SME

Podcasty na Slovensku počúvajú desaťtisíce poslucháčov a dosahujú milióny prehratí

Ako sa vyvíjala popularita audiožánru.

Poslucháči najčastejšie počúvajú podcasty cez slúchadlá a púšťajú si ich na svojich smartfónoch. (Zdroj: Malte Wingen - Unsplash)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Milióny prehratí, desaťtisíce pravidelných poslucháčov a prienik na masový trh - taký je stav podcastov na Slovensku po roku 2018.

Podcast je zvukový záznam, ktorý si poslucháči môžu vypočuť online alebo stiahnuť do svojho zariadenia (väčšinou smartfónu) a počúvať ho aj bez interntu.

Jedná sa o audio službu na požiadanie (audio on demand). Podcasty teda nie sú rádio, i keď sa na rôznych staniciach môžu vysielať. Vytvárané sú však pre publikum, ktoré ich nebude počúvať cez rozhlasový prijímač.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podcasty v denníku SME v roku 2018

Prvý podcast v denníku SME vznikol koncom roka 2017. Dobré ráno odštartovalo ako denný spravodajský podcast vysielaný od pondelka do piatka.

Ešte skôr existovala relácia Tech_FM, vysielaná naživo v Rádiu_FM a publikovaná aj ako týždenný podcast - vzniká dodnes.

Dobré ráno sa stalo najpočúvanejším podcastom denníka SME a najpopulárnejším slovenským podcastom (podľa rebríčkov Apple podcastov a Spotify - dvoch najväčších podcastových platforiem). Každú epizódu počúva priemerne viac ako 12-tisíc poslucháčov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V roku 2018 počúvalo podcasty denníka SME viac ako 50-tisíc unikátnych poslucháčov. Okrem Dobrého rána a Tech_FM medzi ne patria aj technologický Klik, vedecký podcast Zoom, ekonomický Index, automobilový Za volantom, historický podcast Dejiny a cestovateľský podcast Všesvet.

Minulý rok si tak poslucháči pustili niektorý z podcastov SME takmer štyri miliónykrát.

Dobré ráno zostáva s mesačnou niekoľkostotisícovou počúvanosťou najpopulárnejším nielen v rámci média, ale aj na slovenskom trhu. Pritom epizódy podcastu dosahovali pravidelnú priemernú dopočúvanosť 90 percent (podľa údajov z Apple podcastov).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Slovenské podcasty v roku 2018

Okrem denníka SME začali v roku 2018 vytvárať vlastné podcasty viaceré slovenské online médiá, komerčné rádiá aj tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Spravodajský portál Aktuality.sk tvorí denný spravodajský podcast Nahlas. Okrem neho ako podcasty ponúka aj svoje video relácie Na rovinu a Fair Play Michala Kovačiča.

Pravidelné zhrnutie troch najdôležitejších udalostí dňa komentátormi Denníka N vychádza šesťkrát týždenne aj ako podcast Newsfilter.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky pod hlavičkou svojho spravodajského portálu Teraz.sk produkuje krátke denné zhrnutie udalostí ako podcast Diár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Časopis .týždeň už niekoľko rokov zverejňuje audio z relácie .pod lampou ako rovnomenný podcast a v roku 2018 začal zverejňovať aj nahrávky zo svojich podujatí ako .týždeň podcast.

Týždenník Trend poskytuje svoju videoreláciu Otvorene ako podcast Trend.sk.

Televízia Markíza zverejňuje záznam z nedeľnej politickej relácie Na telo a moderátor TV Joj Ján Mečiar uverejňuje denný vedecký podcast Spektrum, ktorý sa vysiela aj v Trnavskom rádiu.

Z komerčných rádií uverejňujú časť vysielania ako podcast rádio Expres, Fun rádio a lokálne Trnavské rádio.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V roku 2018 vzniklo na Slovensku aj niekoľko nezávislých podcastov, ktoré nie sú naviazané na žiadne väčšie médium. Zväčša sú zamerané na rozhovory moderátorov podcastov s ich hosťami, od marketingových rád, cez životný štýl, zdravie, výchovu detí až po duchovné zamyslenia alebo zábavné relácie.

Lužifčák je zábavná podcastová talkshow komikov Jakuba Lužinu a Gabriela Žifčáka. Prvou epizódou je rozhovor s herečnou a komičkou Lujzou Garajovou-Schramekovou a trvá takmer dve hodiny. Rozhovory zverejňujú aj na YouTube.

SkryťVypnúť reklamu

Počuj. podcast produkujú Filipa Donaldson a Martina Tomašovičová. "Uvažujú nad tým, čo to znamená byť zodpovednými dospelými v dnešnej dobe na Slovensku. Vtipne rozoberajú každodenné banality ale i hlbšie témy," píše sa v popis podcastu.

V ženskom rode je podcast, v ktorom sa Katarína Diková Strýčková každý týždeň rozpráva s inšpiratívnymi ženami.

Všetky slovenské podcasty sa nachádzajú aj v tomto aktulizovanom zozname aktívnych slovenských podcastov.

Ako počúvajú ľudia podcasty

Najpopulárnejšou podcastovou platformou na Slovensku je aplikácia Apple podcasty na telefónoch iPhone a tabletoch iPad. Aj napriek tomu, že na Slovensku vlastní nadpolovičná väčšina ľudí telefóny s operačným systémom Android.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Majitelia Apple zariadení totiž dostanú nový telefón alebo tablet s predinštalovanou mobilnou aplikáciou. Aj vďaka tomu počúva väčšina (štatistika z roku 2015 hovorí o 80%) podcasty cez aplikáciu priamo od Apple.

Google len v roku 2018 zverejnil, že na telefónoch Android môžu ľudia počúvať podcasty cez službu Assistant, ktorá ponúkne používateľovi možnosť stiahnuť si samostatnú aplikáciu Google podcasty.

Podľa údajov z minulého roka je druhou najpopulárnejšou podcastovou platformou streamovacia služba Spotify, ktorá urobila niekoľko krokov, aby u seba uľahčila publikovanie podcastov. V Južnej Amerike dokonca financovala reklamnú kampaň, v ktorej vystupovali moderátori najpopulárnejších podcastov a vyzývali ich počúvať cez Spotify.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Okrem vyššie spomínaných existuje množstvo ďalších mobilných aplikácií, pomocou ktorých počúvajú ľudia podcasty (Pocket Casts, Overcast, Podbean, SoundCloud, TuneIn, Stitcher a ďalšie).

Podcasty v roku 2019

Denník SME plánuje investovať čas a energiu do tvorby podcastov aj v roku 2019. Okrem aktuálne vysielaných pribudnú ďalšie, na ktorých produkcii sa aktuálne pracuje.

"Podcasty sa ukázali ako formát, ktorý zaujal najmä mladšie publikum, no postupne si získava fanúšikov aj medzi našimi staršími a pravidelnými čitateľmi," povedal Tomáš Prokopčák, zástupca šéfredaktorky denníka SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vďaka novému podcastovému štúdiu, ktoré sa osamostatnilo od televízneho je produkcia ešte jednoduchšia.

Medzi najväčšie podcastové trhy v Európe patria Veľká Británia, škandinávske štáty, Nemecko, Francúzsko alebo Dánsko. Mediálni analytici pri hodnotení roka 2018 poukázali na rozšírenie audio formátu medzi masové publikum.

Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v roku 2019 a podcasty sa budú objavovať aj v krajinách, v ktorých doteraz neboli populárne.

Medzi ne patrí najmä stredná a východná Európa, ale tiež Afrika a stúpajúca popularita v Južnej Amerike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


14
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


9
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


3
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


15

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno.

Verejný ochranca práv chce vystúpiť v parlamente.


a 2 ďalší
Podcast Rutina o kráse a starostlivosti o telo.

Hosťom Rutiny bol plastický chirurg Juraj Gajdoš.


a 2 ďalší
Vedátorský podcast.

Vajíčko – obyčajná vec, no ukrýva fascinujúci príbeh.


a 1 ďalší
Dobré ráno.

Slovensko bojuje s nákazou, zabíjajú tisíce zvierat.


a 2 ďalší 3
SkryťZatvoriť reklamu