SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
PODCAST SVET MEDZI RIADKAMI

Ako vznikajú správy o Slovensku, ktoré píšu v top svetových novinách

O neznámej pracovnej pozícii v novinárčine.

Podcast Svet medzi riadkamiPodcast Svet medzi riadkami (Zdroj: Svet medzi riadkami)

Vypočujte si podcast

Ako vznikajú správy o Slovensku, ktoré nájdeme v top svetových novinách ako New York Times či Guardian? Odkiaľ majú americkí, anglickí či francúzski žurnalisti také komplexné informácie o malej krajine kdesi v strednej Európe? Stojí za tým jedna nenápadná, no kľúčová osoba v novinárskej profesii.

Volá sa fixer a ide o pracovnú pozíciu, ktorá je neznáma aj pre mnohých novinárov. Miroslava Širotníková bola dlhé roky fixerkou pre zahraničných korešpondentov z celého sveta. V ďalšom dieli podcastu Svet medzi riadkami porozprávala o tom, čo všetko jej práca obnášala, aké majú zahraniční novinári “maniere” aj to, čo ich o nás zaujíma.

Skryť Vypnúť reklamu

Bez fixera by podľa nej zahraničné správy o Slovensku buď vôbec neboli alebo by všetky vyzerali rovnako. “Boli by len miernym rozšírením agentúrnych správ. Zahraniční novinári by do nich pridali trochu zážitkov z miesta, ktoré by však mohli byť dezinterpretované, pretože by nepoznali kontext,” povedala Širotníková, ktorá je dnes projektovou manažérkou Novinárskej ceny v Nadácii otvorenej spoločnosti.

Vaše postrehy k našim podcastom uvítame na svetmedziriadkami@clovekvohrozeni.sk.

Podcast je súčasťou rovnomennej iniciatívy Svet medzi riadkami, pod krídlami neziskovej organizácie Človek v ohrození. Raz do týždňa ho pripravujú Stanka Luppová, Blažej Černák a Pavlína Meľuchová. S podporou Európskej únie a SlovakAid. Za obsah podcastu nesú plnú zodpovednosť jeho tvorcovia a názory v ňom obsiahnuté nemusia reflektovať názory donorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Slovenské podcasty - aktualizovaný rebríček >>

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Zdôvodnenie opisuje detaily podozrení voči inšpekcii.


a 1 ďalší 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu