SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Predslov ku knihe Vykroč ako legenda

V knihe je desať rozhovorov a za každým jedným sa ukrýva výnimočná športová osobnosť a jej príbeh.

Erik Vlček pri nahrávaní podcastu s Jaroslavom Jeleníkom a Michalom Kolekom.Erik Vlček pri nahrávaní podcastu s Jaroslavom Jeleníkom a Michalom Kolekom. (Zdroj: Spotnet)

Tri desiatky rozhovorov od mladého šéfa futbalových ultras až po najstaršieho žijúceho olympijského víťaza. Od prvej amatérskej online nahrávky až po nahrávanie v profesionálnom podcastovom štúdiu denníka SME. Od prvého postu na vlastnej webovej stránke až po viacero celostranových článkov v najdôležitejších slovenských periodikách. A nakoniec čerešnička na torte, knižná podoba našich rozhovorov: Vykroč ako legenda.

To všetko je podcast VYKROČ, ktorý sme začali tvoriť v máji 2020, na vrchole prvej pandemickej vlny, ako dvaja nadšení, ale v novinárskej brandži nie veľmi skúsení, tvorcovia nadčasového obsahu. Hovorí sa, že keď začnete o niečom pochybovať a myslíte si, že to nedokážete, okamžite sa do toho pustite 😊.

Každý má pestrofarebné sny, silnou vôľou zrealizovať ich disponujú odhodlaní jedinci a presvedčivé výsledky dosiahnu len tí najvytrvalejší. Domnievame sa, že práve tým treba načúvať.

Legendy nášho športu sú ako my všetci, a predsa v niečom odlišní. Počas rozhovorov s nimi vyšlo najavo, že najdôležitejšie je mať rád to, čo človek robí. Cesta je cieľ. Naše legendy na svoj vrchol dokráčali kombináciou silnej koncentrácie a každodenného úsilia.

Zistili sme, že sú to milí a zábavní ľudia. Zdeno Cíger ako veľký pohoďák prišiel v žabkách a prezradil, aké to je prijať do rodiny chlapcov z detského domova. Veronika Velez-Zuzulová si zaspomínala, prečo jej otec spával počas sústredení v Rakúsku.

Erik Vlček vysvetlil, prečo po príchode do cieľa vidí hviezdičky. Dominovi Hrbatému sme volali do Juhoafrickej republiky a vypočuli si, čo z neho spravilo svetového hráča a prečo je v tenise dôležité zabúdať.

Výrazná postava svetového ženského basketbalu, energická dáma Natália Hejková, si s nami najskôr posedela na terase, a potom povedala, že ani v najťažších situáciách nepodlieha stresu. Vysmiaty nitriansky patriot Ľubo Moravčík si nikdy z ničoho ťažkú hlavu nerobil a pritom sa stal miláčikom tribún všade, kde sa objavil.

Stano Griga nám vysvetlil, prečo nenechá len tak vyhrať v kartách vlastného vnuka a tréner Filc prezradil, ako počas víťazných majstrovstiev sveta nechal koňa bežať. S Martinou Moravcovou a jej synom Miškom sme sa stretli v rodných Piešťanoch a pri káve sa zamyslela, aké dôležité pre ňu bolo vysoko konkurenčné a stimulujúce prostredie, ktoré našla na univerzite v Dallase. A 93-ročný Janko Zachara je chodiaca kronika storočia veľkých historických udalostí. Jeho spomienky a láskavý humor by sme dokázali počúvať celý večer.

V knihe je desať rozhovorov z celkovo tridsiatich doteraz zrealizovaných epizód. Každým jedným sa ukrýva výnimočná športová osobnosť a jej príbeh, všetky nájdete na www.vykroc.com, alebo v podcastových aplikáciách.

Rozhovory s našimi hosťami nás oboch posúvali vpred ľudsky, vynaložené úsilie a skúsenosti budovali žurnalistické svaly. Podcast VYKROČ sa stal úspešnou značkou, ale sú za tým stovky víkendových či nočných hodín driny popri našich civilných zamestnaniach. Našim láskam a rodinám preto patrí hlboké poďakovanie za trpezlivosť a neutíchajúcu podporu.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico

Fico je jedným z najvýznamnejších strojcov rozpadu slovenskej spoločnosti.


18. máj
Advokát Roman Kvasnica zastupuje stíhaného vyšetrovateľa Martina Juhása v kauze poľovníckej chaty.

Juhása stíhajú v kauze poľovníckej chaty.


9 h
Miro Žbirka.

V známom svete cítiť melanchóliu.


57m

Vojna na Ukrajine pokračuje 86. deň.


a 5 ďalší 18 h

Neprehliadnite tiež

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 7 h
Podcast Zblízka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

O hlúpych rozhodnutiach a obyčajných ľuďoch.


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Bizarný škandál ukazuje, ako funguje slovenský papalášizmus.


a 2 ďalší 12 h

RTVS nám zase robí po svete hanbu.


a 4 ďalší 17 h
SkryťZatvoriť reklamu