SME

Slovensko je dobré miesto na založenie rodiny, hovoria expati z cudziny

Rodinné tradície môžu byť v každom kúte sveta iné.

Na Slovensku aj po anglicky podcastNa Slovensku aj po anglicky podcast (Zdroj: Sharon Sen)
Načítavam... Na Slovensku aj po anglicky: Slovensko je dobré miesto na založenie rodiny, hovoria expati z cudziny
Počúvajte v apke SME alebo cez Apple, Spotify a RSS

Rodina. Či už tá, do ktorej sme pribudli, alebo tá, ktorú sme si vytvorili sami, je nevyhnutnou súčasťou života väčšiny z nás. Aj v dobrých časoch môžu byť naše rodinné vzťahy náročné a zložité. Pre ľudí z cudziny je však dynamika týchto vzťahov oveľa problematickejšia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvou výzvou, ktorej čelia, je odlúčenie. Kým niektorí cudzinci a cudzinky prichádzajú na Slovensko so svojimi rodinami, iní opúšťajú domovskú krajinu bez nich. Našťastie sa časom bolesť z odlúčenia zvyčajne aspoň trochu utíši. Niektoré rodiny zvládajú veľkú vzdialenosť medzi sebou viac menej dobre, iné táto skúsenosť zlomí a natrvalo poškodí.

SkryťVypnúť reklamu

Odlúčenie nenarúša iba rodinnú súdržnosť. K zániku rodiny prispieva aj neschopnosť niektorých ľudí vrátiť sa späť domov. Tí si to potom musia odsmútiť sami bez prítomnosti rodinných blízkych, s ktorými by inak mohli svoje pocity zdieľať a spoločne súcitiť.

Rodina, ktorú tvoríme

Rodina, do ktorej sme pribudli, je však len jednou časťou životného príbehu cudzincov a cudziniek. Mnohí z nich sa sťahujú na Slovensko za svojim slovenským partnerom či partnerkou, kým iní sa zamilujú tu a založia si rodinu. Ľudia pochádzajúci z cudziny, ktorí sa priženia či vydajú do slovenskej rodiny, často narazia na neprijatie.

Stretávajú sa tiež tým, že sa k nim slovenské rodiny správajú podozrievavo. U niekoho sa tieto postoje časom zmiernia, no u mnohých je tento stav trvalý. Cudzinci a cudzinky prichádzajú do slovenských rodín s vlastnými očakávaniami a rodinnými tradíciami, ktoré však slovenská rodina nemusí prijať.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé z nedorozumení spôsobuje komunikačná bariéra. Slabšia slovenčina jedného z partnerov môže zaťažiť všetky aspekty rodinného života. Zahraničných rodičov môže potrápiť napríklad pomoc deťom s domácimi úlohami či obyčajná návšteva lekára. Často potrebujú pomocnú ruku a slovenský partner či partnerka musí na seba prevziať viac rodičovských povinností.

Žiaľ, komunikačné výzvy sa netýkajú len neslovenských rodičov. Deti cudzincov a cudziniek môžu trpieť v dôsledku nedostatočného kontaktu so slovenským jazykom či nepochopenia slovenskou verejnosťou. Jednotlivé jazyky sa im môžu pliesť, čo vedie k zmätku a izolácii v škole. Pre svoju odlišnosť môžu byť terčom posmechu. Rovnako ťažko môžu znášať požiadavky na to, aby sa prispôsobili.

Prečo zostať?

SkryťVypnúť reklamu

Môže sa zdať, že migrácia je pre rodiny tak obrovská záťaž, že sa zbalia a odídu z tejto krajiny. Cudzinci a cudzinky sú však jedni z najodolnejších ľudí, akých kedy stretneme. Všetky tieto prekážky prehliadajú, aby videli na Slovensku to dobré. Početné výhody, akými sú napríklad veľkorysá materská dovolenka, mimoškolské aktivity, bezpečné ulice a slušná zdravotná starostlivosť, sú pre nich dôvodmi na to, aby tu zostali. Majú pocit, že Slovensko je jednoducho lepším miestom pre založenie rodiny. Dúfajú, že tu zapustia svoje korene, aby ďalšie generácie mohli volať Slovensko svojim domovom.

Chcem sa poďakovať svojim hosťom a hostkám: Darii Rychagovej, Jamie Byrne, Lie Bowers, Brielle Zahn, Steve Mellor, Barbara Hill a Eva Hill. Podcast moderuje Jeremy Hill.

SkryťVypnúť reklamu

Tento podcast a zároveň seriál o migrácii vznikol s podporu [fjúžn], programu nadácie Milana Šimečku, ktorého cieľom je vytvoriť platformu pre cudzincov a cudzinky žijúcich na Slovensku, aby ich hlas bolo v našej spoločnosti viac počuť. V rámci programu každoročne organizujú festival [fjúžn] a ďalšie podujatia v spolupráci s ľuďmi z cudziny. Cieľom je predstaviť umenie, projekty, názory či príbehy menej známych ľudí. Ak sa chcete vedieť viac o podobných eventoch, vypočuť si príbehy ďalších cudzincov a cudziniek žijúcich na Slovensku alebo len samotný podcast, navštívte stránku www.fjuzn.sk. Sledujte aj Instagram alebo Facebook.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Autor: Jeremy Hill

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu