SME

O desať rokov bude chýbať 6-tisíc zdravotných sestier. Platy sú len jeden problém

S analytičkou Rozpočtovej rady Zuzanou Múčka o tom, ako dosiahnuť dosť lekárov a sestier aj v roku 2050.

logo podcastu indexlogo podcastu index (Zdroj: HejTy)
Načítavam... O desať rokov bude chýbať 6-tisíc zdravotných sestier. Platy sú len jeden problém
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Prepracovaný personál, jeho nedostatok, byrokracia, nedôstojné pracovné prostredie. Aspoň jedno z týchto vyjadrení už v súvislosti s prácou v slovenskom zdravotníctve počul snáď každý. V minulých mesiacoch rezonovala ešte o to viac, že lekári s cieľom získať vyššie platy hrozili výpoveďami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzhľadom na to, že Slovensko starne a s ním aj lekári a sestry, problém v zdravotníctve sa bude zrejme aj naďalej prehlbovať.

Aké množstvo lekárov a zdravotných sestier nám bude chýbať o tridsať rokov? A prečo tento problém pretrváva, aj keď na slovenských lekárskych fakultách študuje najviac študentov v pomere k počtu obyvateľov v rámci únie a stredné zdravotnícke školy sú kapacitne takisto plné?

SkryťVypnúť reklamu

Bude nás mať kto ošetriť a čo okrem platov sa musí zmeniť?

Aj na tieto otázky v novej časti podcastu Index odpovedá analytička Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Zuzana Múčka.

Moderuje Eva Frantová.

Prehľad správ

Ministerstvo hospodárstva pokračuje v poskytovaní dotácií na drahé energie aj za mesiac marec. Pomoc môže dostať každý subjekt, ktorý vyvíja hospodársku činnosť, vlastní elektromer alebo plynomer. Štát bude naďalej dotovať 80 percent nákladov podnikom a samosprávam, ktoré za elektrinu platia viac ako 199 eur na megawatthodinu a pri plyne 99 eur za megawatthodinu. Žiadosti prijíma rezort v online režime.

Prišli potichu, pomerne výrazne expandovali a teraz potichu po desiatich rokoch odchádzajú. Česká pekárenská sieť Crocus opúšťa bratislavský trh v dlhoch. Sama sa obrátila na súdy a požiadala o vyhlásenie konkurzu. Svojho času pritom patrila medzi najvýraznejšie rastúce pekárenské siete v slovenskom hlavnom meste. Zlom v jej hospodárení nastal v pandemickom roku 2020, keď sa prepadla do výraznej straty, z ktorej sa už nedokázala vymotať. Viac o príbehu tejto spoločnosti sa dočítate v článku Tomáša Vašutu.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat Francúzska k výrobe elektriny z jadra komplikuje nedostatok odborného personálu a údržba zariadení. Francúzsko chce postaviť šesť nových jadrových elektrární a zvažuje výstavbu ďalších ôsmich reaktorov. Okrem toho sa má predĺžiť životnosť existujúcich elektrární na viac ako 40 rokov. V nasledujúcich desiatich rokov tak krajina bude potrebovať 100-tisíc nových kvalifikovaných pracovníkov. Vyplýva to z prepočtov francúzskeho združenia pre jadrovú energetiku, ktoré zverejnilo francúzske ministerstvo hospodárstva.

Ceny potravín v uplynulých mesiacoch dramaticky vzrástli v celej Európe, a to o 19,6 percenta. Stali sa tak hlavným motorom inflácie. Najviac potravinovou infláciou trpí Maďarsko, kde ceny potravín vzrástli o 45 percent. Vysoko tak prekonali druhú najvyššiu mieru potravinovej inflácie, a to na Slovensku, kde prekročila 29 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Cestovný ruch sa po troch ťažkých rokoch veľmi rýchlo spamätáva. Potvrdil to aj nárast počtu hostí v hoteloch, penziónoch a iných prevádzkach ubytovacích služieb. Za prvé dva mesiace tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu na Slovensku 755-tisíc návštevníkov. Zahraničná návštevnosť podľa Štatistického úradu medziročne rástla 2,2-násobne a domáca návštevnosť zaznamenala 1,6-násobný nárast. Návštevnosť ubytovacích zariadení by sa tak na úroveň rekordného predpandemického roka 2019 mohla vrátiť skôr oproti pôvodným predpokladom, povedala štátna tajomníčka ministerstva dopravy Katarína Bruncková.

Pred pár dňami spravila moderátorka americkej televízie CNBC Becky Quick trojhodinový rozhovor so šéfom investičného konglomerátu Berkshire Hathaway Warrenom Buffettom. Investorský mág v rozhovore napríklad priznal, že prikupoval akcie japonských firiem, ale aj ďalšie zaujímavé investičné myšlienky, týkajúce sa čipovej spoločnosti TSMC, budúcnosti firmy Apple, bánk a AI chatbota ChatGPT. Viac sa dočítate v texte Jozefa Tvardzíka.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu