SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Opera plná moderných technológií, dizajnérskych kostýmov, parkúru a akrobacie

O premiére rodinnej opery A. Dvořáka Čert a Káča.

Načítavam... Opera SND | Čert a Káča – výpravná rodinná opera A. Dvořáka plná pohybu, tanca a akrobacie"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Rodinná opera Čert a Káča, na motívy českej ľudovej rozprávky o múdrom Jirkovi, drzej Káči a mazanom čertovi Marbuelovi, je po Rusalke druhou operou Antonína Dvořáka. Obe sú rozprávkové. Rozprávka a balada boli jeho obľúbené. Niet sa čomu čudovať, rozprávka je veľmi flexibilný žáner – skladajú sa na ňu nielen opery, píšu libretá, točia sa filmy aj vydávajú knihy.

Pomocou množstva metafor totiž dokáže pretaviť divákovi myšlienky a posolstvá nepriamo a veľmi obrazotvorne. Hravou a zaujímavou formou sa ťažké a komplikované témy dajú sprostredkovať naraz detskému aj dospelému divákovi. A zároveň – všetci tak trochu máme radi ilúzie, svet fantázie a mágie, ktoré v realite nemáme šancu zažiť.

SkryťVypnúť reklamu

Aká teda bude pripravovaná inscenácia opery Čert a Káča? Bude plná malebnej hudby, pohybu, akrobacie a dokonca parkúru. Scéna pôsobí historizujúco, no zároveň využíva najmodernejšie technológie a rýchle zmeny na scéne, ktoré by historické mechanizmy v divadle asi len ťažko zvládli.

Vnem si z nej odnesie aj najmladší divák, aj taký, ktorý má už divadelné skúsenosti a chce vidieť niečo iné a nové. Nájdeme v nej kus súčasného, ale aj klasického divadla. Pôsobí ako starožitnosť, no je v nej množstvo moderných vecí. Napríklad kostýmy sú výsostne dizajnová vec, v kontrapunkte k historizujúcej scéne.

Len pár dní pred premiérou opery Čert a Káča v Opere SND sa o ambícii vytvoriť titul, ktorý by pomocou atraktívnych prvkov pritiahol do divadla mladého diváka, zhováral dramaturg Opery SND Jozef Červenka s jej tvorcami – režisérkou inscenácie Zuzanou Fischer a výtvarníkom a scénografom Davidom Janošekom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 8 h
Podcast Zblízka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

O hlúpych rozhodnutiach a obyčajných ľuďoch.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Bizarný škandál ukazuje, ako funguje slovenský papalášizmus.


a 2 ďalší 13 h

RTVS nám zase robí po svete hanbu.


a 4 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu