SME

Dobré ráno: Lietadlová loď Karel Gott, ponorka Rumcajs. Česi sa vysmievajú Rusom

Ako si české sociálne siete vzali naspäť ruský Kaliningrad.

Logo podcastu Dobré ráno.Logo podcastu Dobré ráno. (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Lietadlová loď Karel Gott, ponorka Rumcajs. Česi sa vysmievajú Rusom (6. 10. 2022)
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

K lietadlovej lodi Karel Gott sa pripojila atómová ponorka Loupežník Rumcajs a smerujú k domovskému prístavu Benešov nad Baltom. Chystá sa formula F1 na mestskom okruhu v Kráľovci, objavujú sa prvé návrhy známok, vtipu sa dokonca chytili české štátne inštitúcie a firmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Českými sociálnymi sieťami totiž už niekoľko dní žije nápad, ktorý vznikol pôvodne ako poľský vtip: čo keby sa po vzore anektovaných území na Ukrajine vrátil aj ruský Kaliningrad naspäť ku svojim koreňom, znovu sa volal Kráľovec a celá oblasť sa rozdelila medzi Poľsko a Česko.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže téma má aj vážny kontext: mali by tieto územia patriť Rusku? A čo bude s Ruskom, ako vojna na Ukrajine spôsobí jeho postupný rozpad?

Tomáš Prokopčák sa rozpráva s Ninou Sobotovičovou.

Zdroje zvukov: BBC, ČT24

Krátky prehľad správ

Tento týždeň máme týždeň s nobelovkami. Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu v pondelok získal švédsky genetik Svante Pääbo. Ocenenie získal za objavy, ktoré sa týkali genómu vyhynutých hominov a za evolúciu človeka. Pääbo dokázal, že s neandertálcami a denisovanmi mali moderní ľudia sex, že dodnes v sebe nesieme gény neandertálcov a denisovanov a že tento vzťah mal dopady na náš imunitný systém.

Nobelovu cenu za fyziku v utorok získali Alain Aspect, John Clauser a Anton Zeilinger za experimenty s previazanými fotónmi, vytvorenie narušenia Bellových nerovností a za priekopnícku vedu o kvantových informáciách. Vďaka ich objavom dnes hovoríme o kvantových počítačoch či o kvantovej teleportácii.

SkryťVypnúť reklamu

A včera Nobelovu cenu za chémiu získali Carolyn R. Bertozziová, Morten Meldal a druhý raz nobelovku za chémiu má aj K. Barry Sharpless za vývoj klik chémie a bioortogonálnej chémie. Vďaka nim vieme relatívne jednoducho a rýchlo vytvárať veľké a zložité molekuly, ktoré slúžia, napríklad, ako lieky proti rakovine.

Igor Matovič včera povedal, že ak sa v parlamente nepodarí schváliť rozpočet, nebude to dôvod na jeho demisiu. Zároveň dodal, že vládnuť v rozpočtovom provizóriu by bolo náročné a netuší, kde by v takom prípade štát našiel peniaze na zvýšenie platov zdravotníkov či učiteľov.

Česká republika predĺži dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom, a to rovno o 20 dní. Včera to povedal český minister vnútra Vít Rakušan. Kontroly tak budú najmenej do 28. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčanie

Nie je to tak dávno, čo našou slnečnou sústavou preletelo teleso ‘Oumuamua. Prvé z medzihviezdneho priestoru, a aj niektorí vážení a bystrí ľudia špekulovali, či to nie je, napríklad, mimozemská sonda poháňaná slnečnou plachtou. Klasický scifi román Stretnutie s Rámom je podobné: do slnečnej sústavy priletí ohromný objekt umelého pôvodu a ľudstvo sa ho rozhodne preskúmať.

Niekedy sa tomuto klasickému dielu hard scifi vyčítajú ploché postavy a plytkosť. Niežeby nie, ale to je skrátka omyl: hlavnými postavami totiž nie sú ľudia, je ňou samotné vesmírne teleso. A keďže to je Arthur C. Clarke, viac než filozofovanie ho zaujíma technika. Ak tiež máte radi tvrdé prírodné vedy a vedecko-technickú scifi starej školy, teraz Stretnutie s Rámom nanovo vyšlo v slovenčine aj v češtine. Ja dnes knihu odporúčam.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Diskusia o knihe Incomplete Nature


a 1 ďalší
Logo podcastu Index

Finančný model založený na reklame a predplatnom už nepostačuje.


a 1 ďalší
Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

O túžbe po deťoch sprevádzanej zvedavými otázkami okolia.


a 1 ďalší

Kde a ako skončili prokurátori zo zrušenej špeciálnej prokuratúry.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu