SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Dva roky od Brexitu: Priniesol Británii ekonomický boom a zastavil migráciu?

Briti snívali o silnej ekonomike bez obmedzení. Realita je iná.

Logo podcastu IndexLogo podcastu Index (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Dva roky od Brexitu: Priniesol Británii ekonomický boom a zastavil migráciu?"
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME

52 ku 48. Tak tesné bolo referendum o vystúpení z Európskej únie, ktoré sa v Británii uskutočnilo 23. júna 2016. Odstúpil vtedajší premiér David Cameron, ktorý bol jeho spúšťačom, prišla Theresa Mayová a začali sa tvrdé rokovania o výstupe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už su to vyše dva roky, čo má Európska únia o jedného člena menej a debaty o tom, čo kto získal, nakoľko šlo o zvládnutý proces, a ako sa ekonomike Británie odvtedy darí, sa vedú opakovane.

Čo ale bežní ľudia, ako sa darí im? Majú naozaj vyššie platy, zbavili sa nechcenej migrácie a zvýšila sa životná úroveň? A čo energetická kríza, poradila si s ňou Británia, ktorú neviazal koordinovaný postup únie, lepšie?

SkryťVypnúť reklamu

Aj o tom v novej časti podcastu Index Eva Frantová diskutuje s politickým analytikom Inštitútu Tonyho Blaira pre globálnu zmenu Antonom Spišákom.

Prehľad správ

Zákaz predaja nových spaľovacích áut v Európskej únii po roku 2035 nebude tak striktný, ako sa pôvodne predpokladalo. Potom ako dohodu na poslednú chvíľu zablokovali Nemci spoločne s Talianskom, Českom, Poľskom, Bulharskom a Slovenskom, Európska komisia prišla s kompromisom. Ten obsahuje výnimku pre syntetické palivá. O tom, ako sa vyrábajú, koľko stojí liter paliva a prečo je jeho cena taká vysoká, sa dočítate v texte Jozefa Tvardzíka.

Aj keď sú obyvatelia slovenských miest zvyčajne proti výstavbe v ich okolí, niekedy z nej vyslovene profitujú. S príchodom nových bytov totiž môže stúpnuť hodnota ich nehnuteľností. Tomáš Vašuta sa pozrel na plánovanú výstavbu v Bratislave a pokúsil sa ukázať na lokality, ktorých atraktivita môže z dlhodobého hľadiska rásť.

SkryťVypnúť reklamu

Banku Silicon Valley Bank, ktorú americké úrady zatvorili pred viac ako dvomi týždňami, kupuje banka First Citizens. Sedemnásť bývalých pobočiek SVB sa v pondelok, 3. apríla, otvorí ako "Silicon Valley Bank, divízia First Citizens Bank". Federálny úrad na ochranu vkladov ešte v závere víkendu oznámil, že transakcia pokrýva vklady v objeme 119 miliárd dolárov a aktíva za 72 miliárd dolárov.

Miliardár a šéf Twitteru Elon Musk ohodnotil spoločnosť na 20 miliárd dolárov. To je menej ako polovica zo 44 miliárd dolárov, ktoré za prevzatie sociálnej siete vlani zaplatil. Dokazuje to, ako prudko sa hodnota Twitteru od prevzatia Muskom znížila. Musk pritom ešte v decembri uviedol, že Twitter je na ceste k tomu, aby tento rok zhruba vyrovnal príjmy a výdavky.

SkryťVypnúť reklamu

Zahraničné firmy z takzvaných nepriateľských krajín by pri opustení svojich ruských aktív mali ruským úradom zaplatiť "dobrovoľný príspevok vo výške päť percent ich trhovej hodnoty. Informoval o tom web Kommersant s odvolaním sa na zápisnicu z rokovania ruskej vládnej podkomisie pre kontrolu zahraničných investícií, zverejnenú na webe ministerstva financií.

Dánsko upozornilo na neznámy valcovitý objekt, ktorý bol nájdený v Baltskom mori pri poškodenom plynovode Nord Stream 2. Dánsky energetický úrad vyzval vlastníka plynovodu, spoločnosť Nord Stream 2 AG, aby pomohla predmet vyzdvihnúť z mora. Objekt je asi 40 centimetrov vysoký a má v priemere asi desať centimetrov. Dánsky energetický úrad uviedol, že by mohlo ísť o dymovnicu, predmet však budú ďalej skúmať. V súčasnosti nepredstavuje nebezpečenstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Medzi riadkami o verejnej politike.


a 2 ďalší 17 h

Vyšetrovanie policajnej razie v osade v Moldave sa vracia opäť na začiatok.


a 1 ďalší 21 h

Objavenie Ameriky nebolo o stretnutí dvoch kultúr.


a 1 ďalší 28. máj
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 27. máj
SkryťZatvoriť reklamu