SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Slovákovi Marošovi dal islam najlepšiu odpoveď na duchovné otázky

Ako študent spoznával islam a prijal ho za svoje náboženstvo.

Načítavam... Ako šafránu: Slovákovi Marošovi poskytol islam najlepšiu odpoveď na duchovné otázky"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Fascinuje ho vesmír a technológie, má rád anime a zároveň pracuje ako manažér Islamskej nadácie na Slovensku. Vypočujte si príbeh Maroša Žofčína, nielen o hľadaní viery a seba samého, ale aj lásky na celý život.

Doslova ,,láska cez internet” ho zaviedla až do Indonézie, kde spoznal svoju súčasnú manželku Zakiah Batarfie. Dnes tvoria rodinu na Slovensku a vychovávajú spolu dve deti. Viac o tom, ako vysvetľujú deťom odlišnosti, kto u nich umýva okná a ako trávia Vianoce, si môžete vypočuť v rozhovore so Zakiah a Marošom.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore sa dozviete:

  • ako Maroš našiel cestu k Islamu
  • čomu sa venuje a čo ho fascinuje
  • čo bolo preňho dôležité pri hľadaní budúcej partnerky
  • ako prebiehalo ich zoznámenie
  • aké bolo pre Zakiah opustiť Indonéziu a udomácniť sa na Slovensku
  • aké tradície ctia vo svojej domácnosti
  • kto u nich varí a stará sa u domácnosť

Medzi použitou hudbou bola aj naslednová: Skladba Hidden Agenda od interpreta Kevin MacLeod je zahrnutá do licencie Creative Commons – uvedenie zdroja 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Zdroj: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1200102

O podcaste Ako šafránu

Skvelá kuchárka, čerstvá šoférka a večná zabávačka svojho okolia alebo len utečenka z Afganistanu? Dobrovoľník v COVID testovacom centre, ktorý hovorí siedmimi jazykmi alebo len ďalší moslim?

SkryťVypnúť reklamu

Prečo máme tendenciu identity niektorých ľudí redukovať na jedinú charakteristiku - ich vierovyznanie? Spoznajte skutočné identity moslimov a moslimiek, ich životy, radosti aj starosti, ktoré vám ukážu kto sú títo ľudia za svojím vierovyznaním.

Ako šafránu je podcastová miniséria, ktorú prináša OZ Mareena s cieľom priblížiť denný, obyčajný život moslimov a moslimiek na Slovensku, o ktorých verejnosť vie len veľmi málo, napriek tomu, že o Islame je počuť veľmi veľa. Cieľom podcastu je odkryť podobnosti a paralely, ktoré spájajú mytizovanú náboženskú skupinu s väčšinovou spoločnosťou na Slovensku.

Moslimovia sú považovaní za ‘iných’, za tých, ktorí sú nepoznaní a môžu byť pre Slovensko ohrozením. Mareena preto prináša moslimov a moslimky z iného pohľadu - z pohľadu, v ktorom sú rovnakí ako všetci ostatní a prežívajú tie isté situácie, strach aj radosti ako ktorýkoľvek iný Slovák či Slovenka.

SkryťVypnúť reklamu

Bojovať s tak komplexným problémom ako islamofóbia je pre jednotlivca takmer nemožné. Mareena však verí, že vzájomné spoznávanie sa moslimských a nemoslimských komunít môže výrazne pomôcť budovaniu pozitívnejších vzťahov a znižovaniu predsudkov v spoločnosti.

Spoznajte preto Hamida, Salmu, Kamila, Barboru a mnohých ďalších takých, akí sú - vtipní, silní, vzdelaní ľudia, pre ktorých sa Slovensko stalo domovom.

V spoločnosti, v ktorej sa diskurz o moslimoch a moslimkách často tvorí bez nich, sa podcast Ako šafránu snaží ponúknuť priestor týmto ľuďom, aby svojím hlasom mohli prispieť k budovaniu pozitívnejších naratívov o svojom náboženstve na Slovensku.

Podcastovú sériu Ako šafránu vytvorilo OZ Mareena a podcastová producentka Katarína Urban Richterová.

SkryťVypnúť reklamu

Vypočujte si podcast Ako šafránu a hľadajte s Mareenou podobnosti, nie rozdiely.

Podcast Ako šafránu je súčasťou podcastového feedu SME výber, v ktorom denník SME odporúča zaujímavé slovenské podcasty a podcastové minisérie. Ak chcete, aby aj váš podcast bol súčasťou SME výber, ozvite sa nám na vyberpodcast@petitpress.sk.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 7 h
Podcast Zblízka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

O hlúpych rozhodnutiach a obyčajných ľuďoch.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Bizarný škandál ukazuje, ako funguje slovenský papalášizmus.


a 2 ďalší 13 h

RTVS nám zase robí po svete hanbu.


a 4 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu