SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Hamid z Afganistanu: Neviem, či nejaký pacient vedel, že som moslim

Kto sú moslimovia na Slovensku a prečo sú neviditeľní?

Načítavam... Ako šafránu: Neviem, či doteraz nejaký pacient vedel, že som moslim (Hamid z Afganistanu)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Aký je deň študenta medicíny z Afganistanu, ktorý svoj voľný čas venuje dobrovoľníctvu v COVID testovacom centre a zdravotníckej pomoci ľuďom bez domova?

Vypočujte si podcast Ako šafránu OZ Mareena o príbehu talentovaného Hamida, ktorý hovorí siedmimi jazykmi, vstáva o piatej a Slovensko sa stalo jeho súčasťou.

O dôležitosti zvyšovania pozitívneho povedomia o moslimoch a moslimkách v spoločnosti ale aj o Mareene a islame na Slovensku porozpráva riaditeľka OZ Mareena Michaela Pobudová.

V rozhovore zaznie:

  • ako sa Hamid dostal k medicíne
  • aký je deň dobrovoľníka v COVID testovacom centre
  • aké je štúdium, práca a život na Slovensku pre mladého moslima z Afganistanu
  • o čom Hamid sranduje s kamarátmi Slovákmi
  • aký je Ramadán počas lockdownu
  • ako a prečo vznikla Mareena
  • aké sú reálie o islame na Slovensku
  • prečo je dôležité dať moslimom príležitosť tvoriť diskurz o sebe samých
  • aký je rozdiel medzi Arabmi, moslimami a islamom

O podcaste Ako šafránu

Skvelá kuchárka, čerstvá šoférka a večná zabávačka svojho okolia alebo len utečenka z Afganistanu? Dobrovoľník v COVID testovacom centre, ktorý hovorí siedmimi jazykmi alebo len ďalší moslim?

SkryťVypnúť reklamu

Prečo máme tendenciu identity niektorých ľudí redukovať na jedinú charakteristiku - ich vierovyznanie? Spoznajte skutočné identity moslimov a moslimiek, ich životy, radosti aj starosti, ktoré vám ukážu kto sú títo ľudia za svojím vierovyznaním.

Ako šafránu je podcastová miniséria, ktorú prináša OZ Mareena s cieľom priblížiť denný, obyčajný život moslimov a moslimiek na Slovensku, o ktorých verejnosť vie len veľmi málo, napriek tomu, že o Islame je počuť veľmi veľa. Cieľom podcastu je odkryť podobnosti a paralely, ktoré spájajú mytizovanú náboženskú skupinu s väčšinovou spoločnosťou na Slovensku.

Moslimovia sú považovaní za ‘iných’, za tých, ktorí sú nepoznaní a môžu byť pre Slovensko ohrozením. Mareena preto prináša moslimov a moslimky z iného pohľadu - z pohľadu, v ktorom sú rovnakí ako všetci ostatní a prežívajú tie isté situácie, strach aj radosti ako ktorýkoľvek iný Slovák či Slovenka.

SkryťVypnúť reklamu

Bojovať s tak komplexným problémom ako islamofóbia je pre jednotlivca takmer nemožné. Mareena však verí, že vzájomné spoznávanie sa moslimských a nemoslimských komunít môže výrazne pomôcť budovaniu pozitívnejších vzťahov a znižovaniu predsudkov v spoločnosti.

Spoznajte preto Hamida, Salmu, Kamila, Barboru a mnohých ďalších takých, akí sú - vtipní, silní, vzdelaní ľudia, pre ktorých sa Slovensko stalo domovom.

V spoločnosti, v ktorej sa diskurz o moslimoch a moslimkách často tvorí bez nich, sa podcast Ako šafránu snaží ponúknuť priestor týmto ľuďom, aby svojím hlasom mohli prispieť k budovaniu pozitívnejších naratívov o svojom náboženstve na Slovensku.

Podcastovú sériu Ako Šafránu vytvorilo OZ Mareena a podcastová producentka Katarína Urban Richterová.

SkryťVypnúť reklamu

Vypočujte si podcast Ako šafránu a hľadajte s Mareenou podobnosti, nie rozdiely.

Podcast Ako šafránu je súčasťou podcastového feedu SME výber, v ktorom denník SME odporúča zaujímavé slovenské podcasty a podcastové minisérie. Ak chcete, aby aj váš podcast bol súčasťou SME výber, ozvite sa nám na vyberpodcast@petitpress.sk.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 24 h

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 27. máj

Igor prišiel s ďalšími skvelými nápadmi.


a 3 ďalší 27. máj
Logo podcastu Dobré ráno.

Politika sa zmenila na bizarnú liečebňu.


a 2 ďalší 27. máj
SkryťZatvoriť reklamu