SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Podcast o Rómoch aj mentálnom zdraví. Aké podcastové novinky priniesol rok 2021?

Podcasty SME v novembri presiahli 50 miliónov prehratí.

(Zdroj: ls.graphics)

V roku 2021 sa podcastové portfólio denníka SME obohatilo o niekoľko nových titulov. Začali sme viac experimentovať s podcastovými minisériami a zároveň sme do našej distribučnej siete pripojili ďalších externých partnerov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najpočúvanejším podcastom denníka SME naďalej zostáva denný podcast Dobré ráno, ktorý má za rok takmer 11 miliónov vypočutí. Na druhej priečke sa tradične drží podcastová verzia videorelácie Rozhovory ZKH, každý mesiac majú jej epizódy do 300-tisíc stiahnutí.

Súvisiaci článok Matovič, drogy, očkovanie. Vypočujte si top epizódy Dobrého rána Čítajte 

Obrovský skok v tomto roku urobil satirický podcast Piatoček. Kým v januári 2021 mal ani nie 45-tisíc prehratí, v novembri už mal takmer štvornásobok, 173-tisíc prehratí.

SkryťVypnúť reklamu

[Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.]

Podcast Ľudskosť o mentálnom zdraví

V máji sme spustili nový týždenný podcast Ľudskosť. Moderuje ho reportérka Barbora Mareková a jej ambíciou je zvýšiť povedomie o témach súvisiacich s mentálnym zdravím a prinášať aj diskusiu o tom, čo cítia a potrebujú ľudia, ktorí doposiaľ nemali v spoločnosti hlas.

"Mentálne zdravie má byť, podľa mňa, jednou z najdôležitejších tém a mali by sme o nej hovoriť stále. Lebo my všetci a všetky si niečím prechádzame. Riešime choroby, zložité situácie v práci, bojujeme so samotou a závislosťami. Učíme sa nové veci a meníme postoje, aby sme my a naše deti mohli žiť lepšie," približuje Barbora Mareková.

V podcaste sa objavujú aj známe osobnosti, ktoré hovoria o svojom živote, o detstve, strachu, úzkostiach či o tom, ako zvládajú náročné situácie a čo ich teší.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi najpočúvanejšie epizódy patrí rozhovor s moderátorom Viktorom Vinczem o neplodnosti a o role muža v súčasnej spoločnosti, ďalej časť so psychoterapeutkou Katarínou Kárászovou o traumách a rozhovor s Otom Kóňom o introverzii.

Načítavam... Moderátor Viktor Vincze o búraní tabu a o tom, ako sa mení rola mužov"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Miniséria Odsúdení na neúspech o rómskej menšine

V spolupráci s organizáciou Človek v ohrození sme vytvorili podcastovú minisériu Odsúdení na neúspech o problémoch a situáciách, ktorým čelia Rómovia a Rómky na Slovensku.

Zuzana Kovačič Hanzelová v ôsmich epizódach rozoberá napríklad aj systematické segregovanie detí z osád do špeciálnych škôl, hoaxy o Rómoch, ktoré sa šíria vo verejnosti už desaťročia, či ako k Rómom pristupujú bezpečnostné zložky.

Miniséria Odsúdení na neúspech mala od poslucháčov skvelé ohlasy, osem dielov má takmer 200-tisíc vypočutí a štatistika sa každým mesiacom zvyšuje.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Bývanie (1. časť)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Gynekologická miniséria s primárom Petrom Kaščákom

Podcastovú minisériu Gyncast sme odštartovali v októbri. Moderuje ju Janka Imrichová a má 10 epizód. Prvých päť bolo venovaných gynekologickým a druhých päť pôrodníckym témam. Stálym hosťom podcastu Gyncast je primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne Peter Kaščák.

"Vznik podcastu je reakciou na chýbajúcu alebo nedostatočnú osvetu v tejto oblasti. Z osobnej skúsenosti, respektíve z okolia, viem, že je veľmi málo gynekológov/gynekologičiek, ktoré majú čas a chuť sa s pacientkou rozprávať," vysvetľuje autorka podcastu Janka Imrichová.

Najpočúvanejším dielom sa stala epizóda o hormonálnej antikoncepcii, zaujala aj časť vysvetľujúca menštruačný cyklus a epizóda o HPV víruse a s ním spojenej rakovine krčka maternice.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Hormonálna antikoncepcia - naozaj sa treba báť hormónov?"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Pokračujúce minisérie o vzťahoch, holokauste, klíme a sci-fi klasike

V lete 2021 sme uviedli aj tretiu sériu podcastu Medzi nami, tentoraz na tému sex a vzťahy. Moderátorky Soňa Jánošová a Michaela Žúreková sa s hosťami a hostkami rozprávali aj o ženskej masturbácii a o tom, ako sexuálny život ovplyvňuje sebavedomie.

Pozreli sa aj na to, ako sa menia partnerské vzťahy po narodení detí, prečo je dôležité hovoriť vo vzťahu o súhlase a ako sa žije vo vzťahu bez sexu.

Najpočúvanejšou epizódou tretej série Medzi nami bola časť o mýtoch, ktoré sa so vzťahmi spájajú od nepamäti.

Načítavam... Mýty vo vzťahoch: Akoby ste mali zlú mapu a čudovali sa, že vždy skončíte inde"
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast Odkrývanie odhaľuje osudy ľudí žijúcich na Slovensku počas druhej svetovej vojny a holokaustu. Mapuje tragické príbehy aj odvážne rozhodnutia tých, ktorí sa rozhodli pomáhať.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalších desať osudov spracovala moderátorka Soňa Gyarfašová v druhej sérii podcastu Odkrývanie, ktorý denník SME pripravuje s Dokumentačným strediskom holokaustu.

Načítavam... Písali Tisovi s prosbou o výnimku, bolo ju treba vysoko platiť"
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Klímapodcast odštartoval svoju druhú sériu v apríli a pokračuje treťou od novembra. V druhej sérii sa autorka podcastu Katarína Kozinková venovala biodiverzite, greenwashingu aj slovenským odborníkom a odborníčkam, ktorí sa zmene klímy venovali už v 90-tych rokoch.

V teréne nahrávala epizódu o novom spôsobe farmárčenia a šetrnom hospodárstve a bola aj na južnej Morave, len pár dní po ničivom tornáde.

Načítavam... Meteorológ o tornáde na Morave: Na toto som vôbec nebol pripravený"
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Po dlhšom čase sme obnovili aj náš knižno-debatný klub. S príchodom filmu Duna do kín, rozoberal Ondrej Podstupka so svojimi hosťami Tomášom Prokopčákom a Simonou Dulajovou v piatich častiach podcastu Duna celý knižný príbeh Franka Herberta.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Duna: V čom Herbert predbehol dobu o desaťročia (1. časť)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Viac partnerských podcastov pod strechou denníka SME

Podcasty SME nabrali v roku 2021 do portfólia aj ďalšie partnerské podcasty. Po roku sa vrátil do SME cestovateľský Všesvet podcast, ktorý aktuálne moderujú Kristína Paholík Hamárová a Lukáš Onderčanin.

Začali sme spolupracovať aj so Slovenským národným divadlom, ktoré vytvára svoj podcast SND - Sme národné. Autori a autorky v ňom približujú jednotlivé hry z činohry, opery a baletu, ako aj životy hercov a herečiek a ostatných členov SND.

Každý piatok vychádza aj podcast Zblízka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Moderátorka Andrea Gažová v ňom spovedá filmových režisérov či režisérky, dokumentaristov, dramaturgičky a hercov a herečky.

Globálnym problémom a občianskej zodpovednosti sa venuje podcast iniciatívy Svet medzi riadkami, ktorú zastrešuje organizácia Človek v ohrození.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci nášho odporúčacieho podcastového feedu SME výber sme dali priestor aj podcastu Petra Lipu Muzikantské reči, v ktorom diskutuje s hudobníkmi o kvótach v rádiách, štátnej pomoci počas lockdownu či o SOZA. V SME výber nájdete aj dejepisný podcast Tak bolo. Autori a autorky vás príbehovou formou prevedú cez kľúčové udalosti histórie.

V budúcnosti do SME výber prispejeme aj my, redaktori a redaktorky denníka SME, súhrnom našich podcastových odporúčaní a noviniek z podcastového sveta. Ak chcete, aby aj váš podcast bol súčasťou SME výber, ozvite sa nám na vyberpodcast@petitpress.sk.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 23 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Parlament rozhodoval medzi májovým, júnovým a septembrovým termínom.


a 3 ďalší 23 h
davka

O viere a pochybnostiach Sherlocka Holmesa.


31. jan
Logo podcastu Dobré ráno.

Je vôbec možné pospájať slovenský politický bordel?


a 2 ďalší 31. jan
SkryťZatvoriť reklamu