- Klik playlist - na Spotify a Apple Music
- Twitter komunita
- Discord server
Odporúčaný podcast o Si Ťin-pchingovi od Economistu
Nový iPad a ďalšie Apple novinky
V utorok 18. novembra predstavil Apple niekoľko noviniek prostredníctvom tlačových správ zverejnených na webe. V minulosti zvykla spoločnosť takýmto spôsobom oznámiť malé zmeny v produktoch alebo službách, no nie tentokrát.
Apple uviedol kompletne redizajnovaný základný model iPadu . Nový iPad už vyzerá ako zvyšok zariadení značky s hranatými okrajmi. Dostal aj veľký 10,9-palcový Liquid Retina displej, výkonný čip A14 Bionic, napájanie cez USB-C a najmä má premiestnenú prednú kameru na displeji na pozdĺžnu stranu, kde ju používatelia očakávajú, keď používajú tablet ako počítač.
Avšak táto aktualizácia priniesla aj niekoľko nešťastných kompromisov. Kým základný iPad predošlej 9. generácie sa predával od 429 eur a predstavoval zaujímavú alternatívu k lacným notebookom a chromebookom, nová 10. generácia je drahšia a základný model so 64 GB pamäťou sa začína predávať od 579 eur. Za takú cenu si už dnes naozaj viete kúpiť notebook alebo chromebook strednej triedy s väčším využitím.
K iPadu bola predstavená aj nová klávesnica so stojanom a obalom za 299 eur. To znamená, že základný iPad s klávesnicou od Apple (Logitech, samozrejme, rovno ukázal svoje trikrát lacnejšie alternatívy) a ešte dotykovaným perom (Apple sa rozhodol pridať podporu pre Pencil 1 s lightning nabíjaním, ale nový iPad má už USB-C, čiže používatelia budú potrebovať redukciu) bude v konečnom dôsledku stáť iba o kúsok menej ako MacBook Air s M1 procesorom, čo je neporovnateľne výkonnejší a užitočnejší počítač.
A ako upozornil na Twitteri technologický reportér portálu The Verge David Pierce, jednotlivé klávesnice pre iPady od Apple nie sú vôbec kompatibilné medzi zariadeniami a pre každé si musíte kúpiť špeciálnu.
To často vedie aj k omylom pri kúpe a napríklad autorovi týchto riadkov sa niekoľkokrát prihodilo, že aj v špecializovanom obchode mal personál problém priradiť správnu klávesnicu alebo obal k iPadu.
Apple tiež ukázal iPady Pro s M2 procesorom, ale bez väčších ďalších zmien. Trochu nadšenia vyvolalo nové Apple TV 4K s podporou Matter systému pre smart domácnosti.
Čipová vojna
Približne pred 2 týždňami uvalili Spojené štáty nové vývozné sankcie na pokročilé čipy a zariadenia na výrobu čipov do Číny. Ide o snahu zabrániť americkej technológii v napredovaní čínskej vojenskej sily.
Americkí výrobcovia čipov musia po novom získať licenciu od ministerstva hospodárstva na vývoz určitých čipov používaných v pokročilých superpočítačoch určených na vývoj umelej inteligencie a zásadných technológiách pre moderné zbraňové systémy.
Išlo o doteraz bezprecedentný krok, ktorý rozšíril obmedzenia, aby zahŕňali vývoz kľúčových špičkových čipov a zariadení, ktoré nie je možné získať inde. Pravidlá tiež umožňujú USA blokovať čipy vyrobené v zahraničí, ktoré sú vyrábané americkou technológiou.
Sankcie sa týkajú aj amerického personálu, ktorí pracuje v čínskych spoločnostiach. Čelia buď strate práce alebo amerického občianstva.
Denník Wall Street Journal cez týždeň prišiel zo zistením, že nové opatrenia zasahujú 43 vrcholových manažérov v 16 čínskych firmách a podľa analytikov už mnohí americkí pracovníci v Číne, ktorých sa obmedzenia dotýkali, počas posledných dní podali výpovede.
Eskalácia vzťahov medzi USA a Čínou môže mať v globálny dopad, aktuálne sa očakáva čínska reakcia.
Renesancia robotov
Rozbieha sa nová vlna robotizácie. Wall Street Journal zozbieral údaje o nových inštaláciách robotov v priemysle a vo firmách. Ukazujú, že spoločnosti znova rozbehli investície do robotizácie. Inštaluje sa najviac priemyselných robotov v histórii a ich zastúpenie rastie aj vo vyspelých ekonomikách, ako je Japonsko, kde sa počet robotov na 10-tísíc pracovníkov v priemysle začal po desaťročí stagnácie opäť stúpať.
Zbiehajú sa dva dôležité faktory. Vyspelé ekonomiky čoraz viac cítia nedostatok pracovnej sily, čo tlač nahor personálne náklady. Zároveň klesajú ceny robotov. Respektíve roboty v určitej cenovej hladine získavajú nové schopnosti.
Pribúdajú im senzory a nateraz pomerne jednoduchá umelá inteligencia. To však otvára nové množiny využitia pri práci. Roboty sa v čoraz väčšej miere môžu pohybovať medzi ľuďmi bez toho, aby ľudí fyzicky ohrozovali. Firmy sa zároveň neboja jednoduché roboty (napríklad upratovacie stroje) púšťať medzi zákazníkov.
Spolu tak pravdepodobne vidíme začiatok novej vlny robotizácie, ktorá môže zmeniť pracovne prostredie rovnako, ako ho zmenilo nasadenia ťažkých priemyselných robotov do fabrík v priebehu 20. storočia.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
? FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
? Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Podcasty denníka SME
Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
Pravidelné podcasty:
- Dobré ráno - denný spravodajský podcast
- Piatoček - satirický podcast
- Rozhovory ZKH - diskusná relácia
- Ľudskosť - podcast o mentálnom zdraví
- Dejiny - týždenný historický podcast
- Klik - týždenný technologický podcast
- Index - týždenný ekonomický podcast
- Vertigo - podcast o filmoch a seriáloch
- Zoom - týždenný vedecký podcast
- Tech_FM - týždenný vedecko-populárny podcast
- Vizita - týždenný podcast o zdraví
- Rutina - podcast o kráse a starostlivosti o telo
- Disinfo Report - podcast o dezinformáciách
- SME výber (Na Slovensku aj po anglicky, Teplá vlna, Ľudia píšu Tisovi, Ako šafránu)
Minisérie:
- TransFér - podcast o transrodových ľuďoch
- My sa vám ozveme - podcast o znevýhodnených na trhu práce
- Odsúdení na neúspech - podcast o vylúčených komunitách
- Gyncast - podcast o gynekologických a pôrodníckych témach
- Klímapodcast - o klimatickej kríze
- ZAŽI_SK - cestovateľský podcast
- Medzi nami
- Odkrývanie - podcast Dokumentačného strediska holokaustu
Sportnet.sk podcasty:
- Sportnet podcast - denný podcast portálu Sportnet.sk
- Oh my Hockey! - týždenný podcast o NHL
- Vykroč - rozhovory so športovými osobnosťami
- Spoza piva - týždenný podcast o futbale
- Futbalová neštandardka - mudrovačky o futbale
- Lexikón športu - športové zaujímavosti a fakty z histórie
Partnerské podcasty:
- Všesvet - cestovateľský podcast
- Vedátorský podcast
- Pravidelná dávka - vzdelávací podcast
- Ulica nie je domov - podcast organizácie Depaul
- Svet medzi riadkami - podcast organizácie Človek v ohrození
- Knižná revue - podcast Slovenského literárneho centra
- Neumlčaní - podcast Úradu na ochranu oznamovateľov
- Vedecký podcast SAV - podcast Slovenskej akadémie vied
- SND – Sme Národné - podcast národného divadla
- Kvantum ideí - veda a filozofia
- Zblízka - podcast Slovenskej filmovej a televíznej akadémie
Archív:
- Mimóza - víkendový podcast
- Rozprávky SME (číta Robo Roth)
- Dobrú chuť - podcast o jedle a varení
- Bezpečne SK - diskusná relácia o obrane a bezpečnosti
- Za volantom
- Modrá vlna - podcast o EÚ (web podcastu)
Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.