SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Firmy si k cudzincom dovoľujú to, čo by bolo pri našincoch nemysliteľné

O ľuďoch z cudziny na pracovnom trhu.

Načítavam... Firmy si k cudzincom dovoľujú to, čo by bolo pri našincoch nemysliteľné"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký komfort ako obyvatelia Európskej únie máme? Ak žijeme v cudzej krajine, v ktorej sa nám nepáči, jednoducho si zbalíme kufre a môžeme sa vrátiť do bezpečia domova. No pre ľudí z tretích krajín to také jednoduché nie je. Obzvlášť, ak sú zo svojich domovov nútení odísť.

Neovládajú jazyk, nemajú tu rodinu, známych. Nepoznajú miestne pomery, ani zákony. Sú radi, že sa im niekde podarí zamestnať sa. Neraz pracujú aj za takých podmienok, ktoré by boli pre našincov nemysliteľné. Robia bez pracovnej zmluvy, za menej ako minimálnu mzdu, zadarmo ťahajú nadčasy.

SkryťVypnúť reklamu

„Nevedia, aké majú práva, že majú podpísať pracovnú zmluvu. Nevedia, že by za nich zamestnávateľ mal odvádzať zdravotné a sociálne poistenie. Je jednoduché, že sa stanú obeťami takýchto praktík,“ hovorí Michaela Pobudová, riaditeľka organizácie Mareena, ktorá pomáha cudzincom na Slovensku.

V najhoršej pozícii sa ocitajú ženy-cudzinky. Ak sem príde utečenecká rodina, otec zväčša pracuje a žena zostáva izolovaná doma s deťmi. Je omnoho menej pracovných ponúk, pri ktorých by firma vôbec zvážila, že zamestná cudzinku. A deje sa to aj tým, ktoré majú vysokoškolské vzdelanie, dokonca v profesiách, ktoré sú na Slovensku nedostatkové.

Je to aj preto, že vzdelaní cudzinci majú problém s uznaním diplomov. „Stretli sme sa s 50-ročnou lekárkou z Afganistanu. Zistila, že jej vzdelanie je pre Slovensko neplatné. Ak by chcela praktizovať medicínu, musela by si odznova spraviť slovenské štátnice,“ hovorí Pobudová.

SkryťVypnúť reklamu

Aj preto Mareena založila kaviareň, ktorá zamestnáva prednostne ženy - cudzinky. Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa tím organizácie presunul na slovensko-ukrajinské hranice. Kaviareň znova rozbehnú, keď sa im uvoľnia kapacity.

Niečo podobné, s čím sa organizácia do vypuknutia vojny stretávala pri cudzinkách z rôznych krajín sveta, sa teraz deje aj odídenkyniam z Ukrajiny. Mediálne známe sú prípady lekárok a učiteliek, ktoré si u nás nedokázali nájsť prácu vo svojej profesii. A pritom v susedných krajinách to išlo.

Aj keď Slovensko od vypuknutia vojny zľavilo z niektorých prísnych pravidiel zamestnávania cudzincov, stále opakujeme ten istý vzorec: Vzdelaní ľudia u nás pracujú na pozíciách, kde neraz stačí len základná škola.

V podcaste sa dozviete aj to:

SkryťVypnúť reklamu
  • prečo je pre ženy - cudzinky mnoho ťažšie nájsť si dobrú a flexibilnú prácu;
  • ako je možné, že sa cudzinci ľahko stanú obeťou nekalých praktík zo strany zamestnávateľa;
  • nielen cudzinci, ale často aj Slováci, ktorí sa ocitnú v slabšej pozícii, musia neraz na pracovisku čeliť rôznym druhom diskriminácie;
  • ako pristupujú k uznávaniu titulov v iných krajinách;
  • že ak cudzincom nepomôžeme integrovať sa do spoločnosti, škodíme tým sami sebe.

Vaše postrehy k našim podcastom uvítame na
svetmedziriadkami@clovekvohrozeni.sk.

Podcast je súčasťou rovnomennej iniciatívy Svet medzi riadkami, pod krídlami neziskovej organizácie Človek v ohrození. Raz do týždňa ho pripravujú Stanka Luppová, Blažej Černák, Pavlína Meľuchová, Sofia Martinková a Ester Viktória Ziffová. S podporou Európskej únie a SlovakAid. Za obsah podcastu nesú plnú zodpovednosť jeho tvorcovia a názory v ňom obsiahnuté nemusia reflektovať názory donorov.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Donald Trump ešte svoju kariéru nevzdáva.

Trumpovi hrozí pokuta či väzenie.


2 h

Štúdie ich spojili aj so srdcovo-cievnymi ochoreniami.


2 h
Zuzana Kepplová

Už sa treba len dohodnúť, že sa nedohodnete. Ale dovládnete.


4 h
Rafinéria v nemeckom meste Schwedt, do ktorej priteká surová ropa z Ruska cez ropovod Družba.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 10 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Všesvet

Vo Fínsku vraj žijú najšťastnejší ľudia na svete, napriek tomu, že tam je polroka tma.


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

ĽSNS sa už druhýkrát vyhla zániku.


a 2 ďalší 10 h

Podcastové štatistiky za júl 2022.


8. aug
Logo podcastu Dobré ráno.

Naše stravovanie má dopad na klímu.


a 1 ďalší 8. aug
SkryťZatvoriť reklamu