SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Klik: Ani Apple nenašlo zázračné využitie pre VR

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 268: Ani Apple nenašlo zázračné využitie pre VR"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy


Témy podcastu

  • Apple headset
  • Prečo a ako ide Apple do hier
  • Hindenburg Research

Apple Vision Pro

Načítavam video...

Nové headset pre virtuálnu realitu od Apple bude stáť 3500 dolárov. Podľa prvých dojmov ľudí, ktorí zariadenie skúsili sa Applu podarilo postaviť doteraz najlepší VR headset.

Zariadenie je ľahké, pohodlné a dokáže plynulo premiešať okolité prostredie (ktoré snímajú kamery na prednej strane okluiarov) s virtuálnym obsahom.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň však ani Apple neuniklo klasickým problémom okolo virtuálnej reality. Zariadenie potrebuje káblik, ktorým sa pripája k batérii alebo elektrickej sieti.

Vážnejší problém je, že Applu sa nepodarilo ukázať pre VR produkty podobnú iskru, akú firma dokázala priniesť pri smartfónoch či inteligentných hodinkách.

Prvé generácie produktov málokedy okamžite presvedčili väčšinu trhu, no pri telefónoch aj hodinkách bolo na prvý pohľad zrejmé, pre koho a ako budú užitočné. Pre VR sa podobný impulz nedal odčítať ani v spracovaní od Applu.

Je možné, že príde neskôr, prípadne s druhou či treťou generáciou zariadení, nateraz ale chýba.

  • O Apple headsete si Mark Zuckerberg myslí, že je príliš drahý a podľa neho je lepšie to, čo robí Meta, aby boli tieto zariadenia dostupnejšie širokej verejnosti. Šéf Meta to povedal zamestnancom počas celofiremného stretnutia. (The Verge)

Apple a hry

Táto správa pôvodne vyšla v sesterskom newslettri Herný update.

SkryťVypnúť reklamu

Apple sľubuje, že začne brať vážne hry a bude sa snažiť na svoju platformu prilákať viac titulov. Vývojári musia v súčasnosti hry pre platformu macOS špeciálne upraviť, čo je náročné a s relatívne malou návratnosťou, keďže hráči si vyberajú iné laptopy.

Za posledných desať rokov Apple opakovane sľubovalo, že zlepší podporu pre vývojárov hier a sľuby často nenaplnilo. Výsledkom je, že aj napriek tomu, že nové čipy M1 a M2, ktoré Apple montuje do svojich laptopov majú dosť grafického výkonu na to, aby rozbehali aj moderné tituly, len málo výrobcov ich na platformu prináša.

Teraz sa zdá, že Apple myslí podporu hier vážne. Chystá emulačný nástroj, ktorý by mohol výrazne zrýchliť prenos hier na systém macOS. Je postavený na podobnom princípe ako systém, ktorý využíva Valve pri prenose hier na Steam Deck.

SkryťVypnúť reklamu

Apple tie na najnovšej konferencii dalo pomerne veľa priestoru oznámeniu, že Hideo Kojima prinesie hru Death Stranding a ďalšie projekty aj na počítače od Apple.

Zároveň ale Apple pri predstavovaní nového headsetu pre virtuálnu realitu neukázalo ani jedinú hru alebo záber na používateľa, ktorý by headset používal na hranie.

Instagram mal zlý týždeň

Denník Wall Street Journal zverejnil rozsiahlu investigatívnu reportáž, ktorá odhalila ako sa na sociálnej sieti Instagram organizuje sieť pedofilov.

A nielen to, Instagram im pomáhal pirnášať nových sledovateľov. Stačilo zadať správny hashatag, napríklad #pedowhore alebo #preteensex, a používateľovi začala aj sama sociálna sieť ukazovať účty, cez ktoré si mohol pedifilný obsah zaobstarať.

Podrobne kauzu opísala naša kolegyňa Zuzana Kovačič Hanzelová vo svojom piatkovom newslettri.

SkryťVypnúť reklamu

Ako aj ona píše, najviac znepokojivé je, že celú sieť odhalili traja ľudia bez prístupu k interných nástrojom Instagramu.

Čo len viac naznačuje, že keby sociálna sieť len trochu viac chcela, tak vie oveľa lepšie takýto obsah blokovať a nepustiť na svoju platformu.

Správičky

Len 13 percent populácie si reálne skúsilo ChatGPT a niektorú z verzií četbotov s umelou inteligenciou. Takmer polovica online populácie tvrdí, že o nástrojoch s umelou inteligenciou počuli, ale ešte si to nevyskúšali na vlastnom. Najčastejšie využívajú služby umelej inteligencie študenti (strednej aj vysokej školy), resp. mladí ľudia vo veku do 24 rokov. (Go4insight)

Všetky správy, novinky a informácie, ktoré sa nezazneli na úvodnej prezentácii Apple WWDC konferencie. Viaceré aplikácie sa dočkajú nových funkcií, vrátane Freeform, Mail, Apple Podcastov alebo Apple Music (The Verge)

SkryťVypnúť reklamu

EÚ zvažuje povinný zákaz pre členské štáty využívať spoločnosti, o ktorých sa predpokladá, že predstavujú bezpečnostné riziko v ich sieťach 5G, vrátane čínskej telekomunikačnej skupiny Huawei. V Bruseli narastá obava, že niektoré vlády pokračujú v spolupráci s takýmito spoločnosťami, čo môže ohrozovať aj ostatné členské krajiny. Thierry Breton, komisár EÚ pre vnútorný trh, ozrejmil, že len tretina krajín EÚ zakázala spoločnosti Huawei prístup k kritickým častiam 5G. (Financial Times)

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS Richard Sulík

Baránik opisuje Haščáka ako významného priemyselníka, s ktorým minister musí komunikovať.


a 1 ďalší 5 h
Peter Tkačenko

Laicky to vyzerá na zneužívanie právomocí z osobitného motívu pomsty.


5 h
Meštiansky dom pri Šancovej ulici nebol vždy pre oči lákavým. Za rekonštrukciou stoja obyvatelia, ktorí si zaplatili všetko z vlastného.

Keď nejde o pamiatku, nikto vám nič nedá.


24. sep
Z vlakov do autobusov, začala sa ročná výluka.

Inak to mali vymyslieť, vravia cestujúci.


3 h

Neprehliadnite tiež

Režisér Tomáš O. Pilař o premiére Nabucca v SND.


Natália Dadíková 8 h

Ako sú rozdané predvolebné karty.


a 2 ďalší 17 h

Neangažovali sa v nej len Slováci.


a 1 ďalší 24. sep
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 23. sep
SkryťZatvoriť reklamu