SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Poplatky a dane zvyšujeme minimálne o infláciu. Kultúra a šport idú bokom

S prezidentom Únie miest Slovenska Richardom Rybníčkom o finančných problémoch samospráv.

Logo podcastu IndexLogo podcastu Index (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Rybníček: Kompenzácie štátu nám vystačia na základný chod miest"
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME

Inflácia, vysoké ceny energií a nižšie dane kvôli vyššiemu daňovému bonusu. Aj taká je od januára realita mnohých slovenských miest a obcí. Vláda sľubovala kompenzácie, primátori a starostovia tvrdia, že dodatočné peniaze, na ktorých padla dohoda v parlamente nestačia. Výpadok na strane príjmov bude tak či tak v miliónoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otázka je, kde na to vziať. Okresať tento rok eurofondové projetky alebo sa do nich pustiť a zdroje na spolufinancovanie vyriešiť úvermi? Znížiť dotácie na šport či kultúru alebo zvýšiť mieste dane a poplatky?

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské mestá a obce stoja pred dilemou, ktorá akoby nemala správne riešenie. O tom, čo sa v takejto situácii vôbec dá robiť a do akej miery budú nevyhnutné preniesť náklady na plecia obyvateľov, v novej časti podcastu Index rozpráva prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Moderuje Eva Frantová.

Prehľad správ

Začiatkom júla realitní makléri hovorili o výraznom prepade záujmu o staršie byty. Najnovšia analýza spoločnosti Bencont Investments ukazuje, že záujem kupujúcich klesá už aj pri novostavbách. Za uplynulý rok sa v Bratislave predalo najmenej bytov od krízy v rokoch 2009-2011. Viac o tejto téme sa dočítate v článku Tomáša Vašutu.

Maďarská ropná spoločnosť MOL, ktorej súčasťou je aj rafinéria Slovnaft, plánuje zažalovať slovenskú vládu. Dôvodom je mimoriadny odvod zo zisku. Bývalý minister financií Igor Matovič (OĽaNO) vyhlásil, že sa prípadného súdneho sporu neobáva. Argumentoval pritom nariadením Rady EÚ a porovnateľnou sadzbou navrhovanou v ďalších krajinách Únie.

SkryťVypnúť reklamu

Od Nového roka zdraželi diaľničné známky na slovenských cestách skokovo o dvadsať percent. Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) argumentuje tým, že ceny sa nemenili dvanásť rokov. Naopak, náklady na opravu a údržbu ciest medzičasom výrazne narástli. Pribudlo aj ďalších tristo kilometrov diaľničných a rýchlostných úsekov. Ceny diaľničných známok a diaľničného mýta sa zvyšovali aj v ďalších európskych krajinách. Prehľad nájdete v texte Jozefa Ryníka.

Slováci zápasia s výrazným nárastom cien. V decembri inflácia vystúpila na úroveň 15,4 a priemerná inflácia za minulý rok dosiahla 12,8 percenta. Spomaliť rast nepomohli ani nižšie ceny pohonných hmôt na čerpacích staniciach. Problémom sú totiž potraviny, ktoré v porovnaní s minulým rokom nakupujeme o tretinu drahšie . Viac o tom, za čo si v supermarketoch najviac priplácame, sa dočítate v texte Jozefa Tvardzíka.

SkryťVypnúť reklamu

Odberatelia, ktorých ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne dostanú od svojich dodávateľov nové zálohové platby. Tie už budú obsahovať maximálne ceny za silovú elektrinu na úrovni 199 eur za megawatthodinu a za plyn vo výške 99 eur za megawatthodinu. Ide o zmenu, ktorú prinieslo pondelkové rokovanie vlády. Vyriešiť má vysoké zálohové platby za január, ktoré od svojich dodávateľov dostali niektoré malé podniky.

Nemecko uviedlo do prevádzky druhý terminál na skvapalnený zemný plyn. Nachádza sa v obci Lubmin na pobreží Baltského mora. Do prevádzky ho uviedli necelý mesiac po tom ako začal fungovať prvý nemecký terminál na LNG v meste Wilhelmshaven pri Severnom mori. V najbližších mesiacov sa má v Nemecku spustiť niekoľko ďalších LNG terminálov.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 23 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Parlament rozhodoval medzi májovým, júnovým a septembrovým termínom.


a 3 ďalší 23 h
davka

O viere a pochybnostiach Sherlocka Holmesa.


31. jan
Logo podcastu Dobré ráno.

Je vôbec možné pospájať slovenský politický bordel?


a 2 ďalší 31. jan
SkryťZatvoriť reklamu