SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Slovensko ročne stratí na globálnych daňových únikoch pol miliardy eur

O daňových únikoch nadnárodných spoločností.

Podcast Svet medzi riadkamiPodcast Svet medzi riadkami (Zdroj: Svet medzi riadkami)

Vypočujte si podcast

Ako by fungovalo Slovensko, ak by tu neboli žiadne daňové úniky? Prečo by sa o daňový systém mali zaujímať aj bežní občania? Aké nečestné metódy využívajú bohaté korporáty? Kto v tomto neférovom systéme trpí najviac a ako to môžeme zmeniť?

Bohatí ľudia v USA už platia na daniach menej než zvyšok obyvateľov. Nadnárodné firmy zase vedia kľučkovať medzi paragrafmi štátov a neodvádzajú férový podiel zo svojho zisku tam, kde by mali. Ide o globálny problém, ktorý sa dotýka všetkých krajín, vrátane Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

Naša štátna kasa prichádza ročne o pol miliardy eur – ide o sumu, ktorá by pokryla desať percent všetkých výdavkov v zdravotníctve, ročný plat 30-tisíc zdravotných sestier alebo očkovanie proti COVID-19 pre celú republiku. Šesťkrát.

Podľa ekonóma Miroslava Palanského z organizácie Tax Justice Network by poctivý daňový systém narovnal konkurenčný priestor. Dane by platili všetky firmy, bez ohľadu na veľkosť zisku, a to v krajinách, kde sa aj reálne deje nejaká ekonomická aktivita – teda nie v daňových rajoch.

„Výška daňovej sadzby je politická otázka, no ak sa už sadzba zavedie, mali by ju platiť všetci. To sa v súčasnej dobe nedeje,“ hovorí Palanský v podcaste. Riešením by mal byť aj novopečený zákon o globálnej minimálnej dani pre nadnárodné korporácie. Palanský však v podcaste upozorňuje, že ani tento návrh nemusí nutne nastoliť spravodlivý systém.

Skryť Vypnúť reklamu


Vaše postrehy k našim podcastom uvítame na svetmedziriadkami@clovekvohrozeni.sk.

Podcast je súčasťou rovnomennej iniciatívy Svet medzi riadkami, pod krídlami neziskovej organizácie Človek v ohrození. Raz do týždňa ho pripravujú Stanka Luppová, Blažej Černák a Pavlína Meľuchová. S podporou Európskej únie a SlovakAid. Za obsah podcastu nesú plnú zodpovednosť jeho tvorcovia a názory v ňom obsiahnuté nemusia reflektovať názory donorov.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Slovenské podcasty - aktualizovaný rebríček >>

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Herec Daniel Brühl.

Nechce si predstaviť, aké je to byť Johnnym Deppom.


22. nov
Peter Schutz.

Prečo by mala byť vakcína nebezpečnejšia ženám v druhom stave než „v prvom“?


3. dec
Ilustračné foto.

Merajte si saturáciu kyslíka.


3. dec
Slovenské florbalistky.

Slovenské florbalistky budú hrať o konečné 5. miesto na MS 2021.


Sportnet 2 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 8 h
Skryť Zatvoriť reklamu