SME
Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Ropný kartel OPEC nemá rád disciplínu. Za koľko budeme tankovať?

Od mája klesne ťažba ropy o vyše milión barelov denne.

Logo podcastu IndexLogo podcastu Index (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Ropný kartel OPEC nemá rád disciplínu. Za koľko budeme tankovať?"
Počúvajte v aplikácii Denníka SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME

Ropný kartel OPEC+ sa začiatkom apríla rozhodol, že opäť zníži produkciu ropy, a to o 1,16 milióna barelov denne. Len pre predstavu, ide o viac ako dvojnásobok dennej spotreby Slovenska.

Len samotná Saudská Arábia, ktorá kartel vedie, zníži svoju dennú produkciu o 500-tisíc barelov. Novinka má platiť od mája do konca tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké sú naozajstné dôvody tohto rozhodnutia a čo spraví s cenami pohoných hmôt na pumpách? Máme sa pripraviť na to, že v najbližších mesiacoch za liter nafty či benzínu opäť zaplatíme takmer dve eurá?

SkryťVypnúť reklamu

Aj na tieto otázky v novej časti podcastu Index odpovedá analytik Across Private Investments Dominik Hapl.

Moderuje Eva Frantová.

Prehľad správ

Podľa Štatistického úradu sa zo Slovenska vlani vyviezlo 43 miliónov litrov prírodnej minerálnej vody bez bubliniek, kým v roku 2021 to bolo niečo cez 29 miliónov litrov. Kto má toto „národné bohatstvo“ v rukách? Redaktor Jozef Ryník sa v aprílovom čísle magazínu Index pozrel na vlastnícke pozadie slovenských minerálok. Točia sa okolo nich finančné skupiny, miestni podnikatelia, ale i známe kontroverzné mená.

Ukrajina obnovila vývoz elektriny na Slovensko, oznámil prevádzkovateľ siete Ukrenergo. Kyjev pozastavil vývoz elektriny do európskych krajín vlani v októbri, keď Rusko začalo útočiť na elektrárne a distribučné zariadenia, čo spôsobilo rozsiahle výpadky prúdu pre civilné obyvateľstvo a priemysel. Spoločnosť Ukrenergo takisto uviedla, že Ukrajina už obnovila vývoz elektriny do Poľska a Moldavska.

SkryťVypnúť reklamu

Dočasne poverená vláda zakázala dovoz vybraných poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo z pôvodom z Ukrajiny na územie Slovenska. Ministerstvo pôdohospodárstva rozhodnutie dôvodí tým, že vyčerpalo všetky zákonné možnosti regulácie dovozu z Ukrajiny pri zachovaní koridorov solidarity. Tie mali pôvodne slúžiť na vývoz obilia do tretích krajín, veľké množstvá však končia v európskych skladoch a spôsobujú destabilizáciu trhu v členských krajinách. Európska komisia takéto jednostranné opatrenia členských štátov považuje za neprijateľné.

Elektromobily značiek Volkswagen, BMW, Nissan, Rivian, Hyundai a Volvo prídu v USA o daňovú úľavu 7500 dolárov. Cieľom týchto pravidiel je zbaviť USA závislosti od Číny v oblasti dodávateľských reťazcov batérií pre elektromobily. Daňová úľava je súčasťou amerického zákona o znižovaní inflácie.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoká miera inflácie v eurozóne by mala v najbližších mesiacoch klesnúť, uviedla prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová. Upozornila však, že okolo prognózy panuje značná neistota. Výsledok bude závisieť od toho, do akej miery porastú mzdy, ale aj od napätia na finančnom trhu a rýchlosti, s akou budú klesať ceny energií.

Ministerstvo hospodárstva nesúhlasí so zavádzaním povinných zásob plynu navrhovaných stranou SaS. Rezort tak reagoval na návrh bývalého štátneho tajomníka ministerstva Karola Galeka novelizovať energetické zákony tak, aby obsahovali povinné skladovanie plynu v zásobníkoch. Rezort hospodárstva považuje takúto záťaž pre dodávateľov energií za enormnú a pripomína, že zvýšené náklady by sa pretavili iba do zvýšenia cien energií.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kyjev chce žalovať Poľsko aj Maďarsko.


2 h
Milan Mazurek.

Lekár vedie s hnutím šesť sporov.


4 h
Nataša Holinová

Súdmi pohŕdajú ako poslední recidivisti.


1 h
Ludogorec Razgrad - Spartak Trnava: ONLINE prenos zo zápasu Európskej konferenčnej ligy.

Sledujte ONLINE prenos zo zápasu Ligy majstrov: Ludogorec Razgrad - Spartak Trnava.


Sportnet 4 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Ide o obranný mechanizmus.


a 1 ďalší 11 h
Logo podcastu Index

S Michalom Nalevankom o najpálčivejších otázkach pri investovaní.


a 1 ďalší 12 h

Diskusia o Platónovom dialógu Kritón.


a 1 ďalší 12 h

Čo sa deje v tomto komplikovanom regióne.


a 2 ďalší 14 h
SkryťZatvoriť reklamu