SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Klik: Králi robotov nás už prosia, aby sme ich zastavili

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 267: Králi robotov nás už prosia, aby sme ich zastavili"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy


Témy podcastu

  • Nividia sa pridala k Applu a Microsoftu
  • Umelá inteligencia si pýta reguláciu
  • Reddit sa plánuje odrezať

Nividia je miliardová firma

Trhová hodnota firny Nvidia prekročila bilión dolárov. Spoločnosť známa najmä ako grafických kariet ťaží z toho, že jej technológie je dobre prenosná aj na úlohy súvisiace s vývojom a prevádzkou v súčasnosti populárnych riešení umelej inteligencie.

SkryťVypnúť reklamu

Firma ohlásila prudký nárast tržieb a zdá sa, že ťažisko jej biznisu sa nateraz presúva k vývoju hardvéru a služieb okolo umelej inteligencie.

Dobrý profil firmy napísal kolega Jozef Ryník z magazínu Index.

AI si pýta reguláciu

Manažéri a kľúčoví výskumníci z firiem, ktoré sú na špičke vývoja umelej inteligencie napísali ďalšiu výzvu na reguláciu svojho vlastného odvetvia.

V krátkom odkaze pre politikov a spoločnosť tvrdia, že umelá inteligencia predstavuje existenčnú hrozbu pre ľudstvo a mali by sme ju prísnejšie regulovať.

Znie to trochu zvláštne, lebo ak úprimne veríte tomu, že keď chodíte do roboty, tak vytvárate vec ohrozujúcu celú civilizáciu, mohli by ste do roboty proste prestať chodiť, prípadne ju robiť tak aby ľudstvo neohrozovala.

V skutočnosti sa pokúšajú spraviť jednu z troch vecí.

SkryťVypnúť reklamu
  1. Úprimne sa snažia nastaviť nejaké pravidlá pre svoje odvetvie lebo vedia, že nebudú mať dosť vôle na to, aby v zápale konkurenčného boja nerobili veci, o ktorých budú vedieť, že sú naozaj nebezpečné a škodlivé. Najmä ak si budú myslieť, že rovnaké veci už robí ich konkurent.
  2. Pokúšajú sa dotlačiť politikov k tomu, aby vystavali bariéry vstupu do odvetvia, v ktorom sú už teraz na vedúcej pozícii. Rozsiahla regulácia by už v zárodku zadupala rýchlo rastúce startupy, keďže jej náklady by dokázali znášať len veľké a zabehnuté firmy.
  3. Pokúšajú sa vám predať AI produkty cez príbeh o tom, že sú tak silné až sú nebezpečné. Ako keď vám predajca jazdeniek hovorí o tom, že "tento motor je na bežného šoféra príliš silný a len tak dakto to neušoféruje".

Pravdepodobne ide v rôznych firmách a rôznu kombináciu všetkých troch bodov, ale ak odvetvie volá po tom, aby sa doň staral dakto zvonka, treba vždy spozornieť.

SkryťVypnúť reklamu

Reddit pod sebou píli konár

Sociálna sieť Reddit od júla odreže externé aplikácie od prístupu k svojmu obsahu. Presnejšie povedané, Reddit zdvihne ceny za prístup cez API rozhrania natoľko, že nebudú dostupné pre prakticky celý ekosystém, ktorý okolo Redditu vyrástol.

Firma sa pokúša nahnať používateľov do hlavnej aplikácie, prípadne na web, kde dokáže efektívnejšie predávať reklamu a doplnkové funkcie. Obe rozhrania sú ale dlhodobo horšie, ako najpopulárnejšie nástroje pristupujúce k obsahu cez API.

Redditu hrozí, že odradí najzapálenejších používateľov siete.

Správičky

Meta oznámila virtuálny headset Quest 3. Predávať sa začne od 500 dolárov. V porovnaní s predchodcom Quest 2 je dizajn Quest 3 ľahší a pohodlnejší, a nový čip Snapdragon vo vnútri má dvojnásobný grafický výkon. (Meta)

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Súťaž Orange Podcast roka 2023 oznámila nominácie. Porota vybrala 25 nominácií a začalo hlasovanie verejnosti, ktoré potrvá do 23. júna. V kategórii Miláčik sa o titul najlepší podcast na Slovensku uchádza aj podcast Klik. Denník SME získal najviac nominácií (6) z producentov podcastov, nasledujú ZAPO (4) a Rádio Expres (4). Vyhlásenie výsledkov sa uskutoční 28. júna. Hlasovať môžete na podcastroka2023.sk. (skpodcasty.sk)

Motorola Razr Plus je nová verzia populárneho skladacieho telefónu, ktorá prichádza s dostatočne veľkým predným displejom. Razr Plus má Snapdragon 8 Plus Gen 1 (vlajková loď čipu Qualcomm z minulého roka), 8 GB RAM, 256 GB úložného priestoru a 5W bezdrôtové nabíjanie. Vonkajší OLED displej má veľkosť 3,6 palcov a obnovovaciu frekvenciu 144. Po otvorení má 6,9 palcov. (The Verge)

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

WordPress predstavil vlastný newslettrový produkt, ktorým chce konkurovať Substacku. Newsletter od WordPress bude podporovať predplatné a prémiový obsah. Služba bola prvýkrát spustená v decembri. (TechCrunch)

Čo všetko plánuje Apple predstaviť budúci týždeň na konferencii WWDC? Najdôležitejší produktom konferencie by mal byť headset so zmiešanou realitou, ďalej by sme mali dostať 15-palcový MacBook Air, iOS 17, macOS 14 a ďalšie. (Bloomberg)

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS Richard Sulík

Baránik opisuje Haščáka ako významného priemyselníka, s ktorým minister musí komunikovať.


a 1 ďalší 3 h
Peter Tkačenko

Laicky to vyzerá na zneužívanie právomocí z osobitného motívu pomsty.


4 h
Meštiansky dom pri Šancovej ulici nebol vždy pre oči lákavým. Za rekonštrukciou stoja obyvatelia, ktorí si zaplatili všetko z vlastného.

Keď nejde o pamiatku, nikto vám nič nedá.


24. sep
Z vlakov do autobusov, začala sa ročná výluka.

Inak to mali vymyslieť, vravia cestujúci.


2 h

Neprehliadnite tiež

Režisér Tomáš O. Pilař o premiére Nabucca v SND.


Natália Dadíková 7 h

Ako sú rozdané predvolebné karty.


a 2 ďalší 16 h

Neangažovali sa v nej len Slováci.


a 1 ďalší 24. sep
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 23. sep
SkryťZatvoriť reklamu