SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Lyžiarske strediská prišli o zlatý týždeň. Prežijú takéto teplé zimy?

Menšie prevádzky trápia ceny, aj počasie.

Logo podcastu IndexLogo podcastu Index (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Lyžiarske strediská prišli o zlatý týždeň. Prežijú takéto teplé zimy?"
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME

Na Vianoce vyše desať stupňov a na nový rok kvitnúce snežienky. To nie je ideálna predstava pre žiadneho podnikateľa v lyžiarskom biznise.

Tento rok však, bohužiaľ, nemajú na výber. Teplá zima spustila reťazovú reakciu v rušení rezervácií a prevádzkovatelia menších zjazdoviek vybudovaných v lokalitách s nadmorskou výškou pod 1000 metrov nad morom odrazu riešia, ako ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto v lyžiarskom biznise ostane, ak budú teplé zimy pokračovať? Máme sa pripraviť na roky bez lyžovania alebo veľkí hráči zvládnu aj horšie podmienky?

SkryťVypnúť reklamu

Aj o tom v novej časti podcastu Index rozpráva ekonomický redaktor denníka SME a magazínu Index Jozef Ryník.

Moderuje Eva Frantová.

Prehľad správ

Rakúska skupina Raiffeisen Bank International čelí medzinárodnému tlaku. Takmer všetci členovia jej predstavenstva sa objavili na zozname subjektov, na ktoré by sa podľa jeho autorov mali zaviesť sankcie v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine. Raiffeisenbank totiž doteraz neopustila ruský finančný trh a podľa ukrajinskej vlády na vojne dokonca zarába. O odchode z ruského trhu pritom RBI hovorí od začiatku invázie. Ako jedna z mála západných bánk tak však doteraz neurobila. Viac informácií nájdete v texte Evy Frantovej.

Zimný štadión MG Rink v Trenčíne, za ktorým je rodina úspešného slovenského hokejistu Mariána Gáboríka, trápi tohtoročná zima. Dôvodom sú hlavne vysoké ceny energií. O tom, ako situáciu riešia a či sa im podarí náročné obdobie prežiť, sa dočítate v rozhovore Jozefa Ryníka s Pavlom Gáboríkom.

SkryťVypnúť reklamu

Gazprom v januári znížil vývoz plynu cez Ukrajinu na doterajšie minimum, malo by ísť o menej ako jednu miliardu metrov kubických. K poklesu prispel aj nižší dopyt po ruskom plyne, keďže Európa zažíva pomerne teplú zimu. Trasa cez Ukrajinu je pritom poslednou cestou, ktorou ešte zemný plyn z Ruska prúdi na západoeurópske trhy.

Tesne pred Vianocami parlament schválil novelu zákona o dani z príjmov, ktorá rodičom priznala ešte vyšší daňový bonus než rodinný balíček exministra financií Igora Matoviča. Rodičia si môžu polepšiť o 140 eur mesačne, slovenským mestám a obciam to však zníži príjmy o vyše sedemsto miliónov eur. Výpadok majú vykryť vládne kompenzácie. Mestá a obce však tvrdia, že nebudú stačiť, a tak od nového roka upúšťajú od plánovaných investícií a zvyšujú miestne dane a poplatky. Prehľad toho, ako šli ceny hore v niektorých krajských mestách, sa dočítate v texte Evy Frantovej.

SkryťVypnúť reklamu

Cena kartónu vajíčok sa v USA stala symbolom inflácie. K záveru roka 2022 totiž zdraželi o 60 percent. Dôsledkom sú oveľa častejšie pokusy o pašovanie vajíčok z Mexika. Americká pohraničná stráž uviedla, že počet vajec a hydiny zadržaných na hraniciach vzrástol od 1. októbra do 31. decembra o 108 percent. Kupujúci sa okrem toho snažia vyhľadávať miestne farmy, z ktorých môžu byť vajíčka lacnejšie.

Od začiatku februára platí generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne. Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za podmienky, že zaplatia celú dlžnú sumu poistného najneskôr do 31. augusta tohto roka. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Prieskumy už ukazujú, čo sa týždne šepkalo.


a 2 ďalší 3 h

Hosťkou Vizity bola Dominika Fričová.


a 1 ďalší 3 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Známa sociálna sieť čelí okrem obsahovej aj bezpečnostnej kritike.


a 2 ďalší 20. mar

Počas stalinizmu monitorovali tisícky udavačov emócie širokej verejnosti.


a 1 ďalší 19. mar
SkryťZatvoriť reklamu