SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Najväčší nacistický hoax: Reportáž o slovenských Židoch na východe napísal nacistický agent

Správa patrí k najväčším nacistickým lžiam.

Podcast OdkrývaniePodcast Odkrývanie (Zdroj: HejTy!)
Načítavam... Najväčší nacistický hoax: Reportáž o slovenských Židoch na východe napísal nacistický agent"
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Koncept reportáže, ktorá opisuje idylický život deportovaných v novom domove, korigovali vysokí nacistické pohlavári Eichmann a Himmler a napísal ju dovtedy málo známy korešpondent z Bratislavy, Fritz Fiala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Písal sa 7.november 1942 a v novinách Gardista, Slovák, Slovenská politika aj v nemeckom Grenzbote vyšla rovnaká reportáž. Hovorila o živote Židov na východe. No a farbisto opisovala, ako sa žije ľuďom deportovaným zo Slovenska v novom svete. Jej riadky aj po rokoch znejú priam šialene.

SkryťVypnúť reklamu

"V uliciach mesta sa ľudia len tak hemžia... Vidím domy z betónu a tehál, všetko čisté, obrovské spálne, vykladané umyvárne, cesty lemované mladými stromčekmi... Všetci Židia vyhlasujú, že sa s nimi zaobchodí spravodlivo a v každom ohľade ľudsky."

V reportáži, o ktorej je reč, sa hovorí aj o vykladaných kúpeľnách, obrovských spáľnach či rúžoch a púdroch z Paríža, ktoré majú Židia vo svojom novom domove. Cituje aj deportovaných, ktorí za sebou volajú veľkolepo ostatných - poďte k nám. Iba to ľutujú, že tam nie sú ešte všetci, písal ich autor. Bol to novinár Fritz Fiala, ktorý pôsobil v Bratislave.

Fiala však nebol obyčajný novinár, ale nacistický agent, ktorý zároveň pracoval pre viaceré nacistické spravodajské služby aj kontrašpionáž.

SkryťVypnúť reklamu

No a cieľ jeho reportáže bol jasný - dementovať tieň podozrenia a správy, ktoré sa čoraz častejšie začali objavovať - že na východe slovenských Židov priemyselne a cieľavedome vraždia.

Reportáž vyšla v čase, keď Slovensko vyviezlo 57-tisíc svojich niekdajších obyvateľov a nemeckej strane platilo za to 500 ríšskych mariek z majetku deportovaných. Historici dnes bez preháňania hovoria o tejto reportáži ako jednom z najväčších a najhanebnejších nacistických hoaxov.

K jej obsahu povedali pre uverejnením svoje dokonca najvyšší nacistickí pohlavári - jej koncept čítal samotný architekt holokaustu Adolf Eichmann a dokonca šéf SS Heinrich Himmler.

Falošná reportáž o tom, ako to vyzerá na východe, kam boli Židia deportovaní, si už žila vlastným životom a pre nacistov zohrala dôležitú úlohu aj neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Eichmannovi napríklad ďalšie dva roky slúžila na to, aby do Osvienčimu či iných nacistických táborov nepustil Medzinárodnú komisiu Červeného kríža - a práve na túto reportáž o idylickom živote Židov sa odvolával.

Kto bol teda Fritz Fiala, ktorý stál za touto propagandistickou reportážou a jedným z najväčších nacistických hoaxov? Akú úlohu pri nej zohral a akú úlohu zohral ako nacistický agent? Prečo mu nakoniec pred spravodlivým trestom zachránila kožu Štátna bezpečnosť? A ako je možné, že dožil svoj život ako ctihodný občan?

Špeciálny podcast Odkrývanie, v ktorom cez konkrétne ľudské príbehy odhaľujeme temné, ale aj biele miesta našej nedávnej minulosti, vám spolu so SME prináša Dokumentačné stredisko holokaustu.

Moderátorka Soňa Gyarfašová pôsobí v RTVS a mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy vo štvrtok.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 23 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Parlament rozhodoval medzi májovým, júnovým a septembrovým termínom.


a 3 ďalší 23 h
davka

O viere a pochybnostiach Sherlocka Holmesa.


31. jan
Logo podcastu Dobré ráno.

Je vôbec možné pospájať slovenský politický bordel?


a 2 ďalší 31. jan
SkryťZatvoriť reklamu