SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Klik: Twitter padá do úpadkovej špirály, Apple ukázal nové MacBooky Pro s M2 procesormi

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 248: Twitter padá do úpadkovej špirály"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Užitočné odkazy


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Twitter smeruje k voľnému pádu

Sociálna sieť Twitter pod vedením Elona Muska pokračuje v trende náhlych a zbrklých rozhodnutí.

Najnovšie odrezala prístup pre klientov tretích strán, čo v praxi zo dňa na deň zničilo populárne aplikácie, ktorými ku Twitteru pristupovali jeho najaktívnejší používatelia.

Klienti ako Tweetbot používali špeciálne prístupy k službe Twitteru a dokázali postaviť špecializované používateľské rozhrania. Najčistejšie ho využívali ľudia, ktorí na sociálnej sieti trávili najviac času.

SkryťVypnúť reklamu

Twitter zdanlivo hrá vabank. Spolieha sa na to, že najaktívnejší používatelia sa presunú do hlavnej Twitter apky, kde na nich firma dokáže viac zarobiť. No časť používateľov sa jednoducho môže rozhodnúť, že službu opustí, čo by zas znížilo hodnotu Twitteru pre ostatných používateľov.

Agresívne kroky voči kmeňovým používateľom sú veľké riziko, ktoré sieť pravdepodobne podniká preto, aby dokázala utiahnuť úverové zaťaženie, ktoré nabrala pri prechode pod Elona Muska.

Odporúčaný text z podcastu: Inside Elon’s “extremely hardcore” Twitter .

Discord kupuje sociálnu sieť Gas

Sociálna sieť Discord si kúpila rýchlo rastúcu sociálnu sieť Gas, ktorá fungovala na amerických stredných školách. Umožňovala študentom vytvárať len pozitívne myslené hlasovania o svojich kamarátoch a spolužiakoch.

SkryťVypnúť reklamu

Sieti sa darilo rýchlo rásť a Discord ju pravdepodobne kupuje ako nástroj na naberanie nových používateľov pre svoju hlavnú službu.

Na Discorde už dnes majú mnohé triedy vlastné chatovacie miestnosti a používateľská základňa orientovaná na chat a komunikáciu pri hraní počítačových hier sa dobre prelína so stredoškolským publikom, ktoré oslovuje Gas.

Apple ukázal nové čipy M2 Pro a Max, nové MacBooky Pro, Mac mini a HomePod s podporou Matter

Načítavam video...

Spoločnosť Apple oznámila nové 14- a 16-palcové MacBooky Pro s najnovšími čipmi M2 Pro a Max. Predávať sa budú od 2999 eur (Pro) a 3699 eur (Max).

Apple tvrdí, že MacBook Pro s M2 Pro je schopný spracovať obrázky v Adobe Photoshop až o 40 percent rýchlejšie ako s M1 Pro.

Spoločnosť tiež tvrdí, že 16-palcový MacBook Pro má najdlhšiu výdrž batérie v akomkoľvek MacBooku a mala by vydržať až 22 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem nových čipov a kozmetických zmien (podpora pre Wifi 6E) sa 14- a 16-palcové MacBooky Pro v mnohom nezmenili. Ale ak hľadá niekto ešte väčší výkon a o kúsok dlhšiu výdrž batérie, tak má možnosť si opäť kúpiť to najlepšie, čo Apple ponúka.

Spoločnosť tiež oznámila nový Mac mini s M2 a M2 Pro, ktorý má opäť nižšiu cenu než pred necelými tromi rokmi, keď Apple predstavil verziu s M1 čipom (toho času bez Pro) a aj vtedy znížil cenu Mac mini. Predávať sa bude od 699 eur.

Načítavam video...

Keď Apple v roku 2017 prvýkrát oznámil uvedenie smart reproduktoru HomePod na trh, viacerí zastávali názor, že technologický gigant vstúpil do novej kategórie výrobkov, ktoré dovtedy ovládali Amazon a Google, neskoro a ešte aj s príliš drahým zariadením a nedokonalým hlasovým asistentom Siri.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť cez týždeň uviedla druhú generáciu po tom, ako v roku 2021 ukončila predaj prvej generácie. Nový HomePod vyzerá na prvý pohľad na nerozoznanie od predošlej generácie a podľa novinárov, ktorí absolvovali krátke demo od Apple, znie podobne, aj keď pre nižšiu výslednú cenu obsahuje menej reproduktorov a mikrofónov vnútri.

Predávať sa bude od 349 eur v dvoch farbách (čierna a biela) a na rozdiel od prvej generácie dokáže merať izbovú teplotu a vlhkosť, a najmä získal HomePod podporu pre smart home štandard Matter.

Správičky

Alphabet, materská firma Googlu, prepustí 12-tisíc ľudí. Ide o najväčšie prepúšťanie v spoločnosti. Rušenie pracovných miest bude prebiehať globálne naprieč celou spoločnosťou. (Forbes)

Microsoft tento rok prepustí 10-tisíc zamestnancov, čo je takmer 5 percent jeho pracovnej sily. (Denník E)

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská firma Photoneo, ktorá sa venuje automatizovaniu systémov pre online predajcov, získala od investorov 19 miliónov dolárov. Od založenia v roku 2013 vyzbierala spoločnosť 53 miliónov dolárov. Posledné investičné kolo viedla investičná spoločnosť Taiwania Capital, vlastnená taiwanskou vládou. (Trend, Tech.eu)

Reed Hastings končí na čele Netflixu. Spoluzakladateľ firmy sa rozhodol po 25 rokoch ukončiť svoje pôsobenie na čele spoločnosti. Na jeho pozíciu co-CEO nastúpi COO Greg Peters a Netflix budú viesť spolu s Tedom Sarandosom. Streamovacia služba to oznámila počas hlásenia kvartálnych výsledkov, keď pridala 7,7 miliónov predplatiteľov globálne. (Financial Times)

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Prieskumy už ukazujú, čo sa týždne šepkalo.


a 2 ďalší 3 h

Hosťkou Vizity bola Dominika Fričová.


a 1 ďalší 3 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Známa sociálna sieť čelí okrem obsahovej aj bezpečnostnej kritike.


a 2 ďalší 20. mar

Počas stalinizmu monitorovali tisícky udavačov emócie širokej verejnosti.


a 1 ďalší 19. mar
SkryťZatvoriť reklamu