Legálne prisťahovalectvo na Slovensku je, podobne ako v iných krajinách, veľmi variabilný proces. Krajina pôvodu cudzinca alebo cudzinky, účel pobytu a ďalšie právne či ekonomické faktory môžu tomuto procesu buď pomôcť, alebo ho brzdiť. Napríklad ľudia prichádzajúci z iných členských krajín EÚ získajú pobyt na Slovensku pomerne jednoducho. Chráni ich právny systém únie, a preto je tento proces efektívnejší a požiadavky jednoduchšie.
Pravdepodobne najzložitejším v tejto oblasti je žiadosť o azyl. To bol aj prípad mladého tureckého študenta Yunusa. V roku 2016 jeho otca zatkli pre podozrenie z účasti na pokuse o prevrat v Turecku. Bolo to v čase, keď sa mal vrátiť zo svojho študentského pobytu v Bratislave. Obával sa, že aj jemu hrozí v domovskej krajine zatknutie a požiadal o azyl na Slovensku. Proces sprevádzali početné zamietnutia a neistota, no napokon po dva a pol roku jeho žiadosť schválili.
Keď ide o prechodný alebo trvalý pobyt, problémy ľudí z cudziny začínajú a končia na cudzineckej polícii - oddelení, ktoré na tieto prípady dohliada. Ľudia sa často sa sťažujú na nedostatok anglicky hovoriacich úradníkov či úradníčok a na ich, mierne povedané, nezdvorilosť. Tieto situácie ich nútia k tomu, aby si so sebou priviedli tlmočníkov či tlmočníčky, ktorí zase nemusia rozumieť zložitosti imigračného procesu. Niekedy im ich poskytnú samotní zamestnávatelia, často si však za tieto služby musia zaplatiť alebo požiadať o pomoc priateľov či rodinu. Toto je prípad Elle z Malty, ktorá požiadala o pomoc sesternicu svojho slovenského partnera.
Žiaľ, problémy sa nekončia pri nefunkčnej komunikácii. Ďalšou prekážkou je získanie správnych informácií a dokumentov. Každý príslušník či príslušníčka cudzineckej polície si totiž môže vyložiť zákon odlišným spôsobom a požadovať tak od ľudí rôzne dokumenty. Toto by zmiatlo aj tých najpripravenejších. Je to obzvlášť náročné, keď človek prichádza z menej rozvinutej krajiny. Napríklad Craiga zo Spojených štátov, ktorý sa nedávno presťahoval zo Zambie, poslali po jeden dokument do Berlína. Tam však zistil, že do Nemecka pricestoval zbytočne, pretože dokument sa nachádza v Južnej Afrike. Nielen že ide o stratený čas, ale takto finančne nákladný proces si mnohí ľudia dovoliť vôbec nemôžu.
Našťastie sú tieto situácie iba dočasnými prekážkami pre väčšinu cudzincov a cudziniek. Oslavujú, keď im príde občiansky preukaz a sústredia sa na to, čo majú na živote na Slovensku radi. Oplatí sa im trápenia a obavy spojené s imigračným procesom vydržať, pretože chcú dostať šancu žiť v krajine, ktorá ponúka slobodu, bohatú kultúru a vysokú životnú úroveň.
Ďakujem svojim hosťom; Craig Williams, Yunus, Aubrey Mathis a Elle Ibbotson. Podcast moderuje Jeremy Hill.
Tento podcast a zároveň seriál o migrácii vznikol s podporu [fjúžn], programu nadácie Milana Šimečku, ktorého cieľom je vytvoriť platformu pre cudzincov a cudzinky žijúcich na Slovensku, aby ich hlas bolo v našej spoločnosti viac počuť. V rámci programu každoročne organizujú festival [fjúžn] a ďalšie podujatia v spolupráci s ľuďmi z cudziny. Cieľom je predstaviť umenie, projekty, názory či príbehy menej známych ľudí. Ak sa chcete vedieť viac o podobných eventoch, vypočuť si príbehy ďalších cudzincov a cudziniek žijúcich na Slovensku alebo len samotný podcast, navštívte stránku www.fjuzn.sk. Sledujte aj Instagram alebo Facebook.
Podcast Na Slovensku aj po anglicky je súčasťou podcastového feedu SME výber, v ktorom denník SME odporúča zaujímavé slovenské podcasty a podcastové minisérie. Ak chcete, aby aj váš podcast bol súčasťou SME výber, ozvite sa nám na vyberpodcast@petitpress.sk
Podcasty denníka SME
Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
Pravidelné podcasty:
- Dobré ráno - denný spravodajský podcast
- Piatoček - satirický podcast
- Rozhovory ZKH - diskusná relácia
- Ľudskosť - podcast o mentálnom zdraví
- Dejiny - týždenný historický podcast
- Klik - týždenný technologický podcast
- Index - týždenný ekonomický podcast
- Vertigo - podcast o filmoch a seriáloch
- Zoom - týždenný vedecký podcast
- Tech_FM - týždenný vedecko-populárny podcast
- Vizita - týždenný podcast o zdraví
- Rutina - podcast o kráse a starostlivosti o telo
- SME výber (Na Slovensku aj po anglicky, Teplá vlna, Ľudia píšu Tisovi, Ako šafránu)
Minisérie:
- TransFér - podcast o transrodových ľuďoch
- My sa vám ozveme - podcast o znevýhodnených na trhu práce
- Odsúdení na neúspech - podcast o vylúčených komunitách
- Gyncast - podcast o gynekologických a pôrodníckych témach
- Klímapodcast - o klimatickej kríze
- ZAŽI_SK - cestovateľský podcast
- Medzi nami
- Odkrývanie - podcast Dokumentačného strediska holokaustu
Sportnet.sk podcasty:
- Sportnet podcast - denný podcast portálu Sportnet.sk
- Oh my Hockey! - týždenný podcast o NHL
- Vykroč - rozhovory so športovými osobnosťami
- Spoza piva - týždenný podcast o futbale
- Futbalová neštandardka - mudrovačky o futbale
- Lexikón športu - športové zaujímavosti a fakty z histórie
Partnerské podcasty:
- Všesvet - cestovateľský podcast
- Vedátorský podcast
- Pravidelná dávka - vzdelávací podcast
- Ulica nie je domov - podcast organizácie Depaul
- Svet medzi riadkami - podcast organizácie Človek v ohrození
- Knižná revue - podcast Slovenského literárneho centra
- Neumlčaní - podcast Úradu na ochranu oznamovateľov
- Vedecký podcast SAV - podcast Slovenskej akadémie vied
- SND – Sme Národné - podcast národného divadla
- Kvantum ideí - veda a filozofia
- Zblízka - podcast Slovenskej filmovej a televíznej akadémie
Archív:
- Mimóza - víkendový podcast
- Rozprávky SME (číta Robo Roth)
- Dobrú chuť - podcast o jedle a varení
- Bezpečne SK - diskusná relácia o obrane a bezpečnosti
- Za volantom
- Modrá vlna - podcast o EÚ (web podcastu)
Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.
Autor: Jeremy Hill