SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Balet SND: Luskáčik vyvoláva obrazy v poslucháčovi aj bez vizuálneho vnemu

Dušan Štefánek a Nora Galovičová o Luskáčikovi.

Načítavam... Balet SND: Čajkovskij si zanechal schopnosť vidieť svet detskými očami a všetkému sa čudovať. Preto pôsobí na diváka tak autenticky. Dušan Štefánek a Nora Galovičová o Luskáčikovi."

Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najznámejší rozprávkový balet s vianočnou tematikou uviedlo Slovenské národné divadlo po prvýkrát už v roku 1928 a odvtedy sa s malými prestávkami uvádza na jeho javisku takmer nepretržite. Milujú ho deti aj dospelí.

Jeho autor P. I. Čajkovskij – hoci bol ruský skladateľ – v ňom použil všetky svoje vedomosti, ktoré zozbieral na cestách po Európe. Je plný vplyvov talianskej, francúzskej, španielskej, dokonca orientálnej hudby, čo z neho robí kozmopolitné dielo.

Skryť Vypnúť reklamu

V čase, keď Čajkovskij komponoval Luskáčika, bol jeho príbeh každému dobre známy. Preto sa v ňom skladateľ nesústredil na vyrozprávanie celého príbehu, len si vyberal jednotlivé situácie, ktoré sa dali umelecky dobre hudobne vyjadriť. Vďaka tomu sú jednotlivé časti stručnejšie, mení sa ich nálada a partitúra hýri orchestrálnymi farbami. Znejú v ňom nástroje, ktoré bežne v orchestri nepočujeme – basklarinet či anglický roh.

Pre študentov tanečných konzervatórií je zasa Luskáčik väčšinou prvou príležitosťou účinkovať na javisku SND.

Netradičnou inscenačnou novinkou aktuálne uvádzanej produkcie v Balete SND zasa je, že priamo na javisku a v kostýmoch účinkujú aj chlapci speváci z Bratislavského chlapčenského zboru. Detský hlas prináša hudbe iný rozmer. Sú to aj ich anjelské hlasy, ktoré nás v predvianočnom čase dojímajú.

Skryť Vypnúť reklamu

O tom všetkom sa v dnešnej epizóde podcastu zhovára dramaturgička Baletu SND Eva Gajdošová s baletnou majsterkou Norovu Galovičovou a dirigentom orchestra SND Dušanom Štefánkom. Započúvajte sa s nami do podcastu o najobľúbenejšom a najnavštevovanejšom detskom balete vôbec.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Slovenské podcasty - aktualizovaný rebríček >>

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič (OĽaNO) sleduje tlačovú konferenciu Roberta Fica (Smer)

S výdavkovými limitmi by na pomoc bolo viac peňazí.


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Prečo Microsoft kupuje spoločnosť Activision Blizzard.


a 2 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Prečo Microsoft kupuje spoločnosť Activision Blizzard.


a 2 ďalší 8 h
Skryť Zatvoriť reklamu