SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Dobré ráno: Odklady a zdržania. NASA konečne letí k Mesiacu

Prečo je program Artemis taký dôležitý.

Logo podcastu Dobré ráno.Logo podcastu Dobré ráno. (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Konečne! NASA letí k Mesiacu (22. 11. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Problémy vo vývoji, problémy s rozpočtom, prieťahy aj chýbajúca politická vôľa.

Po niekoľkých odložených pokusoch sa minulý týždeň napokon podarilo do vesmíru odštartovať misii Artemis 1, novej veľkej rakete NASA, ktorá má vrátiť ľudské kroky na Mesiac a možno raz dopraviť ľudstvo aj na Mars.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo je tento program taký dôležitý, prečo sme naň tak netrpezlivo čakali a aká kozmická budúcnosť sa pred nami otvára?

Tomáš Prokopčák sa v podcaste Dobré ráno pýta Ondreja Podstupku.

Zdroj zvukov: NASA

Krátky prehľad správ

Obvinený exstarosta bratislavského Nového mesta Rudolf Kusý mal podpísať sporné rozhodnutie na kontroverznú bytovku na Kramároch pár dní po prehratých voľbách. Rozhodnutie však bolo antedatované, aby to vyzeralo, že vzniklo ešte koncom septembra. Opis udalostí, pre ktoré je Kusý obvinený z prijímania úplatku vo výške 150-tisíc eur, vyplýva z uznesenia Špecializovaného trestného súdu, ktoré má denník SME k dispozícii. Kusý svoje neštandardné konanie vysvetľoval najmä tým, že bol unavený z nedávnej neúspešnej kandidatúry na post bratislavského primátora.

SkryťVypnúť reklamu

Hodinový priamy prenos prejavu Roberta Fica zo snemu Smeru na programe RTVS 24 počas sviatočného dňa 17. novembra stál šéfku spravodajstva RTVS Máriu Hlucháňovú miesto. No tvrdí, že keďže RTVS vysielala Pellegriniho na sneme Hlasu, nemohla povedať Smeru nie. Ako situáciu vysvetľuje, sa dočítate v článku Daniela Bernáta Ako Hlucháňová vysvetľuje Fica v RTVS 17. novembra? Vedeli sme, že robíme problematické rozhodnutie, ktorý nájdete na SME.sk

Indonéziu zasiahlo rozsiahle zemetrasenie, otrasy boli najvýraznejšie v západnej časti ostrova Jáva. Prvá správy hovorili o desiatkach mŕtvych a stovkách zranených, počet obetí však bude pravdepodobne rásť . Zemetrasenie v noci zasiahlo aj grécku Krétu, vlna cunami však nehrozila.

Irán zatkol dve známe herečky, ktoré vyjadrili podporu celoštátnym protestom. Tie v krajine spustila smrť mladej ženy zadržanej mravnostnou políciou pre nerešpektovanie pravidiel o zahaľovaní sa žien v Iráne. Herečky Hengameh Ghaziani a Katayoun Riahi obvinili zo zločinného spolčenia sa a z konania proti iránskym autoritám.

SkryťVypnúť reklamu

Futbalové tímy ustúpili od nosenia kapitánskych pások na podporu queer komunity na MS v Katare po tom, čo FIFA pohrozila hráčom individuálnymi trestami. V spoločnom vyhlásení Anglicka, Walesu, Belgicka, Dánska, Nemecka, Holandska a Švajčiarska sa píše, že hráči sú rozhodnutím FIFA frustrovaní a sklamaní.

Odporúčanie

Ak vás čo i len trošku zaujíma svet časticovej fyziky alebo hľadanie tej novej za štandardným modelom, odporúčam text fyzika Andreasa Crivellina v magazíne Scientific American. V texte V experimentoch po celom svete vyskakujú častice porušujúce pravidlá nás vezme na výlet za fyzikou na hraniciach našich modelov, za fyzikou, ktorá nesúhlasí s predpoveďami a ktorá môže byť bránou k tej novej. Upozorňujem, že je to trošku ťažšie - sú tam aj nejaké vzorce - ale o to vzrušujúcejšie čítanie.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 23 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Parlament rozhodoval medzi májovým, júnovým a septembrovým termínom.


a 3 ďalší 23 h
davka

O viere a pochybnostiach Sherlocka Holmesa.


31. jan
Logo podcastu Dobré ráno.

Je vôbec možné pospájať slovenský politický bordel?


a 2 ďalší 31. jan
SkryťZatvoriť reklamu