SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Známi slovenskí youtuberi a stand-up komici začali robiť podcasty

Slovenskú podcastovú scénu čaká prelomový rok.

Ilustračný obrázok - žena so slúchadlami.Ilustračný obrázok - žena so slúchadlami. (Zdroj: Alice Moore - Unsplash)

BRATISLAVA. Kým v roku 2016 boli podcasty na Slovensku málo známy a okrajový žáner s obmedzenou produkciou a pár nadšencami (Google Trends graf), v roku 2019 presiahol počet originálnych domácich relácií 70 (zoznam slovenských podcastov).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po online médiách, súkromných rádiách a niekoľkých nezávislých producentov majú vlastné podcasty aj marketingové agentúry, rôzne firmy a najnovšie aj známi slovenskí youtuberi či stand-up komici.

Youtuberi a stand-up komici

Viac ako 30-tisíc ľudí si vypočulo pilotný diel podcastu s názvom Peter "Expl0ited" Altof rovnomenného slovenského youtubera.

SkryťVypnúť reklamu

Témami v dosiaľ zverejnených epizódach boli peniaze, YouTube a celkovo osobný život autora. Podcast začal vysielať dňa 23. januára 2019 a v popise sľubuje, že bude odhaľovať inú stránku života internetovej celebrity a témy, o ktorých doteraz verejne nehovoril.

V rovnaký deň pribudli na podcastových platformách (Apple podcasty a Spotify) viaceré diely nedeľnej talkšou ďalšieho známeho youtubera Mateja Slažanského, známeho ako Selassie.

V podcaste TypicalSunday spolu so Samuelom Eisnerom rozoberajú rôzne popkultúrne témy.

Okrem youtuberov skúšajú cez podcasty preraziť aj slovenskí stand-up komici. Lužifčák je zábavná diskusná talkšou Jakuba Lužinu a Gabriela Žifčáka.

V jednotlivých dieloch vedú rozhovory s pozvanými hosťami. Boli medzi nimi napríklad moderátorka Lujza Schrameková Garajová alebo herečka Kristína Tormová Farkašová.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný podcastový formát má od konca januára aj stand-up komik Joe Trendy. V popise Joe Trendy podcastu píše, že pozná veľa zaujímavých ľudí, s ktorými sa bude rozprávať o humore, športe, filmoch, seriáloch či o jedle.

Ako sa darilo podcastom denníka SME v januári

(Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem)

Najpočúvanejším podcastom na Slovensku aj po januári zostáva Dobré ráno denníka SME, ktoré dosiahlo 439 704 prehratí a svoj rekord v počte počúvaní.

Priemerne si jednu epizódu vypočulo viac ako 14-tisíc poslucháčov a dopočúvanosť podcastu dosiahla podľa údajov z Apple podcastov 97 percent.

Apple patforma je naďalej najpopulárnejším spôsobom počúvania podcastov, na druhom mieste je audioplayer v článkoch na SME.sk a najrýchlejšie rastúcou službou je na treťom mieste Spotify.

SkryťVypnúť reklamu

Rekordnú počúvanosť dosiahol aj technologický podcast Klik či historický podcast Dejiny, ktorý vzniká v spolupráci s magazínom Historická Revue. Medzi ostatné patria Tech_FM, Zoom, Index, Za volantom a Všesvet.

Celkový počet prehratí všetkých podcastov denníka SME prekročil v januári 600-tisíc jednotlivých počúvaní.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine:Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám napodcasty@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Prieskumy už ukazujú, čo sa týždne šepkalo.


a 2 ďalší 2 h

Hosťkou Vizity bola Dominika Fričová.


a 1 ďalší 2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Známa sociálna sieť čelí okrem obsahovej aj bezpečnostnej kritike.


a 2 ďalší 20. mar

Počas stalinizmu monitorovali tisícky udavačov emócie širokej verejnosti.


a 1 ďalší 19. mar
SkryťZatvoriť reklamu