SME

Nedostupné bývanie sa netýka len najchudobnejších

Naozaj nestačí, aby štát len nekládol prekážky.

Podcast Svet medzi riadkamiPodcast Svet medzi riadkami (Zdroj: Svet medzi riadkami)
Načítavam... Pracujú v potrebných profesiách, no nemajú na dôstojné bývanie
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by sa absolventka vysokej školy chcela zamestnať povedzme ako opatrovateľka v niektorom z veľkých slovenských miest a nemá väčšie úspory či podporu rodiny, hrozí jej, že mieri priamo do chudoby. Nemá si z čoho zaplatiť samostatné bývanie.

Nedostupné bývanie je globálny problém a týka sa už aj strednej triedy. Čo by sa zmenilo, ak by sa narodila v štáte, kde bývanie znamená vec verejnú a neobchoduje sa s ním?

Podľa dát OECD až 90 percent našincov vlastní byt. Súkromný prenájom chápeme ako niečo prechodné, obecných bytov je ako šafranu a vnímame ich ako prenájom pre tých najchudobnejších. Aj štát dlho chápal ako konečné správne riešenie, že byt vlastníme.

SkryťVypnúť reklamu

„Politici nám dlhodobo vo svojich strategických dokumentoch odkazovali, že starosť o bývanie je vecou osobnej zodpovednosti jednotlivca a štát nekladie prekážky. Ale v oblasti bývania skutočne nestačí neklásť prekážky,“ hovorí v podcaste sociologička Zuzana Kusá.

Výsledkom je kríza bývania, astronomické ceny bytov, prenájmov a chýbajúce obecné byty. A chýbajú aj ľudia v profesiách, ktoré sú pre kvalitný život v meste kľúčové.

Vyspelejšie krajiny Európskej únie však jasne ukazujú, že sa to dá aj inak. V susednej Viedni býva 75 percent obyvateľov v prenájme a rakúska metropola sa dlhodobo umiestňuje na prvých priečkach v kvalite života. „Mesto chápe dostupnosť bývania ako službu svojim obyvateľom,“ vysvetľuje Kusá.

Vaše postrehy k našim podcastom uvítame na svetmedziriadkami@clovekvohrozeni.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Podcast je súčasťou rovnomennej iniciatívy Svet medzi riadkami, pod krídlami neziskovej organizácie Človek v ohrození. Raz do týždňa ho pripravujú Stanka Luppová, Blažej Černák a Pavlína Meľuchová. S podporou Európskej únie a SlovakAid. Za obsah podcastu nesú plnú zodpovednosť jeho tvorcovia a názory v ňom obsiahnuté nemusia reflektovať názory donorov.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Autor: Zuzana Rongeová

Svet medzi riadkami | podcast organizácie Človek v ohrození

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu