SME
Nedeľa, 22. máj, 2022 | Meniny má Júlia, Juliána

Filozof Blaščák: Téza, že ide len o Putinovu vojnu, je dnes už neudržateľná

O rozdieloch medzi západom a Ruskom.

Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou. (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Filozof Fedor Blaščák: bojkotovať ruských umelcov je v poriadku"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V úvode vojny na Ukrajine sa hovorilo o agresii Vladimira Putina, no ďalšie týždne ukázali, že problém je oveľa hlbší. Ukazuje to napríklad zverské správanie vojakov ruskej armády, či masívna podpora obyvateľstva, ktorú má Vladimir Putin po týždňoch krutej vojny, ale aj násilnícke vyjadrenia ruských politikov a analytikov voči západu, ktoré zaznievajú v ruských médiách.

“Ruská sociologička Zorinová hovorí o syndróme naučenej bezmocnosti, ktorou trpí 90 percent Rusov a ktorý sa tam dlhodobo pestuje stovky rokov. Je to pocit, že sa nedá nič robiť. Aj preto predstavy o vybudovaní občianskej spoločnosti v 90. rokoch nabúrali. A aj preto je predstava, že sú tam nejaké vnútorné zdroje pre zmenu, iluzórna,” hovorí filozof Fedor Blaščák.

SkryťVypnúť reklamu

V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa s ním Barbora Mareková rozpráva o rozdieloch medzi Ruskom a západným svetom a tiež o tom, ako v dnešnej situácii reagovať na argument o výnimočnosti ruských umelcov.

“V 150-miliónovom národe sa vždy nájde obrovské množstvo talentov vo všetkých oblastiach, takže ruská kultúra vyprodukovala historicky obrovské výkony. Ale sám Dostojevskij, ktorým sa oháňajú rusofili, bol vo vyhnanstve. Čiže treba povedať aj to, že Rusi sa k svojim vlastným ľuďom správajú príšerne.”

Blaščák v rozhovore vysvetľuje, o čom je liberálna demokracia, ako sa k tomuto modelu dopracovali západné kultúry a v čom sa líši od autokratického systému fungovania v Rusku.

V rozhovore preberú aj to, prečo Európska únia v posledných dekádach strácala svoje čaro. A prečo sloboda slova v demokratickej spoločnosti nie je - a nemá byť - absolútna.

SkryťVypnúť reklamu

Spomenuté v podcaste:

Hosť odporučil:

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 21. máj

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 20. máj
Podcast Zblízka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

O hlúpych rozhodnutiach a obyčajných ľuďoch.


20. máj
Logo podcastu Dobré ráno.

Bizarný škandál ukazuje, ako funguje slovenský papalášizmus.


a 2 ďalší 20. máj
SkryťZatvoriť reklamu