SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Deportácie Židov v réžii gamblera: Vybral si ho Alexander Mach

Anton Vašek mal v roku 1942 mal hlavné slovo pri deportácii Židov na Slovensku.

Podcast OdkrývaniePodcast Odkrývanie (Zdroj: HejTy!)
Načítavam... Výnimka za úplatok: Deportácie Židov sa v roku 1942 odohrali v réžii gamblera Antona Vaška"
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Právnika Antona Vašeka, ktorý riadil 14. "židovské" oddelenie ministerstva vnútra pre jeho moc rozhodovať o existencii prenasledovaných, nazývali v tých časoch ak židovský kráľ. Vo svojich 37 rokoch patril k najmocnejším mužom ľudáckeho režimu, v skutočnosti to však bol gambler, ktorý prehral desaťtisíce v hazardných hrách a v kartách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A zdrojom jeho financii boli úplatky - posledné peniaze od zúfalých ľudí, ktorí sa snažili zachrániť si svoj život. Jeho šofér po vojne svedčil aj o tom, ako ho vozil z hotela Carlton, kde hral až do rána, rovno do práce na ministerstvo vnútra, kde bol prednostom 14.oddelenia. Od apríla 1942 sa stal tiež hlavným režisérom deportácii prenasledovaných židovských obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Za jeho pôsobenia sa začali rodinné transporty a v snahe splniť predstavu Alexandra Macha o rýchlych a efektívnych deportáciach, povolal na pomoc do okresných miest Hlinkovu gardu. Samotné transporty sa často nevyhli tým najväčším násilnostiam.

Hoci v lete 1942 sa dozvedel od utečenca z Lublinskej oblasti, čo sa deje na východe s vyvezenými ľuďmi, deportácie pokračovali až do októbra. V prvej vlne takto vyviezli 57-tisíc ľiudí a Vašek bol pripravený aj na pokračovanie.

Kto bol teda muž zodpovedný za deportácie, ktorý ako právnik nerešpektoval ideu spravodlivosti a v konečnom dôsledku ani platné právo, no odvolával sa na ne pri vlastnom retribučnom procese? Ľutoval svoje obete alebo iba sám seba, keď ho po vojne postavili pred súd?

O tom všetkom bude hovoriť Soňa Gyarfašová v podcaste Odkrývanie s Jánom Hlavinkom, ktorý je riaditeľom Dokumentačného strediska holokaustu a historikom Historického ústavu SAV

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálny podcast Odkrývanie, v ktorom cez konkrétne ľudské príbehy odhaľujeme temné, ale aj biele miesta našej nedávnej minulosti, vám spolu so SME prináša Dokumentačné stredisko holokaustu.

Moderátorka Soňa Gyarfašová pôsobí v RTVS a mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy vo štvrtok.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 22 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Parlament rozhodoval medzi májovým, júnovým a septembrovým termínom.


a 3 ďalší 22 h
davka

O viere a pochybnostiach Sherlocka Holmesa.


31. jan
Logo podcastu Dobré ráno.

Je vôbec možné pospájať slovenský politický bordel?


a 2 ďalší 31. jan
SkryťZatvoriť reklamu