Vypočujte si podcast
Najskôr to bol obrázok bieleho medveďa, ktorý sa plaví na odtrhnutej ľadovej kryhe kdesi v oceáne. Klimatickú zmenu sme vnímali ako niečo, čo ohrozuje zvieratá, ako environmentálny problém. Postupne však prišlo k precitnutiu. Uvedomili sme si, že zmena klímy môže “potopiť” celé ľudstvo, nielen ľadových medveďov. Že je to civilizačná otázka, ktorá má, a ešte len bude mať, dopady na všetky oblasti našich životov.
Ako toto precitnutie vyzeralo v médiách? Kedy si novinári uvedomili, že je to vážna téma, ktorá je akoby nadradená všetkým ostatným? V Svet medzi riadkami sme si urobili rýchlu analýzu a zisťovali, ako často novinári informovali o klimatickej zmene.
Dlhé roky to bola marginálna téma, až odrazu prišiel zlom. Medzi rokmi 2018 a 2019 prudko stúpol počet správ týkajúcich sa klimatickej zmeny. Výrazne pritom vyčnieval denník Sme, ktorý o klíme informuje častejšie než iné médiá. Aj o tom sme sa v podcaste Svet medzi riadkami rozprávali so zástupcom šéfredaktorky denníka Jakubom Filom.
V podcaste sa dozviete aj to, že:
- ešte pred pár rokmi neinformovali médiá na Slovensku o klimatickej zmene takmer vôbec. Zlom prišiel po roku 2018, keď počet správ prudko stúpol.
- čo postrčilo slovenské média k vyššej informovanosti o klimatickej zmene
- klimatická kríza preniká čoraz častejšie do médií aj preto, že sa stáva skutočnou – začínajú sa zhmotňovať jej prejavy po celom svete
- médiá častejšie informujú o globálnom otepľovaní, keď je horúco než keď vyjde dôležitá vedecká správa o zmene klímy
- prečo si ľudia myslia, že je riešením súčasného stavu separovanie
- prečo médiá informujú o klimatickej zmene, no zároveň uverejňujú reklamy na automobilky
- klimatická kríza je jedným z terčov najväčšieho odporu zo strany čitateľov.
Vaše postrehy k našim podcastom uvítame na svetmedziriadkami@clovekvohrozeni.sk.
Podcast je súčasťou rovnomennej iniciatívy Svet medzi riadkami, pod krídlami neziskovej organizácie Človek v ohrození. Raz do týždňa ho pripravujú Stanka Luppová, Blažej Černák a Pavlína Meľuchová. S podporou Európskej únie a SlovakAid. Za obsah podcastu nesú plnú zodpovednosť jeho tvorcovia a názory v ňom obsiahnuté nemusia reflektovať názory donorov.
Autor: Barbora Labudová