SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Klik: Zúrivý rast sa skončil. Veľké technologické firmy čelia vytriezveniu

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 249: Zúrivý rast skončil"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Užitočné odkazy


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Technologické firmy prepúšťajú

Veľké technologické firmy ohlásili za posledné týždne prepúšťanie viac ako 50-tisíc ľudí. Prepúšťanie sa nevyhlo žiadnej firme s výnimkou Apple, ktorý ale počas posledných dvoch rokov najímal nových ľudí oveľa konzervatívnejšie ako konkurencia.

Firmy prepúšťajú aby pri oznámení slabých kvartálnych výsledkov mohli investorom ukázať, že sa snažia znižovať náklady. Zároveň túto príležitosť využili na osekanie neperspektívnych alebo príliš rozrastených tímov.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer všetky technologické firmy počas pandémie nabrali veľa nových zamestnancov, aby pokryli rýchlo rastúce časti svojho biznisu.

Niektoré časti biznisu po ochladnutí pandémie spomalili, iné sa ukázali ako príliš nákladné na prevádzku, respektíve dokázali vytvárať tržby, ale cesta k ziskovosti by bola príliš dlhá a nákladná.

Iné analýzy naznačujú, že prepúšťanie v technologickom sektore je prvým indikátorom rozsiahlej ekonomickej recesie, ktorá sa len najskôr prejavuje pri technológiách. Viac naznačia podrobnosti z ohlásených hospodárskych výsledkov.

Microsoft uchránil aspoň cloud

Microsoft má za sebou slabý kvartál. Firma zaznamenala prepad zisku a mnohé divízie hlásia prepad tržieb. Nedarilo sa hardvérovej divízii ani Surface zariadeniam a prepad hlási aj predaj licencií Windows.

SkryťVypnúť reklamu

Prepad čiastočne vyplýva z porovanávania so silnými pandemickými rokmi, v ktorých rýchlo rástol predaj hardvéru a zákazníci teraz ešte nepotrebujú obnoviť pomerne nové zariadenia. Časť prepadu pôjde na vrub ekonomickému spomaleniu.

Firma si však udržala rast pri predaji cloudových riešení a produktov Dynamics 365.

Podľa očakávaní sa prepadla aj herná divízia firmy, ktorej v uplynulom kvartáli chýbali silné hry. Znepokojivý je aj fakt, že firma videla pokles tržby z predaja fyzických konzol, čo je v tejto fáze konzolového cyklu vzácne.

Tesla mala doteraz najlepší rok

Tesla naopak aj vďaka zníženiu cien darilo. Zdvihli sa jej tržby aj zisk. Očakáva nárast počtu vyprodukovaných áut (1,8 milióna) a má najsilnejšiu značku v rýchlo rastúcom segmente.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sme však doteraz nevideli je, ako sa Tesla vysporiada s trhom, na ktorom sa čoraz viac udomácňuje vyspelá elektrická konkurencia od tradičných automobiliek.

Register youtuberov a influencerov

Rada pre mediálne služby pripomenula, že tvorcovia video obsahu na požiadanie (AVMS - auviodiziuálna mediálna služba), majú podľa zákona o mediálnych službách oznamovaciu povinnosť voči rade.

Povinnosť sa vzťahuje na fyzické osoby, ktoré produkujú na platformách videá s cieľom generovať zisk, alebo ako sa uvádza v zákone, ak ide o primárne hospodársku povahu.

Právnické osoby musia svoje kanály nechať rade autorizovať a tá má 90 dní na vyjadrenie.

Žiaľ, táto povinnosť má niekoľko nejasností. Zákon ani rada nedefinujú spodnú hranicu, a bývalý šéf rady v rozhovore pre Denník N povedal, že ak má niekto povinnosť, radšej nech zašle vyplnený oznam.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším problémom je aj to, že zákon neprihliada na všetky existujúce situácie (napríklad, keď niekto začne tvoriť obsah, a síce zarába na ňom málo, čo tvorcovi neukladá oznamovaciu povinnosť, ale postupom času z toho začne byť primárne hospodárska povaha).

Podrobne sa na problémy zákona ohľadom oznamovacej povinnosti pozerá najnovší Mediabrífing Filipa Struhárika.

Zatiaľ však platí, čo povedal súčasný šéf rady: "Našim cieľom nie je pokutovanie, ale prevencia a edukácia, preto sa touto formou obraciame na spomenutých poskytovateľov s výzvou, aby si splnili svoju oznamovaciu povinnosť."

Správičky

Výročná správa o internete na Slovensku 2022. (Virtualno.sk)

SkryťVypnúť reklamu

Test: Apple Watch Ultra. Svoju cenu nedokážu obhájiť, píše Matúš Paculík. (SME Tech)

Facebook a Instagram obnovia účet Donaldovi Trumpovi. (Axios)

Americké ministerstvo spravodlivosti žaluje spoločnosť Alphabet, materskú spoločnosť Google. Vyhľadávacieho giganta viní z nezákonnej monopolizácie trhu v oblasti technológií s digitálnou reklamou. (Bloomberg)

Minulý rok bolo celosvetovo dodaných 1,21 miliardy smartfónov, čo predstavuje najnižší počet od roku 2013. (CNBC)

Producthunt oznámil najlepšie produkty minulého roka. Produktom roka sa stal četbot ChatGPT od OpenAI. (Producthunt)

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Prieskumy už ukazujú, čo sa týždne šepkalo.


a 2 ďalší 1 h

Hosťkou Vizity bola Dominika Fričová.


a 1 ďalší 1 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Známa sociálna sieť čelí okrem obsahovej aj bezpečnostnej kritike.


a 2 ďalší 20. mar

Počas stalinizmu monitorovali tisícky udavačov emócie širokej verejnosti.


a 1 ďalší 19. mar
SkryťZatvoriť reklamu