SME
Nedeľa, 22. máj, 2022 | Meniny má Júlia, Juliána

Ako šafránu: Hidžáb ma nelimituje. Ukrýva to, čo nechcem, aby všetci videli

Salma vyrastala v Jemene, teraz študuje v Bratislave.

Načítavam... Ako šafránu: Hidžáb ma nelimituje. Ukrýva to, čo nechcem, aby všetci videli (Salma)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Narodila sa v Košiciach, no vyrástla v Jemene. Počúva Billy Barman, sleduje seriál How I Met Your Mother, nechutí jej slovenská ryža a v hidžábe cíti väčší rešpekt a slobodu. V živote mladej talentovanej Salmy sa miešajú jemenské aj slovenské korene.

Vypočujte si, aké je pre Salmu žiť samostatne od osemnástich rokov, prečo je podľa nej viera medzi bohom a ženou, ako rozumie slobode a zodpovednosti a aké rozdiely a podobnosti vníma medzi kultúrou na Slovensku a v Jemene.

Postavenie ženy v arabských krajinách, čo znamená šatka v islame a čo hovorí Korán o ženách či rodine a aké vplyvy na ich postavenie majú kultúrne identity vysvetlí PhDr. Eva Al Absiová z katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore zaznie:

  • prečo si mladé dievča dobrovoľne vyberie nosiť hidžáb
  • znamená zahaľovanie vlasov, že je žena lepšia moslimka?
  • aká je kultúra a život v Jemene
  • aké je modliť sa päťkrát denne pre stredoškoláčku na Slovensku
  • akú úlohu majú rodičia vo výbere partnera pre dcéru
  • čo hovorí Korán o postavení žien
  • čo je hidžáb a aká je jeho úloha
  • kto môže vidieť vlasy ženy v islame
  • kedy a prečo sa moslimky zahaľujú

O podcaste Ako šafránu

Skvelá kuchárka, čerstvá šoférka a večná zabávačka svojho okolia alebo len utečenka z Afganistanu? Dobrovoľník v COVID testovacom centre, ktorý hovorí siedmimi jazykmi alebo len ďalší moslim?

Prečo máme tendenciu identity niektorých ľudí redukovať na jedinú charakteristiku - ich vierovyznanie? Spoznajte skutočné identity moslimov a moslimiek, ich životy, radosti aj starosti, ktoré vám ukážu kto sú títo ľudia za svojím vierovyznaním.

SkryťVypnúť reklamu

Ako šafránu je podcastová miniséria, ktorú prináša OZ Mareena s cieľom priblížiť denný, obyčajný život moslimov a moslimiek na Slovensku, o ktorých verejnosť vie len veľmi málo, napriek tomu, že o Islame je počuť veľmi veľa. Cieľom podcastu je odkryť podobnosti a paralely, ktoré spájajú mytizovanú náboženskú skupinu s väčšinovou spoločnosťou na Slovensku.

Moslimovia sú považovaní za ‘iných’, za tých, ktorí sú nepoznaní a môžu byť pre Slovensko ohrozením. Mareena preto prináša moslimov a moslimky z iného pohľadu - z pohľadu, v ktorom sú rovnakí ako všetci ostatní a prežívajú tie isté situácie, strach aj radosti ako ktorýkoľvek iný Slovák či Slovenka.

Bojovať s tak komplexným problémom ako islamofóbia je pre jednotlivca takmer nemožné. Mareena však verí, že vzájomné spoznávanie sa moslimských a nemoslimských komunít môže výrazne pomôcť budovaniu pozitívnejších vzťahov a znižovaniu predsudkov v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Spoznajte preto Hamida, Salmu, Kamila, Barboru a mnohých ďalších takých, akí sú - vtipní, silní, vzdelaní ľudia, pre ktorých sa Slovensko stalo domovom.

V spoločnosti, v ktorej sa diskurz o moslimoch a moslimkách často tvorí bez nich, sa podcast Ako šafránu snaží ponúknuť priestor týmto ľuďom, aby svojím hlasom mohli prispieť k budovaniu pozitívnejších naratívov o svojom náboženstve na Slovensku.

Podcastovú sériu Ako šafránu vytvorilo OZ Mareena a podcastová producentka Katarína Urban Richterová.

Vypočujte si podcast Ako šafránu a hľadajte s Mareenou podobnosti, nie rozdiely.

Podcast Ako šafránu je súčasťou podcastového feedu SME výber, v ktorom denník SME odporúča zaujímavé slovenské podcasty a podcastové minisérie. Ak chcete, aby aj váš podcast bol súčasťou SME výber, ozvite sa nám na vyberpodcast@petitpress.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 21. máj

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 20. máj
Podcast Zblízka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

O hlúpych rozhodnutiach a obyčajných ľuďoch.


20. máj
Logo podcastu Dobré ráno.

Bizarný škandál ukazuje, ako funguje slovenský papalášizmus.


a 2 ďalší 20. máj
SkryťZatvoriť reklamu