SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Zoom: Prečo končia v nemocniciach aj zaočkovaní

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Zdá sa, že sú plne zaočkovaní a aj tak končia v nemocnici. Nielen konšpikruhy ukazujú na Izrael a čo sa tam údajne odohráva. Akurát, pandemická situácia v Izraeli ukazuje niečo iné: vakcíny naozaj fungujú, zároveň je však delta oveľa nebezpečnejšia a protilátky po očkovaní zrejme časom ustupujú.

Tento týždeň sa pozrieme na to, čo koronavírus naozaj spôsobuje v Izraeli, dozvieme sa, čo majú spoločné obezita matiek a rakovina hrubého čreva a zistíme, čo znamená plné schválenie vakcíny Pfizer v Spojených štátoch.

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Vedci vytvorili nové umelé protilátky, ktoré by mohli bojovať proti vírusom spôsobujúcim herpes či covid. Tieto nové syntetické peptoidy napodobňujú takzvané peptidy, ktoré pomáhajú s patogénmi. Zatiaľ fungovali u zvierat v boji s herpesom.

Vedci navrhli nový spôsob, ako chrániť záhrady pred škodlivým hmyzom. Zistili, že predátori živiaci sa škodcami vylučujú zápach, ktorý hmyz vníma a mení jeho správanie. Takýto zápach by mohol chrániť plodiny bez toho, aby ľudia museli používať pesticídy.

Astronómovia objavili dosiaľ najrýchlejšie obiehajúci asteroid. Asi kilometrové teleso lieta zhruba 20 miliónov kilometrov od Slnka a obehne ho raz za 113 dní. Objekt dostal označenie 2021 PH27 a vedci si ho všimli za súmraku.

Klimatická zmena nielenže zrýchľuje. Vedci odhadujú, že do konca storočia sa zmení viac ako 95 percent regiónov nad morskou hladinou. Klímu oceánskych hladín totiž určuje teplota morskej vody pri hladine, jej kyslosť či minerálne zloženie. A tieto faktory zase vplývajú na morský život, ktorý bude zasiahnutý najviac.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Medzi riadkami o verejnej politike.


a 2 ďalší 16 h

Vyšetrovanie policajnej razie v osade v Moldave sa vracia opäť na začiatok.


a 1 ďalší 20 h

Objavenie Ameriky nebolo o stretnutí dvoch kultúr.


a 1 ďalší 28. máj
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 27. máj
SkryťZatvoriť reklamu