SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Známi slovenskí youtuberi a stand-up komici začali robiť podcasty

Slovenskú podcastovú scénu čaká prelomový rok.

Ilustračný obrázok - žena so slúchadlami.Ilustračný obrázok - žena so slúchadlami. (Zdroj: Alice Moore - Unsplash)

BRATISLAVA. Kým v roku 2016 boli podcasty na Slovensku málo známy a okrajový žáner s obmedzenou produkciou a pár nadšencami (Google Trends graf), v roku 2019 presiahol počet originálnych domácich relácií 70 (zoznam slovenských podcastov).

Po online médiách, súkromných rádiách a niekoľkých nezávislých producentov majú vlastné podcasty aj marketingové agentúry, rôzne firmy a najnovšie aj známi slovenskí youtuberi či stand-up komici.

Youtuberi a stand-up komici

Viac ako 30-tisíc ľudí si vypočulo pilotný diel podcastu s názvom Peter "Expl0ited" Altof rovnomenného slovenského youtubera.

Skryť Vypnúť reklamu

Témami v dosiaľ zverejnených epizódach boli peniaze, YouTube a celkovo osobný život autora. Podcast začal vysielať dňa 23. januára 2019 a v popise sľubuje, že bude odhaľovať inú stránku života internetovej celebrity a témy, o ktorých doteraz verejne nehovoril.

V rovnaký deň pribudli na podcastových platformách (Apple podcasty a Spotify) viaceré diely nedeľnej talkšou ďalšieho známeho youtubera Mateja Slažanského, známeho ako Selassie.

V podcaste TypicalSunday spolu so Samuelom Eisnerom rozoberajú rôzne popkultúrne témy.

Okrem youtuberov skúšajú cez podcasty preraziť aj slovenskí stand-up komici. Lužifčák je zábavná diskusná talkšou Jakuba Lužinu a Gabriela Žifčáka.

V jednotlivých dieloch vedú rozhovory s pozvanými hosťami. Boli medzi nimi napríklad moderátorka Lujza Schrameková Garajová alebo herečka Kristína Tormová Farkašová.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobný podcastový formát má od konca januára aj stand-up komik Joe Trendy. V popise Joe Trendy podcastu píše, že pozná veľa zaujímavých ľudí, s ktorými sa bude rozprávať o humore, športe, filmoch, seriáloch či o jedle.

Ako sa darilo podcastom denníka SME v januári

(Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem)

Najpočúvanejším podcastom na Slovensku aj po januári zostáva Dobré ráno denníka SME, ktoré dosiahlo 439 704 prehratí a svoj rekord v počte počúvaní.

Priemerne si jednu epizódu vypočulo viac ako 14-tisíc poslucháčov a dopočúvanosť podcastu dosiahla podľa údajov z Apple podcastov 97 percent.

Apple patforma je naďalej najpopulárnejším spôsobom počúvania podcastov, na druhom mieste je audioplayer v článkoch na SME.sk a najrýchlejšie rastúcou službou je na treťom mieste Spotify.

Skryť Vypnúť reklamu

Rekordnú počúvanosť dosiahol aj technologický podcast Klik či historický podcast Dejiny, ktorý vzniká v spolupráci s magazínom Historická Revue. Medzi ostatné patria Tech_FM, Zoom, Index, Za volantom a Všesvet.

Celkový počet prehratí všetkých podcastov denníka SME prekročil v januári 600-tisíc jednotlivých počúvaní.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine:Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám napodcasty@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Slovenské podcasty - aktualizovaný rebríček >>

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Koalícii hrozí, že stratí väčšinu v parlamente.


a 3 ďalší 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu