SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Dobré ráno: Kto sú wagnerovci, Putinove odtrhnuté psy

Wagnerovci začali verbovať väzňov aj v Afrike.

Logo podcastu Dobré ráno.Logo podcastu Dobré ráno. (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Kto sú wagnerovci, Putinove odtrhnuté psy (1. 12. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Wagnerovci, súkromná ruská vojenská skupina verná Vladimírovi Putinovi, už verbuje väzňov nielen v Rusku, ale aj v Afrike a posiela ich do bojov na Ukrajine.

Kto to teda Wagnerovci vlastne sú, aký vplyv na vojnu má Jevgenij Prigožin a čo je pravdy na špekuláciách, že by mohol raz Putina nahradiť?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tomáš Prokopčák sa pýta Lukáša Onderčanina.

Zdroje zvukov: Daily Mail, The Telegraph

Krátky prehľad správ

NAKA začala trestné stíhanie v kauze únosu Vietnamca z roku 2017, vidí tam podozrenie z korupcie. Policajný prezident Štefan Hamran o tom včera informoval na brannobezpečnostnom výbore, ktorý sa týmto prípadom zaoberal.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda včera schválila memorandum o zlepšení systému zdravotníctva. Znenie je výsledkom rokovaní medzi vládou a lekársky mi odborármi. Memorandum hovorí aj o zvýšení počtu lekárov a sestier, podpore vzdelávania či o mzdách.

Európska komisia navrhla zablokovať Maďarsku 7,5 miliardy eur zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Dôvodom sú nedostatky v boji s korupciou a pri kontrole verejného obstarávania. O tomto návrhu však ešte budú rozhodovať jednotlivé členské štáty Únie.

Eurokomisia navrhuje použiť zmrazený majetok Ruska a ruských oligarchov na náhradu vojnových škôd na Ukrajine. Povedala to predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová. Eurokomisia by tiež chcela vytvoriť medzinárodný tribunál pre ruské vojnové zločiny. Únia už zablokovala 300 miliárd eur z rezerv ruskej centrálnej banky a zmrazila 19 miliárd eur z majetku ruských oligarchov. Škody spôsobené Ukrajine sa pritom odhadujú na 600 miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzska bageta bude zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Agentúra AFP píše, že bagetu údajne vytvorili francúzsku pekári v Napoleonovej armáde s cieľom zabezpečiť dávky chleba pre vojakov, ktorý sa bude ľahko pripravovať a prepravovať. Zrejme za jej vznikom však stojí vo Viedni narodený pekár August Zang, ktorý v Paríži v prvej polovici 19. storočia predstavil svoju parnú pec. Umožnil tým pečenie chleba s krehkou kôrkou a nadýchaným cestom vo vnútri.

Odporúčanie

Umelá inteligencia dokáže syntetizovať hlas, dokáže písať texty, už pred rokmi skladala originálnu hudbu a teraz začala vytvárať aj výtvarné umenie. Možno ste zachytili to rozhorčenie niektorých umelcov, ktorí sa proti tomuto fenoménu začali podráždene ozývať: vraj umelá inteligencia zabíja kreatívny proces aj samotné umenie.

SkryťVypnúť reklamu

Nuž, umenie určite nezabíja a nezabije, hlbšie sa však na tento problém pozrel Alexander Reben v texte Čudné a krásne umenie, ktoré spolu vytvorili ľudia a umelá inteligencia pre BBC Future. A dnes je tento text mojim odporúčaním.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Slovenské bojové vrtuľníky sme už pred rokmi uzemnili.


a 2 ďalší 3 h
Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Problémy sa začínajú už v detstve.


a 1 ďalší 3 h
Logo podcastu Index

Tri americké banky nasledoval aj švajčiarsky gigant. Čo to znamená?


a 2 ďalší 3 h
Vedátorský podcast.

Tempo technologického rastu sa spomaľuje.


a 1 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu