Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
Témy podcastu
- Windows sa mení na AI platformu
- Meta dostala rekordnú GDPR pokutu
- Netflix odštartoval novú éru pirátstva
Windows dostane vstavanú AI
Microsoft oznámil, že umelá inteligencia bude priamo v operačnom systéme Windows. Firma na vývojárskej konferencii Build oznámila, že chystaný update Windows 11 do systému pridá vstavaného asistenta postaveného na umelej inteligencii od firmy OpenAI. Asistent bude prepojený s počítačom aj so zbytkom dát, ktoré má používateľ uložené v ekosystéme Microsoftu.
Schopnosti systému sa podobajú tým, ktoré používatelia poznajú z aplikácií ako ChatGPT. No napojenie na systém počítača a zbytok dát používateľa robia podľa Microsoftu zo systému efektívneho digitálneho asistenta.
Analytik Ben Thompson tvrdí, že Microsoft sa pokúša prepojenie svojho systému s umelou inteligenciu využiť ako lákadlo, ktoré má ľudí a firmy prilákať, alebo aspoň udržať v ekosytéme cloudových služieb a operačných systémov firmy.
Zvyšok oznámení dobre zhrnulo The Verge.
Rekordná pokuta pre Meta

Meta dostala od regulačných orgánov Európskej únie pokutu 1,3 miliardy dolárov za odosielanie používateľských informácií do USA, čo je rekordný trest za porušenie európskych pravidiel ochrany súkromia (GDPR).
Rozhodnutie zvyšuje tlak na americkú vládu, aby dokončila dohodu o pravidlách ochrany súkromia, ktorá by spoločnosti Meta a tisíckam nadnárodných spoločností umožnila naďalej posielať informácie európskych používateľov do USA.
Výška pokuty tiež podčiarkuje zvyšujúce sa riziko porušenia pravidiel ochrany súkromia Európskej únie, keďže ich presadzovanie sa sprísňuje.
Technické spoločnosti sú obzvlášť zraniteľné voči regulačnej kontrole v súvislosti s európskymi obavami o súkromie. To sa len zvýšilo, odkedy európske súdy v roku 2020 zrušili predchádzajúcu dohodu o zdieľaní údajov medzi USA a EÚ.
Netflix odpálil nový vek internetového pirátstva

Streamovacia spoločnosť Netflix začala v USA zavádzať poplatok za zdieľanie hesla medzi viacerými požívateľmi. Netflix bude od používateľov, o ktorých si myslí, že heslo zdieľajú medzi viacerými domácnosťami, požadovať doplnkovú platbu osem dolárov mesačne.
Pravdepodobne sa pozeráme na symbolický moment, ktorý si v budúcnosti budeme pamätať ako začiatok novej éry internetového pirátstva.
Obmedzovanie prístupu a roztrieštenie obsahu medzi množstvo streamovacích služieb preklopia časť používateľov späť k modelu internetového pirátstva, ktoré sa po nástupe prvých streamovacích služieb mierne utlmilo. Najmä preto, že získať obsah legálne bolo pohodlnejšie než ho sťahovať, a zároveň cenovo dostupné.
S tým, ako streamovacie služby uzatvárajú obsah medzi čoraz väčší počet platforiem, ktoré sa k používateľom správajú čoraz agresívnejšie, sa bude stupňovať aj ochota ľudí sťahovať obsah nelegálne.
Platformy za desať rokov nedokázali nájsť spôsob, ako na úrovni zariadení alebo ekosystémov zjednotiť ponuku do jednotného a ľahko prehľadávateľného katalógu. Výsledkom je, že v ponuke pirátov sa už dá zorientovať jednoduchšie ako v ponuke legitímnych tvorcov. Pirátska scéna sa totiž modernizovala a vďaka smart televízorom dokáže doručiť podobne prítulnú používateľskú skúsenosť ako komerčné aplikácie. Na rozdiel od nich ale (nelegálne) ponúka celý katalóg obsahu.
Hlavným lákadlom pirátstva je už od jeho počiatkov jednoduchá dostupnosť obsahu, ktorá sa z trhu opäť vytráca na škodu firiem aj jeho tvorcov.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Mobilná aplikácia ChatGPT je okrem USA dostupná v ďalších 11 krajinách, na Slovensku stále nie a rovnako ani na Android telefónoch . Ide o Albánsko, Chorvátsko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Jamajku, Kóreu, Nový Zéland, Nikaraguu, Nigériu a Spojené kráľovstvo. (Mashable)
Ochrnutý muž mohol opäť prirodzene chodiť s implantátmi mozgu a chrbtice, ktoré ovládal myšlienkami prekladanými do pohybov vďaka dekóderu s umelou inteligenciou. (NY Times)
Najnovší model umelej inteligencie Googlu (PaLM 2) využíva takmer päťkrát viac textových údajov na trénovanie ako jeho predchodca. (CNBC)
Šéf YouTube Neal Mohan nedávno na investorskom podujatí nepriamo prezradil, že YouTube zarába ročne 10 miliárd dolárov na predplatnom. Ide o približne jednu štvrtinu tržieb video platformy. (@pkafka)
Samsung predstavil inteligentný monitor novej generácie M8 s dizajnom podobným iMacu . Nová verzia displeja bude k dispozícii v 32- a 27-palcovom prevedení s aktualizovanou verziou super tenkého dizajnu, ktorý bol prvýkrát predstavený v 2022. Má zabudované USB-C, AirPlay a vstavanú webovú kameru, podporu orientácie na výšku a ďalšie. (9to5Mac)

Viac ako 1300 slovenských podcastov zabojuje v prvom ročníku súťaže Orange Podcast roka 2023. Nominácie budú zverejnené 1. júna a začne hlasovanie verejnosti. Oznámenie víťazov jednotlivých súťažných kategórií a ocenení Miláčik a Ucho sa uskutoční 28. júna 2023.(skpodcasty.sk)