SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Ďalšia stopa, že covid nie je z laboratória

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

Vypočujte si podcast

Tam vonku všetko so všetkým súvisí. To asi nie je nejaké objavné zistenie, príroda a prírodné javy sú previazané a ak trochu pohnete jedným parametrom, dôsledky sa ukážu aj inde. No a teraz sa zdá, že atmosférické prúdenie, ktoré ovplyvňuje počasie v celej Európe, sa môže vďaka klimatickej zmene posunúť, čo bude mať dôsledky na životy nás všetkých.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento týždeň sa v podcasze ZOOM pozrieme na severné atlantické dýzové prúdenie, preskúmame ďalší výskum, ktorý spochybňuje únik covidu z laboratória a dozvieme sa, či zmena klímy naozaj trápi viac mladých ako starších ľudí.

Krátke správy z vedy

Zdá sa, že vnútorné planéty v našej slnečnej sústave vznikli vďaka kolíziám. Nové simulácie naznačujú, že Zem či Venuša vo svojej ranej mladosti zažívali opakované zrážky. Znamenalo by to, že podmienky v rodiacej sa slnečnej sústave boli chaotickejšie, ako sme sa dosiaľ domnievali.

Klimatológovia sa pozreli, čo s našou planétou urobí klimatická zmena do roku 2500. Dosiaľ sa totiž vedci zaoberali najmä otázkou, kam smerujeme do konca tohto storočia. Modely ukázali, že pri priemernom a najhoršom scenári otepľovania sa do polovice tisícročia naša planéta stane prakticky neobývateľnou pre ľudský druh.

Skryť Vypnúť reklamu

Umelá inteligencia by nám mohla pomôcť predpovedať, aký ďalší vírus by mohol zo zvierat preskočiť na ľudí. Strojové učenie by nám mohlo pomôcť pozrieť sa na vírusové genómy a určiť, ktoré sú rizikové i pravdepodobnosť, s akou môžu infikovať ľudí. To by nám pomohlo pripraviť sa na budúce pandémie.

Deti nerozumejú, že iní ľudia môžu mať nepravdivé a falošné presvedčenia. Nový experiment ukázal, že konceptu falošných predstáv porozumejú až vo veku šiestich či siedmich rokov. Dosiaľ si vedci mysleli, že tomu rozumejú už štvorročné deti, čo môže mať dôsledky na predškolskú i školskú výchovu.

Skryť Vypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Slovenské podcasty - aktualizovaný rebríček >>

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Zdôvodnenie opisuje detaily podozrení voči inšpekcii.


a 1 ďalší 3 h

Tretia vlna vrcholí, umierajú nezaočkovaní a v Smere sa rozhodli, že takých ľudí zhromaždia na námestiach.


Herec Alec Baldwin.

Strieľal zo zbrane, ktorá slúžila ako rekvizita.


TASR a 1 ďalší 4 h

Neprehliadnite tiež

O bitke na štadióne aj Romane Tabak. Zase.


a 3 ďalší 44m
Skryť Zatvoriť reklamu