SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
PODCAST SVET MEDZI RIADKAMI

Od osamelých ľadových medveďov po Gretu. Ako sa mení informovanie o klíme

O tom, ako je to s klimatickou zmenou a médiami.

Podcast Svet medzi riadkamiPodcast Svet medzi riadkami (Zdroj: Svet medzi riadkami)

Vypočujte si podcast

Najskôr to bol obrázok bieleho medveďa, ktorý sa plaví na odtrhnutej ľadovej kryhe kdesi v oceáne. Klimatickú zmenu sme vnímali ako niečo, čo ohrozuje zvieratá, ako environmentálny problém. Postupne však prišlo k precitnutiu. Uvedomili sme si, že zmena klímy môže “potopiť” celé ľudstvo, nielen ľadových medveďov. Že je to civilizačná otázka, ktorá má, a ešte len bude mať, dopady na všetky oblasti našich životov.

Ako toto precitnutie vyzeralo v médiách? Kedy si novinári uvedomili, že je to vážna téma, ktorá je akoby nadradená všetkým ostatným? V Svet medzi riadkami sme si urobili rýchlu analýzu a zisťovali, ako často novinári informovali o klimatickej zmene.

Skryť Vypnúť reklamu

Dlhé roky to bola marginálna téma, až odrazu prišiel zlom. Medzi rokmi 2018 a 2019 prudko stúpol počet správ týkajúcich sa klimatickej zmeny. Výrazne pritom vyčnieval denník Sme, ktorý o klíme informuje častejšie než iné médiá. Aj o tom sme sa v podcaste Svet medzi riadkami rozprávali so zástupcom šéfredaktorky denníka Jakubom Filom.

Vaše postrehy k našim podcastom uvítame na svetmedziriadkami@clovekvohrozeni.sk.

Podcast je súčasťou rovnomennej iniciatívy Svet medzi riadkami, pod krídlami neziskovej organizácie Človek v ohrození. Raz do týždňa ho pripravujú Stanka Luppová, Blažej Černák a Pavlína Meľuchová. S podporou Európskej únie a SlovakAid. Za obsah podcastu nesú plnú zodpovednosť jeho tvorcovia a názory v ňom obsiahnuté nemusia reflektovať názory donorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Slovenské podcasty - aktualizovaný rebríček >>

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Zdôvodnenie opisuje detaily podozrení voči inšpekcii.


a 1 ďalší 57m
Skryť Zatvoriť reklamu