadenie má ale okrem hlavnej obrazovky aj menší displej, na ktorom bude prakticky neustále bežať nejaká forma reklamy.

Telly má zároveň vstavanú kameru, ktorá sa pozerá na to, kto je v miestnosti a čo robí.

Produkt sa v princípe pýta jednoduchú otázku: Vymenili by ste súkromie a posledné kúsky zdravého rozumu za 55 palcovú telku?

V skutočnosti sa pozeráme na unikátne spojenie Orwella a Huxleyho, aké mohlo vzniknú len v neskorom kapitalizme.

Spustenie prihlasovania záujmu o Telly zároveň sprevádzal škandál, keď spoločnosť v zásadách ochrany súkromia a bezpečnosti zverejnila nedopracovanú verziu, v ktorej zostala zmienka o tom, či naozaj musia mazať údaje o deťoch pod 13 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu za prvých 36 hodín prejavilo viac ako 100-tisíc ľudí záujem o takýto televízor.

Európska únia odobrila fúziu Microsftu a Activision

Správa pôvodne vyšla v sesterskom newslettri Herný update.

Európska komisia dala povolenie na spojenie firiem Microsoft a Activision-Blizzard. Ako podmienku stanovila, že Microsoft bude musieť desať rokov konkurenčným cloudovým herným službám poskytovať licencie svojich hier.

Zjednodušene povedané, Komisia chce zabezpečiť, že ak hru vlastníte na digitálnom obchode, mali by ste ju možnosť hrať na akejkoľvek cloudovej službe bez ďalších nákladov. Komisia, na rozdiel od britského regulačného uradu CMA, verí, že povinné licencovanie hier znemožní Microsoftu vybudovať si na vznikajúcom trhu cloudových herných služieb monopol.

SkryťVypnúť reklamu

Správičky

OpenAI spustilo mobilnú aplikáciu ChatGPT pre zariadenia iOS (iPhone a iPad) a sľubuje, že verzia pre Android príde čoskoro. Aplikácia je zadarmo s rovnakými funkciami ako na webe, poskytuje históriu, možnosť predplatiť si Plus balík a obsahuje aj hlasový vstup cez model Whisper. Aplikácia je najskôr dostupná v USA a spoločnosť sľubuje rozšírenie do ďalších krajín v najbližších týždňoch. (OpenAI)

Unikol dizajn novej sociálne siete na štýl Twitteru od Instagramu. Používatelia môžu vytvárať textové príspevky s dĺžkou až 500 znakov s pripojenými odkazmi, fotografiami a videami. Na prvý pohľad vyzerá aplikácia, ktorú interne označuje Meta ako Barcelona, ako mix Instagramu a Twitteru. (The Verge)

Amazon predstavil novinky z produktovej línie Echo, vrátane nových smart reproduktorov Echo Pop a lacných slúchadiel Echo Buds. Echo Pop je novinka cielená na deti a tínedžerov a bude sa predávať vo viacerých farebných prevedeniach. Ide akoby o urezané Echo Dot. A druhou najzaujímavejšou novinkou je pravdepodobne nová generácia Echo Buds slúchadiel, ktorým Amazon znížil cenu na polovicu. Magazín Wired im pri predstavení udelil 8 bodov z 10. (Amazon)

SkryťVypnúť reklamu

Apple predstavilo nové funkcie pre zdravotne postihnuté osoby . Medzi nimi je aj zaujímavá funkcia, ktorá na základe niekoľkých minút audia (používateľ číta predpripravené texty) dokáže syntentizovať hlas človeka a potom nahlas hovoriť týmto hlasom napísaný text. (Apple)

V Bratislave sa začiatkom júna uskutoční prvý ročník konferencie Legal Tech Forum. Otvorí populárne témy, ale aj praktické situácie, ktorým čelia IT firmy v každodennom biznise: ako pripraviť firmu na fundraising, ako úspešne oslovovať VC fondy v čase krízy a zvládnuť investičné vyjednávania, nastaviť agilný vývoj softvéru a ďalšie. (Legal Tech Forum)

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS Richard Sulík

Baránik opisuje Haščáka ako významného priemyselníka, s ktorým minister musí komunikovať.


a 1 ďalší 4 h
Peter Tkačenko

Laicky to vyzerá na zneužívanie právomocí z osobitného motívu pomsty.


5 h
Meštiansky dom pri Šancovej ulici nebol vždy pre oči lákavým. Za rekonštrukciou stoja obyvatelia, ktorí si zaplatili všetko z vlastného.

Keď nejde o pamiatku, nikto vám nič nedá.


24. sep
Z vlakov do autobusov, začala sa ročná výluka.

Inak to mali vymyslieť, vravia cestujúci.


2 h

Neprehliadnite tiež

Režisér Tomáš O. Pilař o premiére Nabucca v SND.


Natália Dadíková 8 h

Ako sú rozdané predvolebné karty.


a 2 ďalší 16 h

Neangažovali sa v nej len Slováci.


a 1 ďalší 24. sep
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 23. sep
SkryťZatvoriť reklamu