Užitočné odkazy
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
- Twitter komunita
Ste pripravení na ďalší humbukový cyklus?
Za posledné roky bol technologický sektor opojený kryptomenami, virtuálnou realitou, domácimi robotmi a autami, kryptomenami (znova) a NFT, virtuálnou realitou (znova).
Mámenie, ktoré sprevádzali miliardové investície, vlny startupov a prepisovanie biznis plánov trvalo vždy približne rok. Potom sa spravidla ukázalo, že konečný komerčný produkt postavený na technológii je:
- Technologicky neuskutočniteľný
- Vzdialený ešte desať rokov vývoja
- Neškálovateľný alebo nerentabilný
- Zbytočný pre bežného zákazníka
Trh sa rozplynul, veľké firmy a investori odpísali miliardové straty a prežilo malé percento najšikovnejších firiem. Tie dokázali vystavať udržateľný, alebo aspoň nádejný, produkt.
Zásadnú zmenu v tom, ako ľudia používajú technológie však naposledy priniesol iPhone v spojení s cloudovými softvérovými službami. Oboje je už viac ako desaťročie staré.
Teraz sa začína ďalší cyklus nadšenia a úpadku pre umelú inteligenciu. Na rozdiel od virtuálnej reality alebo NFT má táto technológia potenciál byť naozaj prelomová. Vlna nadšenia, ktorá sa prevalí okolo chatbotov a tvorivej umelej inteligencie ale bude podobné ako tie z posledných rokov.
ChatGPT môžeme považovať za naozaj prelomovú technológiu, no jej praktické využitie bude mať pred sebou sériu zásadných prekážok. Nateraz sa zdá, že prvé pokusy o praktické komerčné využitie zbehnú v internetových vyhľadávačoch.
Micorosoft aj Google plánujú v krátkom čase priniesť popri bežných výsledkov vyhľadávania aj odpovede od chatbotov. Tieto sú však dnes tak pomalé a drahé na vytvorenie, že je ťažké si predstaviť ako zapadnú do existujúceho obchodného modelu.
Microsoftu to bude v tejto fáze jedno. Firma je ochotná spáliť miliardy len aby nalomila dominanciu Googlu vo vyhľadávaní. O ziskovosť a náklady sa bude starať neskôr. Google má zas motiváciu na to, aby pálil peniaze len na udržanie súčasného stavu.
V princípe to znamená, že všetky využitia umelej inteligencie v najbližších mesiacoch budú výrazne dotované z iných častí biznisu veľkých technologických firiem, čo nie je automaticky problém, len je dobré na to pamätať.
Okrem bezprostredných problémov potom umelá inteligencia prináša aj otázky o dlhodobom fungovaní webu a internetu.
Chatbot sa naučil odpovedať na otázky tým, že "čítal" texty na webe. Tieto môžu vznikať vďaka súčasnému obchodnému modelu, pri ktorom návštevník príde na stránku a tá jeho čas predá inzerentom.
Ak bude chatbot vyťahovať priamo odpovede, odreže stránky od zdroja tržieb a bude tak pomaličky píliť konár, na ktorého konci vyrástol. Problém nenastane ani dnes ani zajtra, no ak sa umelé inteligencie rozmôžu, budeme musieť nanovo vymyslieť aj obchodný model pre internet.
Zároveň už dnes vieme, že technológie bude nevyhnutne konsolidovať moc v rukách dnes silných hráčov. Na vytvorenie dobrej umelej inteligencie podobného typu potrebujete dve veci. Trénovacie dáta a výpočtovú kapacitu.
Oboje majú dnes dostupné v konkurencieschopnom objeme v princípe len tie najväčšie technologické firmy. V princípe vieme povedať, že pretek vo vyľadávaní vyhrá Google, alebo Microsoft. V krajnom prípade možno niekto z úzkej skupinky čiernych koní ako Amazon či Oracle.
Technická náročnosť je proste tak vysoko, že súťažiť môžu len najväčší.
Súvisiace správy
- Microsoft zapája do svojho vyhľadávača Bing umelú inteligenciu od spoločnosti OpenAI, ktorá vytvorila aj populárneho četbota ChatGPT. Vo vyhľadávaní má byť vraj použitý ešte pokročilejší jazykový model. (Denník N)
- Rozhovory so šéfom Microsoftu:
- Google predstavil vlastného chatbota Bard. Postavený je na umelej inteligencii a konverzačnej technológii LaMDA (Language Model for Dialogue Applications). (Živé.sk)
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
? FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
? Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Chaos vnútri Twitteru pretrváva a Elon Musk rieši, prečo jeho príspevky vidí menej ľudí. Prepustil kvôli tomu aj jedného zo svojich top inžinierov, keď mu to nevedel vysvetliť. Iní pracovníci anonymne popísali, ako vyzerá každodenný život v sociálnej sieti Muska - neexistuje dlhodobá stratégie, len hasia požiare a opravujú najväčšie chyby, a neraz sa stáva, že tím inžinierov rieši problém jedného používateľa, ktorý napísal priamo Muskovi. (Platformer)
Microsoft dostal zlé správy, v ktoré dúfal. Britský The Competition and Markets Authority (približne ekvivalent protimonopolného úradu) poslal spoločnosti oficiálne výhrady, ktoré má proti odkúpeniu firmy Activision Blizzard. Na prvý pohľad sa zdá, že Microsoft narazil na doteraz najvážnejšiu prekážku pri pokuse o prebratie Activision Blizzardu. Najmä ak sa podobné výhrady a požiadavky v najbližších týždňoch očakávajú od amerických a európskych úradov. V skutočnosti však rozhodnutie úradu naznačuje, že firme sa transakciu podarí ukončiť. (Herný update)
Vyšli recenzie na OnePlus 11. Pomer cena a výkon je dobrá, ale otázne zostáva, či v predplnenom segmente má čím vyniknúť. (CNET, Wired, The Verge)
Nintendo malo svoju konferenciu Direct, na ktorom oznámilo novinky . Zatiaľ sme sa nedočkali informácie o novej konzole. Konzola Nintendo Switch sa za šesť rokov od vydania s takmer 123 miliónmi predaných kusov stáva treťou najpredávanejšou konzolou na svete. Predbehla Playstation 4 (117 miliónov predaných kusov) a Game Boy (119 miliónov predaných kusov). Predávanejšie sú už len konzoly Nintendo DS (154 miliónov predaných kusov) a Playstation 2 (159 miliónov predaných kusov).(The Verge)
Americká počítačová firma Dell prepustí na celom svete 6650 ľudí, čo je zhruba päť percent zamestnancov. Podnik sa snaží vyrovnať s prepadom dopytu po osobných počítačoch, a stal sa ďalšou z množstva technologických firiem, ktoré sa zbavujú tisícok zamestnancov. (SME Minúta)
Disney ohlásilo kvartálne výsledky a uviedlo, že služba Disney+ stratila 2 milióny predplatiteľov (najmä v Indii pre neobnovené športové práva). Spoločnosť plánuje tiež prepustiť približne 7-tisíc zamestnancov. (The Verge)