SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Najčastejší hoax o komunitách koluje na internete už desať rokov

Dôvodov, prečo fungujú mýty a stereotypy práve o Rómoch, je viacero.

Podcast Odsúdení na neúspechPodcast Odsúdení na neúspech (Zdroj: HejTy!)

Vypočujte si podcast

Počuli ste niekedy svojich známych hovoriť prirovnanie „lakomý ako židák”, keď nechcete požičať peniaze, „čo si Maďar”, keď niekto nerozumie, alebo „v dome máš bordel ako u cigáňov”? Uvedomili ste si, či takéto vyjadrenia hovoríte vy sami?

Náš bežný jazyk v rodinách môže naznačiť, že na Slovensku máme problém so stereotypmi. Mnohými, hoci často nechtiac, ubližujeme ľuďom, ktorí sú naši susedia, kamarátky, spolužiaci.

Piaty diel podcastu Odsúdení na neúspech je o mýtoch, stereotypoch a hoaxoch o Rómoch. Dôvodov prečo fungujú mýty a stereotypy práve o Rómoch, je viacero - niekedy je to nevedomosť, a to, že ľudia nerozumejú vzorcom generačnej chudoby. Niekedy je to hnev a frustrácia.

Skryť Vypnúť reklamu

Odsúdení na neúspech je nový podcast denníka SME a v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození vám v najbližších týždňoch ukážeme, že žiť v osade nie je výhra ani dobrovoľné rozhodnutie. Že Rómovia v osadách nezarábajú na dávkach, že chcú žiť lepšie, a chcú aj pracovať. Dieťa, ktoré sa narodí do osady, je v našej spoločnosti všetkými okolnosťami Odsúdené na neúspech.

Zuzana Kovačič Hanzelová v podcaste Odsúdení na neúspech vám postupne ukáže, že vymaniť sa z generačnej chudoby rómskych osád na Slovensku je takmer nemožné.

Tento podcast je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Skryť Vypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Slovenské podcasty - aktualizovaný rebríček >>

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Zdôvodnenie opisuje detaily podozrení voči inšpekcii.


a 1 ďalší 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu